۳ تا ۱۰۰ تومن!!

سیاست/ چرایی نام سال ۹۰ حالا معلوم شد

این نام که رهبر عزیز می گذارد در تارک هر سال، فقط یک نام نیست، بلکه یک مرام است. سال بعد از فتنه ۸۸ یعنی نوروز سال ۸۹ که پشت سرش هشتاد و اشک خاطره و حادثه و حماسه موج می زد، چه بسیار که تصورشان این بود، “آقا” نام سال ۸۹ را سیاسی و مثلا چیزی در مایه های بصیرت افزایی و این مفاهیم می گذارند، اما رهبر انقلاب، بر “همت مضاعف، کار مضاعف” تاکید کرد. یعنی که از پله فتنه مربوط به انتخابات عبور کرده ایم و از آن امتحانات سنگین، سربلند بیرون آمده ایم و دیگر وقت کار است، چرا که هر فتنه ای خواه ناخواه آسیب می زند به مقوله کار و معیشت و اقتصاد و علم و صنعت و پیشرفت کشور. رهبر اما جهت را به خوبی نشان داد و با یک نام گذاری درست و منطقی، فتنه و سران فتنه را به حاشیه برد و حکیمانه، نشانی ادامه راه انقلاب اسلامی را بر مبنای تلاش و کوشش مضاعف ترسیم کرد که اگر هم متاثر از سال فتنه، کمی تا قسمتی چرخ اقتصاد کشور کند حرکت کرد، با کار مضاعف و چند برابر، جبران شود آن رکود. این از سال ۸۹ اما سال ۹۰ را شاید هیچ کس فکر نمی کرد که باز هم تاکید “آقا” بر اقتصاد باشد. سال ۹۰ یعنی همین امسال، در انتهایش انتخابات مجلس شورای اسلامی داریم و شاید بسیاری را گمان بر این بود که رهبر نام سال ۹۰ را با محوریت مسائل سیاسی نام می نهند، اما برای یک بار دیگر و در ادامه همان سال “همت مضاعف، کار مضاعف” باز هم “آقا” تاکید بر کار و تلاش کرد و نام سال ۹۰ را “جهاد اقتصادی” گذاشت. شاید نخستین روزها و نخستین ماه های سال ۹۰ هیچ کس از راز این نام گذاری “آقا” مطلع و آگاه نبود، اما این روزها وقتی من نویسنده و شمای خواننده نیم نگاهی به اوضاع اقتصادی جهان کنونی می اندازیم، راززدایی می شود از نام گذاری حکیمانه رهبر فرزانه انقلاب بر تارک سال نو. یقین دارم که رهبر انقلاب در برآورد خود از آینده، امروز اقتصاد دنیا را می دید و دقیقا بر همین مبنا سال ۹۰ را “جهاد اقتصادی” خواندند که طوفان رکود اقتصادی جهان، حتی المقدور کمترین آسیب را به اقتصاد ما بزند، و می بینیم که تقریبا همین هم شده است. دلار خواه در عرش و خواه در فرش، حال و روزش به کشور ما کمتر ضرر می رساند تا بسیاری ممالک. این سیاست درستی بود که جمهوری اسلامی بر خلاف میل دولت مردان سازندگی و اصلاحات اتخاذ کرد که زلف اقتصاد و معیشت ملت خود را گره نزند به مقوله جهانی شدن. از همه اینها گذشته، رهبر انقلاب سالی را به نام سال “جهاد اقتصادی” نام نهادند که دنیای پول و دلار و درآمد و ثروت و کار و سرمایه رو به افول بی سابقه است. در این باره بار تامل و تدبر بیشتر روی دوش حضراتی است که خود را اقتصاددان می خوانند. ایشان باید بیشتر از سایر اقشار جامعه دقت کنند که دوراندیشی “آقا” در نوروز امسال، ختم به کدام افق پیش رو شده است. هر چه باشد تاکید رهبر انقلاب بر “جهاد اقتصادی” در سال ۹۰ یعنی در سال سقوط اعتبار اقتصادی ابرقدرت ها، می طلبد که بابت نعمت خامنه ای و درایت بی مثال ایشان سجده شکر به جای آوریم. “آقا” باز هم درست و حکیمانه دید آینده را و باز هم پیچش مو دید و باز هم همچون آینه بود خشت خام برایش.    

