«حاسبوی نظرسنجی» قبل از «تحاسبوی انتخابات»

از انتخابات ۲۴ خرداد، چند هفته ای می گذرد اما هنوز مجادله موافقان و مخالفان نظرسنجی، میان هر ۲ جناح اصلاح طلب و اصولگرا ادامه دارد که ناظر بر نتیجه انتخابات، اصولگرایان با حرارت بیشتری در نفی یا اثبات نظرسنجی اقامه دلیل می کنند. البته به واسطه گذر زمان، عمده مباحث در فضایی عاقلانه تر دنبال می شود. در هر حال، اصولگرایان برای جبران پاره ای ندانم کاری ها، لازم است تکلیف خود را با موضوعاتی از قبیل همین نظرسنجی کاملا روشن کنند. جز این باشد، افق روشنی در انتخابات های آتی برای جریان اصولگرایی متصور نخواهد بود.

اما استدلال دوستانی که نظرسنجی را ملاک معتبری برای انتخابات نمی دانند چیست؟! امهات سخن ایشان در زیر می آید.

نتیجه انتخابات های اخیر با اغلب نظرسنجی های انجام شده فاصله دور و دراز دارد.

هر نامزدی فقط صحه بر نتیجه نظرسنجی هایی می گذارد که در آنها وضع بهتری دارد. لذا ملاک قرار دادن نظرسنجی ها، بیش از آنکه گشاینده راه باشد، گمراه کننده و محل ازدیاد مجادلات است.

اصولا مردم ایران دقیقه نودی هستند و در روز آخر، بلکه آخرین ساعات رای گیری، ممکن است متاثر از جو غالب، نظر خود را تغییر دهند. لذا معیار قرار دادن نظرسنجی، سودی ندارد. وانگهی، ما عمل بر اساس تکلیف می کنیم، چه کار داریم به نظرسنجی؟!

موافقان نظرسنجی اما دلایل زیر را اقامه می کنند.

اگر نظرسنجی مراکز معتبر را تا آخرین لحظه انتخابات، رصد کنیم، اتفاقا همخوان با نتیجه چند انتخابات اخیر است.

نظرسنجی های غیر علمی و پوپولیستی برای ما نیز فاقد اعتبار است. ما فقط به آن قسم نظرسنجی ها استناد می کنیم که به تجربه، درستی و دقت شان معلوم شده.

«جو غالب» در روزهای آخر انتخابات، اتفاقا منتج از داده های نظرسنجی شکل می گیرد و عمدتا به نفع نامزدی تمام می شود که بر اساس آخرین براوردها و واپسین نظرسنجی ها، گوی سبقت را از دیگران ربوده. بر فرض که مردم ایران دقیقه نودی باشند. ما هم نظرسنجی ها را تا دقیقه ۹۰ بلکه تا وقت های اضافه ادامه می دهیم. منتهی شرط است که معطوف به نتایج نظرسنجی ها، سیاست ورزی خردمندانه انجام شود. کاری که مع الاسف اصولگرایان انجام ندادند. داده های نظرسنجی در روزهای منتهی به ۲۴ خرداد، بسی واضح موید این مهم بود که کنار کشیدن عارف، ایضا تفرق اصولگرایان، موج خوبی به نفع روحانی درست کرده. «جو غالب» متاثر از همین موج، کفه آرای روحانی را نسبت به دیگران سنگین تر کرد.

¤¤¤¤¤¤ ¤¤¤¤ ¤¤¤¤ ¤¤¤¤¤¤

اگر منظور از نظرسنجی، نظرسازی هواداران نامزدهاست، قطعا معیار دانستن نظرسنجی ها کاری عبث است. اینکه هر نامزدی به هر کجا می رود، عده ای بگویند؛ «آنجا سونامی درست شده»، بیشتر به طنز شبیه است تا نظرسنجی. لیکن اگر منظور از نظرسنجی، نظرسنجی درست و علمی باشد، حتما و قطعا نظرسنجی، یکی از ملاک های مهم برای انجام سیاست ورزی خردمندانه در فصل رای گیری است. طرفه حکایت اینجاست؛ صرف نظر از مجادلات نظری، تقریبا هیچ کس در مقام عمل، مخالفتی با انجام نظرسنجی ندارد، چرا که همگان اینگونه تبلیغ یا وانمود می کنند که نامزد مد نظرشان پیشتاز امر انتخابات است! من البته در این باب، کاری با راست و دروغ این نوع نظرسنجی ها ندارم، اما مگر می توان از انتخابات که مراجعه به رای مردم است سخن گفت و از نظرسنجی که مراجعه به نظر مردم برای کشف رای ایشان است غافل شد؟! بالاخره ما یا ساز و کار انتخابات را قبول داریم یا نداریم؟! اگر قبول داریم، باید بپذیریم که یکی از راه های برد در انتخابات، اولا؛ مداقه عمیق روی نتایج نظرسنجی هاست تا آخرین لحظه ها، ثانیا؛ انجام فعل سیاسی متناسب با خروجی نظرسنجی ها. من نه با «الخیر فی ما وقع» مشکل دارم، نه با «عسی ان تکرهوا…». منتهای مراتب، نظرسنجی را در حکم بازی دست گرمی قبل از مسابقه حساس انتخابات می دانم. تیمی که شل و ول تمرین کند، هرگز در مسابقه، رنگ برد را نمی بیند. ما در نظرسنجی ها، در این بازی های تدارکاتی، معایب مان -آثار تفرق!- خیلی خوب معلوم شد، اما شگفتا که این عیوب را اصلاح نکرده، همین طور بی وحدت وارد میدان رقابت شدیم! القصه، هر چه به روزهای آخر نزدیک تر می شدیم، باخت مان قابل پیش بینی بود، ما اما به جای پیش گیری، به جای رفع معایب… حتی می خواهم بگویم؛ به جای عمل به تکلیف، و به جای تشخیص درست تکلیف، دستی دستی لیف باخت به تن خود کشیدیم! فی الحال در ماه مبارک رمضان قرار داریم. شهرالله الاعظم به عبارتی ماه «حاسبوا قبل ان تحاسبوا» است. یک نظرسنجی راست و حسینی روی اعمال خود داشته باشیم، به راحتی خواهیم فهمید که آن دنیا جای مان کجاست. از قضا، سیلی نظرسنجی، هم درست بود، هم به موقع. مسئله اینجا بود؛ ما خواب نبودیم، بلکه خودمان را به خواب زده بودیم… و شوخی گرفته بودیم «حاسبوی نظرسنجی» را قبل از «تحاسبوی انتخابات».

