حتی یک نفر!

وطن امروز ۱۷ شهریور ۱۳۹۵

چه ما بنویسیم، چه ننویسیم، واقعیت آن است که افکار عمومی در ماجرای حقوق‌های نجومی دل خونی از دست آقایان دارد. مردم حقوق بخور و نمیر خود را قیاس می‌کنند با حقوق این دردانه‌های اعتدال، آن وقت از تماشای این همه تبعیض و فاصله سوپرطبقاتی آه‌شان تا کجاها که نمی‌رود! مردم می‌بینند هر ماه گروهی از ایشان بی‌آنکه معیاری از طرف دولتمردان اعلام شود، از گرفتن یارانه محروم می‌شوند اما با وجود ادعای خزانه خالی، صفدر حسینی فلان حقوق نجومی را می‌گیرد و رئیس بانک معلوم نیست چرا به اسم «ملت»، بهمان حقوق نجومی را! واقعا مردم مانده‌اند که عزاداری دولت در شب واریز یارانه را باور کنند یا ارقام و اعداد درخشان فیش‌های نجومی را! همین ناراستی‌ها و برخوردهای دوگانه است که دل مردم را از دست اعوان و انصار اعتدال خون کرده. تا اینجا اما تنها بحث تبعیض است و پرسش‌هایی از این دست: «آیا خون صفدر حسینی از خون ما ملت پررنگ‌تر است و اگر پررنگ‌تر است، چقدر؟! و تا کجا؟!»

خون دل مردم لیکن بیشتر هم می‌شود آنجا که می‌بینند حتی یک نفر هم در موضوع حقوق‌های نجومی به قوه قضائیه معرفی نشده! یعنی تبعیض هست به کنار، هیچ عزمی هم در دولت اعتدال برای مبارزه با این تبعیض بیّن و آشکار دیده نمی‌شود! و نه تنها دیده نمی‌شود، که در اوج وقاحت، مدیران شایسته برخورد جدی را مدح و ستایش هم می‌کنند! و اینگونه است که آه بلند مردم از دست جماعت، بلندتر هم می‌شود!

شگفتا! دولتی با این مختصات و مشخصات، توقع از مردم داشت که در کمپین «نه به یارانه» مثلا حماسه بیافرینند! مردم قید ناچیزترین یارانه ممکن را بزنند که عزیزکرده‌های اعتدال، ماهی ۲۰۰ میلیون به جیب بزنند! دیروز سرباز محترمی که در همسایگی دفتر روزنامه مشغول حراست و نگهبانی از ساختمان یکی از نهادهای کشور است، می‌گفت: «اینها ماهی ۲۰۰ میلیون و ۱۵۰ میلیون و ۱۰۰ میلیون را مانده‌ام چه‌جوری خرج می‌کنند؟!» به او گفتم: «غصه نخور! خرج می‌کنند عین آب خوردن!» و البته این را دیگر نگفتم که کجای کاری پسر خوب! درخواست افزایش حقوق هم داده‌اند!

این از یک «ناگفته»، حال بروم سر وقت یک «نانوشته»، یعنی چیزی که حدود ۲ ماه پیش می‌خواستم بنویسم لیکن من‌باب رواداری و سعه‌صدر، قید نوشتنش را در آن زمان زدم! ماجرا برمی‌گردد به روزهایی که نامه‌های حسن روحانی، این امید را در دل مردم زنده می‌کرد که اگرچه در دولت اعتدال، مصادیق تبعیض، یکی‌دو تا نیست اما اینقدر هست که خود رئیس کابینه عزمی جزم برای مبارزه با فساد و تبعیض و ولنگاری اقتصادی دارد. این «امید» بیشتر هم شد، آنجا که ریاست محترم جمهوری در جمع مردم کرمانشاه وعده دادند که در دولت اعتدال، فساد و تبعیض هرگز تحمل‌شدنی نیست و اگر خاطی، از بستگان یا وابستگان هم باشد باز تحمل نخواهد شد.