اصلاح طلبان/ ۳ تا ۱۰۰ تومن!!

کسانی که در عمرشان یک بار برای دیدن فلان مسابقه فوتبال پا به ورزشگاه آزادی گذاشته اند، لابد دیده اند دست فروشانی را که قبل از شروع بازی ساندویچ کالباس خود را به قیمت ۲۰۰۰ تومان می فروشند. این جماعت اما همین که بازی آغاز می شود، از ترس اینکه مبادا ساندویچ روی دست شان باد کند، ناگهان ۵۰۰ تومان از قیمت می کنند و کالباس معلوم الحال را می دهند ۱۵۰۰ تومان. ساندویچی که قطعا سیر نمی کند، اما احتمال اینکه مریض کند، بسیار است! یک ساندویچ می نویسم، یک ساندویچ می خوانی! نان باگت مانده، خیارشور پلاسیده، گوجه بی رنگ و رو، و یک پر کالباس، نازک تر از بال ملخ!! القصه! همین که نیمه دوم بازی شروع می شود، قیمت ساندویچ به مرز ۱۰۰۰ تومان می رسد تا باد نکند دست فروشنده. آخرای بازی هم هستند دست فروشانی که ساندویچ خود را ۸۰۰ تومان می فروشند، هر چند که من در این وقت بازی ۶۵۰ تومان هم دیده ام، اما هنگامی که داور سوت پایان بازی را به صدا درمی آورد و تماشاگران هم قصد رفتن به خانه های شان می کنند، از آنجایی که برای آب کردن ساندویچ ها زمان خاصی باقی نمانده، اغلب ساندویچ فروش ها داد می زنند؛ “ساندویچ! ۳ تا ۱۰۰ تومن!!” طرفه حکایتی است: همین طور هستند دوم خردادی ها. ماه ها قبل از هر انتخاباتی کلی ناز می کنند که ما برای شرکت در انتخابات، شرط و شروط داریم و الا تحریم می کنیم و چه و چه، ولی نزدیکای فصل انتخابات که می شود، منت شورای نگهبان را هم می کشند، بلکه تایید شود صلاحیت شان!! من البته شرف جماعت دست فروش استادیوم آزادی را خیلی بیشتر از اصلاح طلبانی می دانم که… ولش کن! زبان روزه، حالا یک چیز بارشان کنی ها!!

روزنامه جوان/ ۲۹ مرداد ۱۳۹۰

این نوشته در یسار ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

یک دیدگاه

 1. سیداحمد می‌گوید:

  بسم الله…

 2. سیداحمد می‌گوید:

  “چرایی نام سال ۹۰ حالا معلوم شد”

  کوتاه بود ولی تحلیل دلچسبی بود از درایت حضرت آقا،
  ممنون داداش حسین!

 3. سیداحمد می‌گوید:

  “یک پر کالباس، نازک تر از بال ملخ!!”
  🙂

 4. سیداحمد می‌گوید:

  “من البته شرف جماعت دست فروش استادیوم آزادی را خیلی بیشتر از اصلاح طلبانی می دانم که… ولش کن! زبان روزه، حالا یک چیز بارشان کنی ها!!”

  خیلی جالب بود ها؛
  مقایسه قشنگی بود، خسته نباشی داداش حسین!

 5. فدایی رهبر می‌گوید:

  سه تا صد تومن هم زیادیشونو به قول معروف مفتکی هم بدن گرونه

  باشورحسینى وصلابت حسنى درسوگ علی میگرییم
  دعایتان توشه بی برگی ما اهالی قطعه. . .

 6. همت می‌گوید:

  “آقا” باز هم درست و حکیمانه دید آینده را و باز هم پیچش مو دید و باز هم همچون آینه بود خشت خام برایش.

  با تشکر

 7. فدایی رهبر می‌گوید:

  امشب سر مهربان نخلى خم شد
  در کیسه نان بجاى خرما غم شد
  در کنج خرابه ها زنى شیون کرد
  همبازى کودکان کوفه کم شد . . .