جوان/ ۲۰ تیر ۱۳۹۲

این نوشته در صفحه اصلی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

یک دیدگاه

 1. مهتاب می‌گوید:

  به نام خدای ماه رمضان

  بسیار عالی…

 2. فضه می‌گوید:

  چه شبی میشه شبم وقتی تو یارم هستی …
  تو که تو ماه ترین ماه کنارم هستی

 3. دلخون می‌گوید:

  من این متن رو نمی خونم 🙁
  ……………..

 4. فضه می‌گوید:

  نگران که می شوم با همین لفظ التماس دعا دارم
  “آقای ما… سید ما… دعای کن برای ما… صاحب این کشور تویی…”

  برای سلامتی رهبر نازنین مان صلوات

 5. به یاد سیدسجاد می‌گوید:

  خصوصی

  متن دلچسبی برای من نبود، انشاالله دوستان استفاده کنند.

 6. به یاد سیدسجاد می‌گوید:

  خصوصی

  ای بابا چرا عمومیش کردید؟!

 7. یک خبرنگار می‌گوید:

  سلام،

  در میان تمام مطالبی که تاکنون درباره ی انتخابات نوشته بودید، جای این موضوع واقعا
  خالی بود گرچه اشاراتی داشتید یا دوستانی چون جناب آهستانی مفصل به آن پرداخته
  بودند؛ اتفاقا خیلی به موقع و هشدار دهنده اما به قول شما آقایان به جای پیشگیری،
  دستی دستی به پیشواز شکست رفتند…!

  اتفاقا آنها که در آن دوران جامع نگرانه به جریان انتخابات نگاه می کردند، به روشنی
  می دیدند که نه تنها نتایج مراکز معتبر نظرسنجی روز به روز به سمت افول رأی
  اصولگرایان پیش میره بلکه حتی ضرب المثل “مشت نمونه ی خروار” هم این نتیجه رو
  تأیید می کنه اما مشکل اینجا بود که بصیرت زیادی عده ای و بغض افراطی عده ای
  دیگر مانع از توجه به این نظرسنجی ها شد…

  خب، این موضوع رو خوب به ماه مبارک پیوند زدید؛ خدا کنه این بار به موقع بیدار
  بشیم…

 8. شیدا می‌گوید:

  چه یادآورى تلخ و حسرت انگیزى!

 9. قاصدک منتظر می‌گوید:

  “یکی از راه های برد در انتخابات، اولا؛ مداقه عمیق روی نتایج نظرسنجی هاست تا آخرین لحظه ها، ثانیا؛ انجام فعل سیاسی متناسب با خروجی نظرسنجی ها.”

  اما متاسفانه با توجه به نظرسنجی ها

  “هر چه به روزهای آخر نزدیک تر می شدیم، باخت مان قابل پیش بینی بود، ما اما به جای پیش گیری، به جای رفع معایب… حتی می خواهم بگویم؛ به جای عمل به تکلیف، و به جای تشخیص درست تکلیف، دستی دستی لیف باخت به تن خود کشیدیم!”

  و طوری

  “خودمان را به خواب زده بودیم…”

  که هنوز دلمان نمی خواهد بیدار شویم…!!!

 10. آزاداندیش می‌گوید:

  سلام علیکم،
  به دور از دغدغه های سیاسی
  بفرمایید چای شیرین مهمانی با خدا…
  http://shafagh313.persianblog.ir/post/220/

 11. ستاره خرازی می‌گوید:

  عارف بر اساس نظرسنجی رفت کنار یا به خاطر تکلیف حزبی یا بهتر بگم اجبار؟
  ولایتی یا رضایی فکر می کردن از عارف بیشتر رای میارن؟

 12. نسیم می‌گوید:

  دوباره داغ دلمون تازه شد…

 13. آزاداندیش می‌گوید:

  از یک جهت احساس می کنم خوب نتوانستیم تبلیغ کنیم و کاندیدهایمان را بشناسانیم! از یک طرف هم قبول دارم که نظرسنجی ها زمین تا آسمان متفاوت بود، خیلی ها هم روحانی را کشک فرض کردند! ولی به این ایمان دارم که ایرانی ها واقعا غیر قابل پیش بینی هستند، خود بی بی سی و اینا هم از رای آوردن این آقا تعجب کردند!!!

 14. ستاره خرازی می‌گوید:

  این داغو باید خودشون داشته باشن.
  مشکل اینجاست که دل ندارن.
  ما جورشو می کشیم.

 15. سیداحمد می‌گوید:

  ممنون از این یادداشت خوب؛

  متاسفانه بعضی از دوستان معنای این جملاتی را که نوشتید نمی فهمند!
  شدیدا خود را در عباراتی مثل “اصلح/ صالح/ تکلیف و …” غرق کرده اند و گوششان بدهکار حرف منطفی نیست.

  البته بعضی ها فرسنگ ها ماقبل بصیرتند و چیزی از سیاست همراه با بصیرت نمی دانند؛ با چنین جماعتی، هر قدر جملات این متن را بگوییم، باز هم نمی فهمند! (به عنوان مثال کامنت دو تا مانده به آخر متن “تبریک به…”!)

 16. نسیم می‌گوید:

  بعضی روزنامه ها و سایتهایی که نمی خوام اسمشونو ببرم و متعلق به طیف اصولگرا و کلا راستی هستن مدام تیتر میزنن که فلان مسئول آمریکایی از انتخاب روحانی ناراحت شده و گفته که مثلا این با اهداف ما جور درنمیاد، بهمان مسئول رژیم صهیونیستی گفته وضع ایران با این انتخاب تغییر نمی کنه و ما نمی تونیم منافعمون رو تامین کنیم، اون یکی مسئول انگلیسی از ناامیدیشون از نتیجه انتخابات خبر داده و …
  من میگم آخه چرا با ندونم کاری خودمون باید باعث روی کار اومدن شخصی بشیم که این همه مجبور به تطهیرش باشیم؟؟؟!!!

 17. ستاره خرازی می‌گوید:

  به نظرم روانشناسای قدری پشت روحانی هستن.
  هر چی هم زمان جلوتر میره مطمئن تر میشم.
  از رنگش، که واقعا رنگ اعتداله، بنفش، بین قرمز و آبی که رنگ های چپ و راست هستند.
  کلیدش، دیدارهاش، صحبت هاش.
  شاید بتونم بگم از خاتمی هم هنرمندانه تر عمل می کنه.