از این نامه‌ها و وعده و وعیدها اما چند روزی بیشتر نگذشته بود که از دل دولت اعتدال، صداهای مخالفی با صدای رئیس‌جمهور به گوش رسید. اوجش آنجا بود که سخنگوی دولت در مراسم تودیع و معارفه، صفدر حسینی را «ذخیره نظام و امانتدار بزرگ» خواند! بعدها البته کاشف به عمل آمد تودیع با یک مدیر نجومی بوده و معارفه با یک مدیر نجومی دیگر! از قضا، مقام قضایی هم این مهم را تایید کرد!

القصه! ماجرای متن نانوشته برمی‌گردد به همین مقطع. آن روزها قصد داشتم طی نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهور، ۲ نکته را به ایشان توصیه کنم و بگویم اولا شما با وجود چنین اعوان و انصاری که به‌رغم میل حضرتعالی، مشغول ماله‌کشی روی فساد و تبعیض هستند، هیچ نیازی به هیچ دشمنی نخواهید داشت! و ثانیا مصلحت شما اقتضا می‌کند مدیرانی از قبیل همین آقای نوبخت را هر چه زودتر عزل کنید تا آحاد مردم اطمینان قلبی پیدا کنند که رئیس‌جمهورشان در امر مهم مبارزه با فساد و تبعیض ایضا عناصر حامی ویژه‌خواری با احدی شوخی ندارد!

منتهای مراتب همانطور که گفتم از خیر نوشتن نامه مذکور گذشتم چرا که گفتم شاید صبر و حوصله کارگر افتاد! نگو «صبوری طرفه خاکی بر سرم کرد!» اندکی گذشت و شوربختانه مشاهده کردیم خود آقای روحانی هم به جای مبارزه جدی با فساد و تبعیض، نیز حامیان کیسه‌دوزان، مشغول نواختن دستگاه قضا شده‌اند، آنهم در همایش شهید معروف به ساده‌زیستی و خدمت و خلوص، رجایی! به این جمله دقت کنید: «با بگیر و ببند که مشکلات حل نمی‌شود! حالا یک مدیری تخلف کرده! اینکه با شلاق و بگیر و ببند درست نمی‌شود! باید به ریشه مسائل برگردیم! وانگهی! خیلی از مدیران ما از این تخلفات مبرا هستند!»

این جملات فی‌الواقع پاسخ رئیس قوه اجرا بود به اظهارات روز گذشته جناب محسنی‌اژه‌ای! اما مقام ارشد دستگاه قضا مگر چه گفته بود که با چنین واکنشی رو‌به‌رو شد؟! جز اینکه با متخلفان باید برخورد قانونی صورت گیرد؟! و مگر این همان وعده‌ای نبود که پیش‌تر خود رئیس‌جمهور محترم هم داده بودند؟! مع‌الاسف جناب اژه‌ای این را نیز متذکر شده بودند که در ماجرای حقوق‌های نجومی، دولت حتی یک نفر را هم به قوه‌ قضائیه معرفی نکرده! توجه کنید! حتی یک نفر! پیش از این هم گفته بودم که اعتدال فی‌الواقع هیچ نیست الا کاریکاتور عدالت!

این نوشته در یمین ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

یک دیدگاه

 1. سیداحمد می‌گوید:

  بسم‌الله الرحمن الرحیم

  متن هزار و ششصد و هشتاد و هشتم وبلاگ قطعه ۲۶ را می‌خوانیم…

  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  ح‌ق:
  دوستان عزیز! بنا به صلاحدید سردبیر محترم روزنامه «وطن امروز» برادر بزرگتر و یار همیشگی‌ام جناب رضا شکیبایی که البته با موافقت خودم هم مواجه شد، نیم دوم متن این پست به شکل کامل حذف شد. کمی تند بود و احتمال توقیف زیاد! علت تغییر تیتر هم همین موضوع است.