 8. سلاله 9 دی می‌گوید:

  «می طلبد که بابت نعمت خامنه ای و درایت بی مثال ایشان سجده شکر به جای آوریم.»

  کنون که سایه عشق تو را به سر داریم*** قسم به حضرت حیدر که ما پدر داریم
  تو رهبر دل مایی بدون تو پوچیم*** بدا که دست خود از دامن تو بر داریم.

  بر خامنه ای، رهبر خوبان، صلوات.

  الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَعَجِّلْ فَرَجَهُمْ.

 9. میلاد پسندیده می‌گوید:

  اه… داشتیم اول می شدیما!

 10. میلاد پسندیده می‌گوید:

  عالی بود بخش دوم… عالی… از اینها بیشتر خواهشاً

 11. به یاد سید سجاد می‌گوید:

  شرف جماعت دست فروش استادیوم آزادی را خیلی بیشتر از اصلاح طلبانی میدانم..
  خیلی خیلی باحال بود

 12. سلاله 9 دی می‌گوید:

  از اصلاح طلبان عاجزانه می خواهیم که برای یک بار هم که شده روی حرف شان بایستند و تحریم کنند انتخابات را تا ببینیم چه می شود مگر.
  هرچند که آمدن و نیامدن شان فرقی نمی کند به حال ملتی که مدت هاست روی گردان شده اند از آن ها.

 13. منم گدای فاطمه می‌گوید:

  اگر حکمت و ذکاوت آقا در امور کشور جریان نداشت که واویلا بود!!
  آقای قدیانی به مسئله جالبی اشاره کردید، شاید این فکر ها از ذهن خیلی ها عبور کند، ولی اینکه شما با نگاه هنرمندانه تان چنین مسائلی را بیان می کنید جای تشکر دارد.

 14. "دیوونه داداشی" می‌گوید:

  سلام بر حسین*

 15. چشم انتظار می‌گوید:

  اینجاست که باید گفت:
  اگر درآن دنیا، از نعمت “ولایت” پرسیدند و صد البته که خواهند پرسید، امثال من چه داریم که بگوییم.
  خدایا با عشق به “خامنه ای عزیز” و در راه آن فرزند خلف “روح الله” ما را بمیران، اما نه مردن در بستر و مرگ طبیعی، بلکه…

 16. چشم انتظار می‌گوید:

  گفتی ساندویچ، یاد “ف ه” افتادم!! البته ساندویچ هایی که اونا با طعم “خیانت” و “جنایت” می خورند احتمالا” سه تاش که نه، دونه ای ۲۰۰۰۰ تومنه احتمالا”!

 17. سایه/روشن می‌گوید:

  نماز بی ولایــــــــــت حقه بازی است
  اساس مسجدش بتخانه سازی است

  چرا دشمـــن نمیخواهد بفهـــــــمد ؟
  وضوی بی ولایـــــــــت آب بازی است

  زنده باد رهبر* صابــــر و بصیـــــــــرم

 18. م.طاهری می‌گوید:

  حدیث روز/ امام علی‏(ع‏)‏:
  هیچ بنده ای مزه ایمان را نمی چشد تا دروغ؛ چه شوخی و چه جدی؛ را رها کند.

  تحف العقول/ ص۲۱۶

 19. م.طاهری می‌گوید:

  روزی صد هزار بار هم خدا را شکر کنیم بابت نعمت ولایت کم است

 20. م.طاهری می‌گوید:

  خیلی قشنگ بود؛ فقط اگر ناراحت نشن صنف محترم ساندویچ فروشان استادیومی که بعضی ها باهاشون مقایسه شدند‏!‏

 21. چشم انتظار می‌گوید:

  شمشــیر نفــــاق و بَدَویّت، تو چــــه دیـدی؟
  آنگاه که از فرق علی (ع)، خون بچشیــدی؟
  بر ضارب و بر آمر و بر صاحبت ای، سیــــــف!
  لعنت، که تو زین کار، خجــالت نکشیـــــدی.
  با شرم و خجالت، تقدیم به صاحب عدالت، مولای شهامت و شجاعت و شرافت، امیر المؤمنین علی (ع).