 18. سیداحمد می‌گوید:

  نظر سنجی های معتبر و حقیقی، خیلی خوب نتیجه را نشان می داد.
  دقیقا دو روز مانده به رای گیری، نظرسنجی ها تغییر عجیبی کرد و جایگاه نامزدها عوض شد!

  کلا ما اول باید به بعضی ها بفهمانیم که اگر ریاست جمهوری دست یکی از خودمان (حالا حتی اگر انتقاد هایی هم به آن شخص داشته باشیم) باشد، خیلی بهتر از آن است که سکان را به دست رقیب بسپاریم!

 19. ستاره خرازی می‌گوید:

  این همه مجبور به تطهیرش باشیم؟؟؟!!!

  واقعا!
  بعضی وقت ها حس می کنم حالم می خواد به هم بخوره از این جملات روزنامه های راست.
  اصلا این حرف ها به قیافه روحانی میاد؟
  فکر کردن با تکرار این حرف ها معجزه می شه!

 20. ناشناس می‌گوید:

  یک سوال: به نظرتون اگه این آقایون قرار نباشه از خواب بیدار شن دقیقا تکلیف انتخابات آینده مجلس و ریاست جمهوری چی میشه و باید چکار کرد؟

  جواب: مشخصا همین بلایی که این سری سرمون اومد مجددا تکرار میشه و قطعا با وضعیتی به مراتب بدتر!
  راهکار: من می تونم بگم که تقریبا هیچگونه فعالیت سیاسی تا الان نداشتم ولی تشخیصم اینه که بهترین کاری که میشه کرد این هست که این حضرات رو از صحنه سیاسی کشور بطور کامل محو کرد و این کار با تدبیر بزرگان واقعی، شدنیه.

 21. قاصدک منتظر می‌گوید:

  می خواستم بگم عده ای که در بهبهه ی انتخابات نتونستند شرایط حساس رو درک کنند و درست به تکلیفشون عمل کنند! حالا که یه زمانی از انتخابات گذشته؛ با یک دید مناسب دوباره عملکردشون و نتیجه اش رو بازبینی کنند… اما به نظرم بی فایده اومد؛ آخه بعضیا فقط نوک بینی خودشون رو می بینند نه فراتر!!!

 22. . . . می‌گوید:

  دلخون! به یاد سید سجاد! آزاداندیش!

  اصلا تقصیر خودتان نیست… فرقه پایداری، این جور موضع گیری ها حتی اینجور اظهار نظرها را (متاسفانه اینجور نفهمی ها را) از عقل و دل امثال شما جداناپذیر کرده!!

  چند روز پیش داشتم گفت و گوی آیت الله یزدی را می خواندم در خبرگزاری مهر… در اون مصاحبه، آیت الله یزدی گله کرده بود از نحوه سیاست ورزی آقای مصباح…

  خلاصه اینکه کامنت های شما مرا یاد نحوه سیاست ورزی آقای مصباح انداخت!! شما بخواهید یا نخواهید، در وادی سیاست، توسط کسی و کسانی بار آمده اید که هیچ از سیاست ورزی خردمندانه نمی دانند…

  یکی تان کامنت می گذارد؛ نمی خوانم!! (نه که می خواندی، حالا خیلی می فهمیدی!! 🙂 ) یکی تان کامنت می گذارد؛ به دل من نچسبید!! (این متن برای عقل و بصیرت تو نوشته شده بود، نه شکمت!!) و آن یکی کامنت می گذارد؛ از یک جهت احساس می کنم خوب نتوانستیم تبلیغ کنیم و کاندیدهایمان را بشناسانیم! از یک طرف هم قبول دارم که نظرسنجی ها زمین تا آسمان متفاوت بود، خیلی ها هم روحانی را کشک فرض کردند! ولی به این ایمان دارم که ایرانی ها واقعا غیر قابل پیش بینی هستند، خود بی بی سی و اینا هم از رای آوردن این آقا تعجب کردند!!! (این یکی بدون شرح!!)

 23. سیداحمد می‌گوید:

  ناشناس؛

  حرفت کاملا درست است، اما این آقایان هم خودشان را به نفهمی زده اند و هم واقعا نفهم اند!!! نفهم لیکن فوق العاده مغرور و مدعی فهم!!!
  درکشان در حدی است که حاضرند روحانی بر مسند بنشیند اما…
  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  آزاداندیش؛

  ما روحانی را کشک فرض نکرده بودیم! فقط شما و دوستانتان آنقدر در تجمعات هفت هشت هزار نفره تان غرق بودبد که باور کردید برنده انتخاباتید!

 24. هم درد با . . . می‌گوید:

  من واقعا اعتقاد دارم که بعضی نوشته های حسین قدیانی برای بعضی دوستان، متاسفانه تداعی گر یاسین خواندن در گوش … است!!! الان اگر یک … هم می آمد و برای این پست کامنت می گذاشت، دقیقا مثل بعضی ها کامنت می گذاشت!!! توی پست حرف از وحدت شده، طرف کامنت می گذاره که نتونستیم واسه نامزدهامون (!!) خوب تبلیغ کنیم!!!

  ما با کیا واقعا طرفیم خدایا؟؟؟

 25. سیداحمد می‌گوید:

  😐

 26. ستاره خرازی می‌گوید:

  قاصدک منتظر؛

  شاید هم اونایی که الان باید به مواردی که گفتید فکر کنن، الان دارن به این فکر می کنند که: خوب حالا بریم کلید کدوم پستو از کلیددار بگیریم؟؟؟
  سیاستشون عین سیاسته!

 27. سیداحمد می‌گوید:

  هی با خودم می گویم کامنت های اینها را تایید نکنم، باز دوباره… آخه بدبختی انتقاد درست هم نمی کنند که دل آدم خوش باشد…

  حد درکشان، خدایی آزار دهنده است!!! باز وقتی کامنت هاشان تایید نمی شود، من یکی راحت ترم…

 28. قاصدک منتظر می‌گوید:

  “سیاستشون عین سیاسته!”
  و در این صورت
  دیدشون اونقدر وسیعه که شدیداً مبهمه!!

 29. منم گدای فاطمه می‌گوید:

  دعاى روز دوم ماه مبارک رمضان

  بسم الله الرحمن الرحیم

  اللهمّ قَرّبْنی فیهِ الى مَرْضاتِکَ و جَنّبْنی فیهِ من سَخَطِکَ و نَقماتِکَ و وفّقْنی فیهِ لقراءةِ آیاتِکَ برحْمَتِکَ یا أرْحَمَ الرّاحِمین.

  خدایا نزدیک کن مرا در این ماه به سوى خوشنودیت و برکنارم دار در آن از خشم و انتقامت و توفیق ده مرا در آن براى خواندن آیات قرآن به رحمت خودت اى مهربانترین مهربانان.

 30. هم نفس می‌گوید:

  و چقدر هم سنگین داره تموم میشه این بی توجهی به حاسبوی نظرسنجی قبل از تحاسبوی انتخابات! هر چه که زمان می گذره آدم بیشتر احساس می کنه سنگینیه ضرباتشو. بیشتر دلش می گیره و البته مشتش بیشتر گره می خوره برای آمادگی و مبارزه.
  وقتی که می بینه با گذشت زمان عده ای از جناح پیروز و عده ای از جناج بازنده ولی کاتالیزور برای رقیب، تنها به شادمانی از پیروزیشان اکتفا نمی کنند و هر چه می گذرد بیشتر و بی مهاباتر علیه بازندگان (یعنی ما) علیه اصولگرایان قدیمی و حقیقی، علیه دلسوزان انقلاب سخن میگن، یا باید ببخشید جولان می دهند…

  راستی! کجایید سخنرانان با نفوذ کلام جبهه ی پایداری و فلان کاندیدا و سرلوحه های مقاومت؟ چرا دیگه سخنرانی نمی کنید و دراین روزها جوابی به سخنان برخی از حضرات (که تازه آغاز بلبل زبانیشان است) نمی دهید؟!

 31. نسیم می‌گوید:

  هم نفس؛

  تازه این اول راهه… باید ۴ سال منتظر باشیم تا شاهکاری که این آقایون باعث اون شدن رو ببینیم. کارگزاران بعد از ١۶ سال واصلاح طلبان بعد از ٨ سال خفقان مجددا به قدرت برگشتن و قراره عقده گشایی کنن، هر کدومشون افتادن روی کلیدهای کلیددار و به سهم خودشون دارن اونارو چپاول میکنن… دیگه خودتون قضاوت کنید چه آش شله قلمکاری بشه این دولت به اصطلاح اعتدال!!!!!!!
  اگه بشه با اغماض از تمام این مسائل گذشت، ولی انصافا نمیشه از جولان دادن راس فتنه تو این روزها چشم پوشی کرد. همین جوری واسه خودش اینور اونور میره، سخنرانی میکنه، به فلان عالم مصری نامه میزنه و انگارنه انگار که این شخص شخیص(!) ۴ سال پیش کمر به براندازی این نظامو انقلاب بسته بود. کاش این رو هم مثل آقای چیز و دوست عزیزش حصر خونگی میکردن.

 32. احمدرضا می‌گوید:

  آخ آخ آخ آخ
  این انتخابات یکی از درد آور ترین اتفاقات زندگیم بود.

  که خدا منتظر نظر سنجی ها نمی ماند، ها؟!!!
  نخیر، خدا منتظر اصلح شما نمی ماند!

 33. ستاره خرازی می‌گوید:

  اوه اوه! گفتید مصر داغ دلم تازه شد.
  چه بلایی سر مصر اومد! هر روزم بدتر میشه! به کجا می خواد برسه؟
  خدا به خیر کنه!

 34. موری حداد می‌گوید:

  داش حسین

  دو ساعت پیش رفته بودم منصور، همین که “الهی العفو” رو شروع کرد، نمی دونم چی شد یاد اون متن فتنه ۸۸ افتادم که از قول شیخ بیسواد نوشته بودین: “الهی علف”!!!!

  بگم خدا چی کارت نکنه… یعنی نمیشه ما این الهی العفو رو بشنویم یاد کروبی نیفتیم! یعنیا!!!!

 35. ناشناس می‌گوید:

  موری حداد،

  منم همینطور! 🙂

 36. "دیوونه داداشی" می‌گوید:

  یک نظرسنجی راست و حسینی روی اعمال خود…
  به عبارتی «حاسبوا قبل ان تحاسبوا»…
  ما خواب نبودیم، بلکه…
  .
  .
  .
  برای کسی که می فهمد، هیچ توضیحی لازم نیست!
  برای کسی که نمی فهمد، هر توضیحی اضافه است!!

 37. محمود می‌گوید:

  کی به این آقای مصباح گفته که واسه مملکت از الان به فکر تعیین رئیس جمهور باشه؟؟!! انقلاب چقدر باید از ایشون ضربه بخوره؟؟!! یه روز می گفت احمدی نژاد مورد تایید امام زمانه، یه روز دیگه گفت فرماسون و یهودیه!!!! و اما اگه احمدی نژاد اینقدر بده، چرا فرقه کثیف پایداری آلت دست باند احمدی نژاده؟؟!!

  من که دیگه مصباح رو مطهری زمان نمی دونم؛ ملاک حال فعلی آدماست… مصباح اون زمانی مطهری زمان بود که کار مطهری وار می کرد نه الان که شده یه فعال سیاسی نازل البته!!

 38. فرزند خراسان می‌گوید:

  متنتون دقیق بود و از یک نظر هم عالی؛ جایی که خیلی زیبا مسائل روز رو به معنویات پیوند زدید و به زیبایی استدلال کردید:

  “یک نظرسنجی راست و حسینی روی اعمال خود داشته باشیم، به راحتی خواهیم فهمید که آن دنیا جای مان کجاست.”

  من که تنم لرزید، امیدوارم تو این ماه مبارک به خود بیاییم و اهل محاسبه نفس شویم تا موقعیت آن دنیامان مثل بعد انتخابات امسال نشود!

 39. فرزند خراسان می‌گوید:

  این عبارت “مطهری زمان” رو من تو بیانات آقا پیدا نکردم. کسی درباره اش چیزی میدونه؟

 40. کیمیا کیهان می‌گوید:

  یعنی این متن از اون دسته متنهاییه که با هر جمله اش سرتو از خوشحالی و بد حالی باید بکوبی به دیوار!
  خوشحالی از این بابت که همیشه یه نفر پیدا میشه که بی‌رودرواسی با جفت پا بره تو صورت سوپر بصیرت هایی که قراره ۴ سال با سیاست ورزی مزخرفشون اعصابمونو بریزن بهم.
  و بدحالی هم از این بابت که واقعا چرا شاخک های آقایون تو مدت قبل از انتخابات کار نمی کرده که بفهمن دور و برشون داره چی می گذره؟!
  ……………
  هر چند حرف زدن درباره مسایل سیاسی روز کشور غیبت محسوب نمیشه ۴ سال پیش زنگ زدم دفتر حضرت آقا پرسیدم گفتن نه ایرادی نداره-
  ولیی بااین حال هنوزم فکر می کنم بقیه اش رو بگم غیبت میشه نمیگم چون هیچ علاقه ای ندارم با گوشت شیوخ فتنه و کاسبین فتنه و اصلاح طلب و اصولگراهایِ دوزاری افطار کنم.
  ممنون آقای قدیانی که حرف دل می زنید. ولی کیه که بفهمه…
  خدایااااااااا…… بی خیال……