 22. میلاد پسندیده می‌گوید:

  مسابقات لالیگا بخاطر اعتراض بازیکنان متوقف نشد… متوقف شد چون می ترسیدند مردم به بهانه فوتبال، اجتماع ضد سلطنتی انجام دهند!

 23. چای پولکی می‌گوید:

  سلام.

  امام حسن مجتبی(ع) فرمودند:

  «گناه و اشتباه دیگران را به زودی سرزنش مکن
  و میان او و اشتباهش راهی برای عذرخواهی قرار بده».

 24. چشم انتظار می‌گوید:

  چه لذتی بردم از صحبت های حاج “حسین یکتا” در برنامه ی گره. شاید بیش از نیمی از صحبت هاش ذهنم رو دائم به سمت “داداش حسین قدیانی” می برد. خدا حفظت کنه داداش.

 25. آیه می‌گوید:

  وای حاج حسین یکتار و کی آورده بودن؟؟؟؟ اَه.. من اصلا نفهمیدم…یه زیرنویسی یه چیزی آخه…وای…چه لذتی داشته..برنامه زنده…ای خدا…تکرار نداره این برنامه گره؟

 26. آیه می‌گوید:

  نظر قبل ایمیلم رو اشتباه وارد کردم عکسم نیومده به همین علت!
  و اما سلام علیکم
  خوشم آمد از خودم …اوایل سال ۸۹بود یکی از دوستانِ…اظهار فضل کردند به استهزاء که رهبری باید میذاشت :بصیرت عنوان سال رو!؟ من هم گفتم : بصیرت رو که ما داشتیم در سالی که گذشت، دیگه اونو طی کردیم!!!( فقط تاسف میخورم چرا همون لحظه نگفتم این جواب رو آخه در اون لحظه به ذهن خودم هم جوابی نیومد بعد از تفکری جواب رو پیدا کردم که دیگه جای عنوانش نبود!)
  خب برم ادامه متن رو بخونم!
  یا ستارالعیوب

 27. آیه می‌گوید:

  ای بابا نه علت اینکه عکسم نمیاد این نیست! عکسه از سیستمم حذف شده
  ببخشید در اسرع وقت درست میکنم بعد میام نظر میدم!

 28. منتظر5 می‌گوید:

  سلام مطالبتون خوب بود.به(برمدارولایت ماهم سربزنید)

 29. سایه/روشن می‌گوید:

  چه حس مشترکی جناب “چشم انتظار”، منم همینطور.

 30. مصطفی می‌گوید:

  تحلیل دیدگاه ها و بیانات حضرت آقا حرکت بسیار پسندیده ایه!
  و مرهمی است در چشم انتظاریمان! به راه یار غائب از دیدار.
  و نور دیده ایی برای دیوانگانش!

 31. فدایی رهبر می‌گوید:

  آخرین وصایای امیرالمؤمنین قبل از شهادت

  به گزارش مشرق به نقل از فارس، در منابع حدیثی آماده است که امیرالمؤمنین لحظات پایانی عمرشان را با ذکر «لا اله الا الله» طی کردند و دنیای فانی را ترک کردند.
  هنگامی که ابن ملجم امام علی(ع) را ضربت زد، ایشان به حسن و حسین (ع) فرمود: «شما را به تقوای الهی سفارش می‏کنم و اینکه در طلب دنیا بر نیایید گرچه دنیا در طلب شما برآید، و بر آنچه از دنیا محروم ماندید اندوه و حسرت مبرید و حق بگویید و برای پاداش (اخروی) کار کنید و دشمن ظالم و یاور مظلوم باشید.
  شما دو نفر و همه فرزندان و خانواده‏ام و هر کس را که این نامه‏ام به او می‏رسد سفارش می‏کنم به تقوای الهی و نظم کارتان و اصلاح میان خودتان، چرا که از جدتان (ص) شنیدم که فرمود: «اصلاح میان دو کس از انواع نماز و روزه برتر است.»