 41. باران می‌گوید:

  میشه یکی این رأس فتنه رو بگیره؟! چه بپر بپری میکنه این روزا!!!… خیلی رو مخه…

 42. سنگربان می‌گوید:

  اونهایی که بعد از انتخابات بازم دم از اصلح و تکلیف و وظیفه می زنند، یا اینکه آقای روحانی رو به اصول گراها می چسبونند، خوب می دونند چه اشتباهی کردن. اما با این حرفا یه جوری می خوان رفتارشونو توجیه کنند…
  این انتخابات گذشت اما ما نگران اصلح چهار سال بعدیم!
  انگار این جبهه پایداری ها یه اشتباه رو یک بار امتحان نمی کنن، چند بار تکرار می کنند تا قشنگ درس بگیرن…

 43. حسنی می‌گوید:

  سپاس که در جهت روشن شدن فکر دوستان دعا می کنید.
  اجر شما در محضر الهی محفوظ است. در این ساعات پر برکت دعا می کنیم دوستانمان هم بیدار شوند از این خواب غفلت!!!!!

 44. جواد همسو می‌گوید:

  یه دونه ای داداش حسین… قلمت نظیر نداره حاجی.
  آقای آقا سید! این ماه رمضونیه ما رو حلال کن اگر با کامنت های پر غلطمون اذیتت کردیم و می کنیم.
  عشق است بیست و شیشی و قطعه ۲۶

  راستی؛ پشت ویترین یه فروشگاه تو مرکز خرید ونک، یه تی شرت سفید دیدم که یه ۲۶ آبی خوشگل روش نوشته، خریدم و به خودم هدیه کردم!! 🙂

 45. گمنام می‌گوید:

  آی گفتی باران!!

 46. منم گدای فاطمه می‌گوید:

  دعاى روز سوم ماه مبارک رمضان

  بسم الله الرحمن الرحیم

  اللهمّ ارْزُقنی فیهِ الذّهْنَ و التّنَبیهَ و باعِدْنی فیهِ من السّفاهة و التّمْویهِ واجْعَل لی نصیباً مِنْ کلّ خَیْرٍ تُنَزّلُ فیهِ بِجودِکَ یا أجْوَدَ الأجْوَدینَ.

  خدایا روزى کن مرا در آنروز هوش و خودآگاهى را، و دور بدار در آن روز از نادانى و گمراهى و قرار بده مرا بهره و فایده از هر چیزى که فرود آوردى در آن به بخشش خودت اى بخشنده ترین بخشندگان.

 47. سائل الزهرا‏(س‏)‏ می‌گوید:

  این‏ ‏جماعت‏ ‏که‏ ‏ملت‏ ‏رو‏ ‏به‏ ‏نفهمی‏ ‏محکوم‏ ‏می‏ ‏کنند‏ ‏از‏ ‏قضا‏ ‏تخصص‏ ‏بالایی‏ ‏در‏ ‏‏”بهانه تراشی‏” دارند، اساسا خوب بلدند مقدسات را دستمایه ی اشتباهاتشان کنند. این ها عاشق گند زدن به مبانی انقلاب اند. این ها از “توابین ‏”هم بی لیاقت ترند، حتی به اشتباهاتشان اعتراف هم نمی کنند، پشیمانی برای این گروه معنایی ندارد. کلا کارشان توجیه های کور کورانه است…

 48. سائل الزهرا‏(س‏)‏ می‌گوید:

  به خدا این ها در جهل مرکب غرق اند…

 49. سلام؛
  با مراسم بزرگداشت شیخ حسن شحاته به روزم…
  خوشحال میشم سری بزنید.
  {مدیر سایت}

 50. ho590 می‌گوید:

  سلام

  به روزم…

 51. مصطفی می‌گوید:

  با سلام و آرزوی قبولی طاعات؛

  تیتر زیرکانه و هنرمندانه ای که گذاشتید توجهم را برای خواندن مطلبتان جلب کرد.
  دید عمیق و خاصی دارید. خوشحال شدم از آشنایی با شما.
  بنده خیلی مشتاقم که بدانم اعضای گروهک پایداری اگر از رای مقام عظمای ولایت با خبر شوند، با شخص ایشان چگونه برخورد خواهند کرد؟! حتما می دانید رای ایشان به کاندید مد نظر پایداری نبود.
  اگر یادتان باشد آقا قبل از انتخابات اشاره کرده بودند کسی تا قبل از رای گیری از رای من خبر ندارد ولی هنگام شمارش آرا ممکن است با تشخیص دست خطم، متوجه شوند به چه کسی رای دادم. (که این اتفاق افتاد)

  التماس دعا

 52. جلیلوند می‌گوید:

  خرسندم که چون همیشه با تعقل می نگارید…

 53. yadema می‌گوید:

  ما اینجا اومدیم برای زندگی و کار نه برای به نمایش گذاشتن دین و تاریخ!

  بانوی محجبه ای در یکی از سوپرمارکت‌های زنجیره‌ای در فرانسه خرید می‌کرد؛ خریدش که تموم شد برای پرداخت رفت پشت صندوق. صندق‌دار یک خانم بی‌حجاب و اصالتاً عرب بود.

  صندوق‌دار نگاهی از روی تمسخر بهش انداخت و همینطور که داشت بارکد اجناس را می‌گرفت اجناس او را با حالتی متکبرانه به گوشه میز می‌انداخت. اما خانم باحجاب ما که روبنده بر چهره داشت خونسرد بود و چیزی نمی‌گفت و این باعث می‌شد صندوقدار بیشتر عصبانی بشه! بالاخره صندوق‌دار طاقت نیاورد و گفت: «ما اینجا توی فرانسه خودمون هزار تا مشکل و بحران داریم این نقابی که تو روی صورتت داری یکی از همین مشکلاته که عاملش تو و امثال تو هستید! ما اینجا اومدیم برای زندگی و کار نه برای به نمایش گذاشتن دین و تاریخ! اگه می‌خوای دینت رو نمایش بدی یا روبنده به صورت بزنی برو به کشور خودت و هر جور می‌خوای زندگی کن!»