  *خدا را خدا را! درباره نماز یاد کنید که آن ستون دین شماست

  خدا را خدا را درباه یتیمان در نظر آرید، هر روز به آنان رسیدگی کنید و حتی یک روز دهان آنان را خالی نگذارید و مبادا در حضور شما تباه شوند.
  خدا را خدا را درباه همسایگان در نظر دارید، که آنان سخت مورد سفارش پیامبرتان هستند، پیوسته به همسایگان سفارش می‏کرد تا آنجا که پنداشتم آنان ارث بر خواهد نمود.
  خدا را خدا را درباره قرآن یاد کنید، مبادا دیگران به عمل به آن بر شما پیشی گیرند.
  خدا را خدا را درباره نماز یاد کنید که آن ستون دین شماست.
  خدا را خدا را درباره خانه پروردگارتان یاد کنید، تا زنده هستید آن را خالی و (خلوت) نگذارید؛ که اگر این خانه متروک بماند دیگر مهلت نخواهید یافت.
  خدا را خدا را درباره جهاد در راه خدا به مال و جان و زبانتان یاد آرید، و بر شما باد به همبستگی و رسیدگی به یکدیگر، و بپرهیزید از قهر و دشمنی و بریدن از هم. امر به معروف و نهی از منکر را رها نکنید که بدانتان بر شما چیره می‏شوند آن گاه دعا می‏کنید ولی مستجاب نمی‏گردد.
  ای فرزندان عبدالمطلب! مبادا شما را چنان بینم که به بهانه اینکه امیرالمؤمنین کشته شد دست‏به خون مسلمانان بیالایید؛ کسی را به بهانه قصاص جز قاتلم نباید بکشید؛ بنگرید هر گاه که من از این ضربت او جان سپردم تنها به کیفر این ضربت، ‏یک ضربت‏بر او بزنید و این مرد را مثله نکنید. چرا که از رسول خدا (ص) شنیدم که می‏فرمود: «از مثله کردن بپرهیزید گرچه با سگ هار باشد.»

  * وصیت من به شما آن است که چیزی را با خدا شریک مسازید

  از وصیت دیگر آن حضرت پیش از شهادت و پس از ضربت زدن ابن ملجم ملعون: «وصیت من به شما آن است که چیزی را با خدا شریک مسازید، و به [پیروی از] محمد (ص) سفارشتان می‏کنم که سنت او را ضایع مگذارید. این دو ستون را به پادارید و این دو چراغ را افروخته بدارید، و تا از جاده حق منحرف نشده‏اید هیچ نکوهشی متوجه شما نیست.
  من دیشب یار و همدم شما بودم و امروز مایه عبرت شما گشته‏ام و فردا از شما جدا خواهم شد. خداوند من و شما را بیامرزد. اگر زنده ماندم خودم صاحب اختیار خون خود هستم و اگر فانی شدم فنا میعادگاه من است، و اگر بخشیدم بخشش مایه تقرب من به خدا و نیکویی برای شماست؛ پس شما هم ببخشید «آیا نمی‏خواهید که خدا هم شما را ببخشاید؟»
  به خدا سوگند هیچ حادثه‏ای ناگهانی از مرگ به من نرسید که آن را ناخوش دارم، و نه هیچ وارد شونده‏ای که ناپسندش دانم؛ و من تنها مانند جوینده آبی بودم که به آب رسیده، و طالب چیزی که بدان دست‏یافته است؛ «و آنچه نزد خداست‏برای نیکان بهتر است‏» و از این که فرمود: «به خدا سوگند هیچ حادثه‏ای ناگهانی از مرگ به من نرسیده که…»

  * امام (ع) پیوسته از روی شوق در انتظار شهادت به سر می‏برد

  معلوم می‏شود که امام (ع) پیوسته از روی شوق در انتظار شهادت به سر می‏برده و می‏دانسته است که آنچه پیامبر (ص) به او خبر داده ناگزیر فراخواهد رسید چنانکه قیامت آمدنی است و شکی در آن نیست و وعده او ترک و تخلف ندارد و آن حضرت با دلی پر صبر در انتظار آن بود و – بنا به نقل گروهی از دانشمندان مانند ابن عبدالبر و دیگران – می‏فرمود: «شقی‏ترین این امت از چه انتظار می‏برد که این محاسن را از خون این سر سیراب سازد؟» و بارها می‏فرمود: «به خدا سوگند که موی صورتم را از خون بالای آن سیراب خواهد کرد.