  خانم محجبه اجناسی رو که خریده بود توی نایلون گذاشت، نگاهی به صندق‌دار کرد… روبنده را از چهره برداشت و در پاسخ خانم صندوق‌دار که از دیدن چهرهٔ اروپایی و چشمان رنگین او جا خورده بود گفت: «من جد اندر جد فرانسوی هستم… این دین من است. اینجا وطنم… شما دینتون را فروختید و ما خریدیم.
  (منبع مشرق، به نقل از جهان)

 54. بغض می‌گوید:

  ممنون…

 55. فرهاد می‌گوید:

  یکی از بزرگان که مصادره جبهه پایداری شده:

  “هر چند واقعا مشکلات اقتصادی وجود دارد و بر مردم فشار می‌آورد و دولت وظیفه دارد در این زمینه کار کند، اما عنوان کردن آن به عنوان مهمترین هدف و نقطه اساسی، نشان از ضعف تفکر دینی و فاصله گرفتن از آرمان‌های امام(ره) دارد”.

  حضرت آقا:

  “امروز مهم ترین مسئله، اقتصاد است”.

  ***

  قضاوت باشه با خود دوستان جبهه پایداری

 56. رضوانی می‌گوید:

  سیاست واقعا که اهلش را می خواهد
  اهلش نیستی آقای قدیانی
  تعقل قشری برای سیاست نیست

 57. فضه می‌گوید:

  سلام علیکم
  این قطعه نمی خواد به روز بشششششششششششه؟؟!!

 58. سیدامیر ولایی می‌گوید:

  نظرم را بگویم تایید می کنید یا روال همان روال سابق است؟

 59. میعاد می‌گوید:

  سلام، خیلی وقته نیومدم دلم براتون تنگ شده بود. فقد خواستم یه ارادتی خدمت دادشمون عرض کنیم، داداش دمت گرم کارت درسته، فقط اینکه یکم بیشتر بنویس.

 60. دوئیجی می‌گوید:

  سلام خدا بر شهدا… سلام خدا بر شهید قدیانی و فرزند بصیر و فهمیده ایشان…

  انشالله بعد از عمری با برکت و با عزت، در رکاب مولا صاحب الزمان، شهادت نصیبتان شود…

 61. مکتبی می‌گوید:

  سه دلیل برای رد نظرسنجی ذکر کردید که دلایل اصلی نیستند. دلیل اصلی ملاک نبودن اصل نظرسنجی است. شروع بحثتون اشتباهه. نظرسنجی مشروعیت نمیاره. نه اینکه چون تا حالا نتیجه نداده قبولش نداریم.

 62. باران می‌گوید:

  مصطفی؛
  قند تو دلم آب شد!!

 63. مقداد می‌گوید:

  آقای قدیانی؛

  عباداتتان قبول… در خلوت های سحرگاهی تان، ما را هم از دعای خیرتان بهره مند کنید.

 64. مازندرانی ام می‌گوید:

  دیشب مسجد ارک به یادتان بودم…
  چرا دیگر ارکی و حاج منصوری و ماه رمضانی نمی نویسید؟
  می نویسید ها، اما نه اندازه قبل.

  همانطور که هیچ هیاتی، جای مسجد ارک را نمی گیرد، هیچ قلمی هم جای قلم شما را نمی گیرد.

 65. "دیوونه داداشی" می‌گوید:

  افطارها…
  به کامِ دلم زهر می شود…

  رویِ نی وقتِ تلاوت که لبش وا می شد
  نوکِ سرنیزه هم از حنجره، پیدا می شد . . .
  .
  .
  .
  سلام بر حسین*

 66. ناشناس می‌گوید:

  مصطفی؛
  اگه منبعت موثقه میشه صریحا بگى ایشون به قالیباف راى دادن تا خیالمون راحت بشه؟

 67. قاصدک منتظر می‌گوید:

  یک عمر اگر روزه بگیریم، بگیرید، بگیرند…
  همتا نشود با عطش خشک دهان علی اصغر…

 68. سیداحمد می‌گوید:

  السلام علی الحسین… و علی علی بن الحسین… و علی اولاد الحسین… و علی اصحاب الحسین… و علی عباس الحسین…

 69. مسعود می‌گوید:

  چرا نمی خوای قبول کنی نظرسنجی ایندفعه بد جوری اشتباه بود؟
  مگه نمی گفتید قالی اوله پس چی شد؟

 70. سیداحمد می‌گوید:

  مسعود؛

  نمی فهمید دیگر! زوری که نیست!
  نظر سنجی های دوزاری شما را نمی دانم، اما نظر سنجی های معتبر صدا و سیما و ناجا و وزارت کشور، تا یک هفته مانده به انتخابات، بیانگر اول بودن شکننده و متزلزل قالیباف بود. اجماع اصلاح طلبان و نادانی و نامردی بعضی مثلا اصول گرایان، سبب شد در روزهای آخر، نتیجه نظر سنجی ها تغییر کند که روز انتخابات هم نتیجه اش را دیدیدم!

  خیلی زمان می برد تا شماها بفهمید اجماع اصولگرایان مانع رجوع مردم به اصلاح طلبان می شد؛ رجوعی که یکی از مهمترین دلایلش اتحاد اصلاح طلبان بود.

  اصلا چیز مبهمی وجود ندارد این وسط؛ من مانده ام شما چرا چانه می زنید!

 71. آرزومند کربلا می‌گوید:

  دوستان بزرگوار؛
  آقا! ما تلویزیونمون خرابه، بازی ایران_آلمان شروع شده؟ یه خبری به ما بدید.

 72. یک استکان چای داغ! می‌گوید:

  آرزومند کربلا؛

  متاسفانه ایران دو ست اول رو باخته! 🙁
  انشاءالله سه ست باقی مانده رو ببره!!

 73. مهتاب می‌گوید:

  مکتبی؛
  میشه بفرمایی منظورت از مشروعیت نداره چیه؟ ما اینجا مشروع و نامشروع داریم؟

  من احساس می کنم چیزی شبیه مسابقه کشتی بین یاران پیامبره!

  همون یاران پیامبری که اون روز همه یار پیامبر بودند اما بعد از حضرت رسول…*

  به هر حال توی اون مسابقه کشتی همه یار پیامبر بودند… و کسی تو کشتی برنده میشه که تکنیکی تر و قوی تر کشتی بگیره.
  خوب! حالا منظور شما از مشروعیت چیه؟

 74. پایگاه جامع شهدای فتنه ۸۸

 75. باران می‌گوید:

  کلا “تدبیر” همه جا جریان داره!! توی مراسم بزرگداشت دکتر حداد عادل نوشته بودن: “مرد تقوا و تدبیر”!!!!
  بعد یه چیزی، این مراسم گرامی داشت در مقابل گرامی داشت عارف بوده؟! (آقای جلیلی هم بود توش!!)

 76. نسیم می‌گوید:

  مسعود؛
  بابا خیلی باحالید شماها… یعنی واقعا میخوای بگی هنوز نمیدونی که چی شد اینطوری شد؟؟؟!!!

 77. سائل الزهرا(س) می‌گوید:

  بابا این گروهک پایداری عجب رویی دارن؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!
  این‏ ‏جماعت‏ ‏که‏ ‏ملت‏ ‏رو‏ ‏به‏ ‏نفهمی‏ ‏محکوم‏ ‏می‏ ‏کنند‏ ‏از‏ ‏قضا‏ ‏تخصص‏ ‏بالایی‏ ‏در‏ ‏‏”بهانه تراشی‏” دارند، اساسا خوب بلدند مقدسات را دستمایه ی اشتباهاتشان کنند. این ها عاشق گند زدن به مبانی انقلاب اند. این ها از “توابین ‏”هم بی لیاقت ترند، حتی به اشتباهاتشان اعتراف هم نمی کنند، پشیمانی برای این گروه معنایی ندارد. کلا کارشان توجیه های کور کورانه است…

  به خدا این ها در جهل مرکب غرق اند…
  مثل اینکه دوستان پایداری باز علاقه دارند خودشون رو به نفهمی بزنند
  واقعا برای این گروه (یس)جواب نمی دهد…

 78. نسیم می‌گوید:

  آیت الله بهجت:
  “واقعاً عقل و شعور و کیاست و زیرکی در امور دنیوی و دینی، رضایت بخش و مرضیّ خدا است. و همین چیز فهمی ها، انسان را از مهالک دنیا و عذاب آخرت نجات می دهد!”

 79. Ahmadi می‌گوید:

  حضرت نابغه

  الان که امام خامنه ای از حضور نماینده تفکر جهادی و انقلابی، بسیجی مخلص جلیلی حمایت کرده و حضور او را محترم دانسته تو کی هستی که مزخرف می نویسی؟ هنوز مغازله کثافتی مثل تو با چوب ساندیس حضرت ماه یادمون نرفته

 80. بی نام می‌گوید:

  هر وقت دلم می گیره میام سایتتون رو باز میکنم کلی از دست متن ها و کامنت هاتون می خندم و دلم شاد میشه و میرم!

  خدا خیرتون بده که هر چند ممکلت رو به… کشیدید ولی دل منو شاد می کنید. :)))

  تایید کن این یکی رو دیگه ادمین جووون

 81. چشم انتظار می‌گوید:

  سلام!‏
  اصلح و عمل به ‏تکلیف و زیر آسمون و رو زمین و…! توجیهی بیش نیست…

 82. سائل الزهرا‏(س‏)‏ می‌گوید:

  بعضی ها با این رویا پردازی هاشون گند زدن به گفتمان انقلاب…

 83. منم گدای فاطمه می‌گوید:

  دعاى روز پنجم ماه مبارک رمضان

  بسم الله الرحمن الرحیم

  اللهمّ اجْعَلْنی فیهِ من المُسْتَغْفرینَ و اجْعَلْنی فیهِ من عِبادَکَ الصّالحینَ القانِتین و اجْعَلْنی فیهِ من اوْلیائِکَ المُقَرّبینَ بِرَأفَتِکَ یا ارْحَمَ الرّاحِمین.

  خدایا قرار بده در این روز از آمرزش جویان و قرار بده مرا در این روز از بندگان شایسته و فرمانبردارت و قرار بده مرا در این روز از دوستان نزدیکت به مهربانى خودت اى مهربان ترین مهربانان.

 84. م.طاهری می‌گوید:

  ای داد بیداد، ای داد بیداد.
  ای داد بیداد که هنوز هم این جریان و تفکر می خواهد این مسیر را ادامه بدهد.
  این طور که بعضی ها کمر بستند باید گفت متاسفانه این هنوز از نتایج سحر است!

 85. بی نشان می‌گوید:

  با عرض سلام و خسته نباشید…

 86. ن.l می‌گوید:

  طاعات همگی قبول؛
  التماس دعا…

 87. دانشجوی بیدار می‌گوید:

  اون چیزی که “مصطفی” گفته که معلوم شده رای رهبر به کی بوده…
  همینطوری که نمیشه هر حرفی رو زد. آخه منبعی… سندی… مدرکی. همینطوری کشکی؟ روی هوا؟
  درسته که حرف زدن، مالیات نداره اما مسئولیت که داره…

 88. غربت می‌گوید:

  بعضی ها هیچی از سیاست نمی فهمن و نمی فهمن با کمی درایت می شد متحد بشیم بر سر قالیباف و اصلاح طلبا رو برای همیشه خاک کنیم.
  الکی الکی احیا شدن دوباره…

 89. سیداحمد می‌گوید:

  مجتبی؛

  این متن را بخوان:

  “با آواز، می توان «ربنا» گفت، اما با پرواز، می توان به «ربنا» رسید.”
  http://www.ghadiany.ir/?p=9115

 90. می شناسی! می‌گوید:

  ببین حسین جان!

  به نظر من بعضی موضوعات با نوشتن شما و خوندن بچه ها، قابل فهم نیست.
  نه اینکه اصلا قابل فهم نباشه ها، نه! به نظرم مثلا این مطلب رو اگر حضوری بحث بشه، خیلی راحت تر می تونی به مخاطبت بفهمونی.
  پای صحبتت یه جایی، سر یه مسئله ای نشستم که اینو میگم. در مورد بعضی موضوعات وقتی صحبت می کنی، آدم خیلی بهتر درک می کنه. یعنی ریز کاری هایی هست که با توجه به میزان فهم بعضی ها، با نوشتن قابل بیان نیست.