 32. چشم انتظار می‌گوید:

  گمان کنم این حس مشترک همه ی ستاره ها، نسبت به “داداش حسینشون” باشه.

 33. مصطفی می‌گوید:

  سلام حسین آقا
  الوعده وفا مؤمن.
  این پیام رو برات میذارم تا جوابم رو بدی.
  آخه من و شما شنبه شب توی یه آبمیوه فروشی توی یه گوشه این شهر یه قراری با هم گذاشته بودیم.
  شما قول دادی به من کمک کنی.
  راجع به عاشورائی شدن بود!
  یا علی
  حسین قدیانی: به احسان حتما می گم…

 34. [utv می‌گوید:

  گاه می‌اندیشم به سکوت آدمها در قبال ظلمها!
  به گریه باران بر زمین و فقط گریه باران!
  به نگاه معصوم کودکی مرده در آغوش مادری زیرآوار مانده!
  می اندیشم و گاه به یاد می آورم
  که انسان را چه شده است که این گونه خاموش مانده؟!
  و هیچگاه فراموش نمیکنم…

  و تو چه میدانی از درد و رنجِ آوارگی!
  طعم ظلم و ویرانی منزلت را چشیده‌ای؟!
  گرسنگی و تحریم!
  مریضی و نداشتن دارو!
  خواب و بیدار شدن با صدای بمب هواپیما!
  و صدای گریه و شیون مردم!

  و آنگاه حیران می‌شوم که مرا تروریست می‌خوانند!
  و می‌اندیشم که مگر دفاع از وطن جرم است!
  مگر آزادی برای ما حقی قائل نشده!

  می‌گویند سرزمینت بدون مردم بوده!
  و من با خود می‌گویم پس آن همه مردم که من میشناسم که بودند؟!
  و به یاد می‌آورم که انسان را چه شده است که این گونه خاموش مانده؟!

  شعر جعفر احمدیان
  http://pejhwak.parsiblog.com/Posts/46/سکوت!/

 35. وبلاگی تحت عنوان” مرجع دانلود کتب و مقالات فراماسونری و آنتی کابالا”
  شروع به کار کرد.ضمن تشریف فرمایی ما را از نظرات خود بهره مند سازید.

  http://www.free-masonery.blogfa.com

 36. خط شکن می‌گوید:

  سلام حاجی
  خدا قوت التماس دعا

 37. سلام می‌گوید:

  اصلاح کردیم ابتدا الگوی مصرف را

  تکلیفمان کرد سال بعد کار مضاعف را

  ما با جهادی اقتصادی خرد خواهیم کرد

  آن لشکر این دشمنان صف در صف را

  سال جهاد اقتصادی = ( کار و همت مضاعف + اصلاح الگوی مصرف ) سال

 38. فرمانده سایبری می‌گوید:

  بسم الله الرحمن الرحیم
  سلام خدا بر شما.
  ————————————————
  توجه! توجه!

  واگذاری پایگاه ارزشی پرنده کلیپ؛
  http://www.ParandehClip.Blogfa.Com

  جهت اهداء این ویدئو بلاگ منتظر کلیپ سازان ارزشی هستیم.
  این هم هدیه ای باشد به حزب الله سایبر.

  شرایط اهداء :
  – کوشا در جبهه کلیپ سازی ارزشی نظام مقدس “اسلامی” ایران
  – آشنائی با اصول کلیپ سازی و ارائه نمونه
  – آشنائی با مبانی اینترنت جهت بارگذاری، ارائه و پشتیبانی از پایگاه
  – فعال در عرصه سایبر و به روز بودن پایگاه
  – اخلاص در عمل (شرط وجدانی)
  با آغوشی باز، پذیرای حزب الله سایبر در این پایگاه ارزشی هستیم.
  در میدان جنگ نرم، تا آخر ایستاده ایم…
  فرمانده سایبری

  —————————————————-
  ارتباط با ما:
  ایمیل : CBRLeader@Gmail.Com
  پایگاه : http://www.CyberLeader.Blogfa.Com (از طریق کامنت)
  ———————————————————-
  پایگاه پرنده کلیپ : http://Www.ParandehClip.Blogfa.Com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.