 91. سلام؛
  ما رو با نام {پایگاه اینترنتی روضه عشاق الرضا(ع)} لینک فرمودید خبر دهید تا لینکتان بفرمائیم.
  منتظر تبادل لینک هستیم.
  یا علی التماس دعا
  خادم الرضا(ع)

 92. باران می‌گوید:

  این اصلاح طلبایی که خودشونو عقل کل میدونن، با خودشون چی فکر کردن؟! واقعا فکر می کنن وزارت اطلاعات بیکاره که بیاد برا علی مطهری اونم به فجیع ترین وضع ممکن(!!) شنود بزاره؟! اطلاعات اگه دربونش رو می فرستاد، هفت پشت علی مطهری نمی فهمید که شنود گذاشته، چه برسه…
  من نمی دونم این علی مطهری کی می خواد این بچه بازی ها رو تمومش کنه، یکم بزرگ شو مرد…

 93. ایلیا می‌گوید:

  ما که هر چی نوشتیم شما تایید نکردید!! دوستان، زیادی انتقاد پذیرید!! به همین منوال ادامه بدید حتما موفق میشید… تا چهار سال بعد… التماس دعا

 94. یک استکان چای داغ! می‌گوید:

  دانشجوی بیدار؛

  فکر نمی کنم یه همچین کامنتی، تو قطعه ۲۶ تایید میشه، بی پایه و اساس باشه.
  البته خب خیلی وقت ها هم آقای قدیانی گفتن تایید همه کامنت ها، به منزله تایید صد در صد محتوای اونها نیست!!

  و اما صرف نظر از رای حضرت آقا، راه ایشان قطعا نافی درجه اول سیاست ورزی به سبک و سیاق فرقه پایداری است…

 95. MALAKOOT می‌گوید:

  سلام؛
  خدا قوت
  هنوز درست متنو نخوندم… اما هر کس متن های انتخابات رو از ابتدا دنبال کرده باشه باید تا حالا حتما قانع شده باشه؛
  “در خانه اگر کس است، یک حرف بس است”
  دوستان شدیدا محتاج دعا هستم… دوستانی که این شبای عزیزو در محضر آقا علی بن موسی الرضا هستند من حقیر رو دعا بفرمایند…

  یا علی

 96. سیداحمد می‌گوید:

  دوستان محترم؛

  از اول مرداد، روزنامه وطن امروز به دلیل بی پولی درنخواهد آمد!!!
  “وطن امروز بی وطن امروز” شاید نوشته ای از حسین قدیانی… شاید هم نه!!!

 97. سیداحمد می‌گوید:

  این همه پول هدر میدن با عنوان های مختلف، عرضه نگه داشتن یک روزنامه رو ندارن.
  حیفه…

 98. برف و آفتاب می‌گوید:

  شاید هم نه؟
  🙁

 99. فضه می‌گوید:

  اقتصاد احمدی نژادیسمه دیگه. فاتحه خوند به مملکت امام زمان۰ مردک بی شعور

 100. سیداحمد می‌گوید:

  فضه؛

  چکار به احمدی نژاد دارید؟ وقتی بعضی ها عرضه برنامه ریزی ندارند و نمی دانند پول را کجا باید خرج کرد، نتیجه اش می شود همین.
  بودجه ها که قطع نشده! بودجه هست ولی صرف همایش ها و نمایشگاه های مسخره و بی تاثیر می شود!

  دوستان محترم؛

  همین الان قطعه ۲۶ به روز می شود…

 101. حسن کلیدساز می‌گوید:

  فقط هنرمندی خاص اصولگرایان بود که می تونست منو رئیس جمهور کنه توی این مملکت!!

 102. رضا می‌گوید:

  آقای قدیانی

  واقعا بی انصافی می کنید……………

 103. رضا می‌گوید:

  آقای قدیانی

  واقعا بی انصافی می کنید……………

 104. رضا می‌گوید:

  ولی میگم آقای قدیانی عزیز! یه کم راجع به این حرفایی که زدم بیشتر فکر کن…

 105. http://shohada-fetneh88.blogfa.com/
  ۞ شهدای بسیجی فتنه ۸۸ ۞
  جامع ترین پایگاه شهدای بسیجی و مظلوم فتنه۸۸
  ================================
  جنگ، جنگ است؛ می کشد و کشته می گیرد ولی در این جبهه، سربازان با عقیده استوار خود بر “احدی الحسنیین” خون می فشانند و آبرو خرج می کنند که چه بکشند و چه کشته شوند پیروز هستند ولی این بار خواص با بصیرت به افراد خاص عوام اجازه ندادند تا جام زهری دوباره نوشانده شود؛ و اجازه ندادند فرمانده از مردم عذر بخواهد و اجازه ندادند که قرآن بر نیزه فریب رود و خنجر بر حنجر امام گذاشته شود. جوشیدند و خروشیدند و توفان را از بین بردند و بهاری دیگر آفریدند. بهاری که در کلام رهبر فرزانه انقلاب اینگونه تعبیر شد: “مطمئن باشید که روز نهم دی در تاریخ ماند.”
  =====================
  در صورت داشتن اطلاعات و یا اخبار و مشخصه هایی از شهدای مظلوم فتنه با ما در میان بگذارید…
  اجرکم عند الله…

 106. عالی می‌گوید:

  جناب مصباح متاسفانه اکثر موارد دچار افراط و تفریط هستند، زمان انتخابات و الان هم که کلا در آغوش یک کاندیدا رفتند و کمر به تخریب طرف مقابل بستند.
  عدل و انصاف …

 107. محمد می‌گوید:

  تحلیل های آبکی!

 108. مجتبی می‌گوید:

  رهبری در جمع دانشجویان در ماه مبارک:

  ((تکلیف‌گرایی هیچ منافاتی با دنبال نتیجه بودن ندارد/ آرمانگرایی بدون دیدن واقعیتها به توهم می‌انجامد))

  کاش اونایی که باید بفهمن بفهمن. ولی افسوس که همزمان هم نفهمن هم خودشون رو به نفهمی زدن. صحبت با این جماعت اصلا جواب نمیده…

 109. مهدی می‌گوید:

  حسین آقا!
  خسته نباشی…

 110. راست میگی حسین آقا.
  ما باید تلاش کنیم یکی از جناحمون رای بیاره. از جناح راست.

  چی میگه مهم نیست. چپی ها نشن. هر خری در راست بشه خوبه. (استدلال هاشمی پسند)

  حاج حسین آیا حرفهای قالیباف (در برنامه ای که با ۳ کارشناس بود) در زمینه ارتباط با کشورهای امریکای جنوبی شنیدید؟ آیا با منطق امام……
  آیا صحبت قالیباف و ولایتی درباره تقدم پیشرفت بر عدالت را شنیدید؟

  آیا کاملا جلیلی و آرمانهایش را می شویید و اصالتش را فقط به پای جانبازش می دهید؟

  ای بابا شما بهتر از ما خیلی چیزا رو می دونی. هی داد بیداد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.