 2. سیداحمد می‌گوید:

  «وطن امروز» مورخ ۱۶ شهریور ۱۳۹۵

  دکتر روح افزا، همسر شهید دکتر حاتمی از شهدای حوادث خونبار حج سال گذشته در گفت‌و‌گو با «وطن‌امروز» با اشاره به اظهارات وزیرخارجه پس از فاجعه منا
  جگرمان سوخت

 3. سیداحمد می‌گوید:

  خدا خیر بده به جناب شکیبایی!
  دعاش می‌کنیم.

 4. سیداحمد می‌گوید:

  «خون دل مردم لیکن بیشتر هم می‌شود آنجا که می‌بینند حتی یک نفر هم در موضوع حقوق‌های نجومی به قوه قضائیه معرفی نشده! یعنی تبعیض هست به کنار، هیچ عزمی هم در دولت اعتدال برای مبارزه با این تبعیض بیّن و آشکار دیده نمی‌شود! و نه تنها دیده نمی‌شود که در اوج وقاحت، مدیران شایسته برخورد جدی را مدح و ستایش هم می‌کنند! و اینگونه است که آه بلند مردم از دست جماعت، بلندتر هم می‌شود!»

  خداییش من اصلا انتظار برخورد با نجومی بگیرها رو نداشتم!
  نه اینکه دلم نخواد، نه! از دولت انتظار برخورد نداشتم!
  مگه یه نفر و دو نفر بودن؟
  ۴۰ میلیون و ۵۰ میلیون دریافتی خیلی معمولیه!
  یک آمار بگیرید از دریافتی وزرا، معاونان رئیس‌جمهور، استاندارها، رئیس ادارات آب و برق و گاز استان‌ها، مدیران نفتی ریز و درشت و…!
  خیلی گسترده‌ است بحث بخور بخور در کشور ما!

 5. سیداحمد می‌گوید:

  «باید به ریشه مسائل برگردیم!»

  بله جناب روحانی!
  باید به ریشه مسائل برگردیم. قطعا ریشه حل تمام مشکلات هم ارتباط با آمریکاست!

  خدا رو شکر که ما با آمریکا قطع رابطه‌ایم.
  به قرآن اگر رابطه‌ای وجود داشت، تمام مدیریت کشور رو به آمریکایی‌ها می‌سپردن و خودشون رو راحت می‌کردن!
  الان دستشون به آمریکا نمی‎رسه، ذلیل کشورهای دیگه می‌شن!
  اون از آشپزیِ قطار، این هم اداره بندر چابهار که به گفته ترکان به هندی‌ها واگذار شد!
  واقعا چرا؟!

  وقتی می‌رم عراق و تو فرودگاه‌هاشون غربی‌ها رو می‌بینم، آتیش می‌گیرم از بی‌عرضگی عراقی‌ها!
  حالا تو کشور خودمون داره این مدل مزخرف پیاده می‌شه!

 6. گفت و شنود می‌گوید:

  آجر!

  گفت: برخی از مدافعان FATF (کارگروه اقدام مالی مبارزه با پولشوئی) می‌گویند وظیفه این کارگروه فقط جلوگیری از روابط بانکی با گروه‌ها و جریانات تروریستی است که ایران نیز در مجلس شورای اسلامی در سال ۹۰ لایحه مبارزه با تأمین مالی تروریسم را تصویب کرده است.
  گفتم: همه حرف‌ها بر سر تعریف تروریسم است. ما در مصوبه مجلس، نهضت‌های مقاومت نظیر حزب‌الله لبنان و جهاد اسلامی را تروریسم نمی‌دانیم ولی آنها علاوه بر حزب‌الله و جهاد اسلامی و انصارالله، حتی سپاه پاسداران و سپاه قدس و صدا و سیما و وزارت دفاع را هم حامی تروریست می‌دانند!

  گفت: پس چرا FATF را عادی جلوه می‌دهند و به محتوای خطرآفرین آن اشاره نمی‌کنند؟!
  گفتم: چه عرض کنم؟! یارو در دادگاه می‌گفت؛ من فقط یک کاغذ به طرف این آقا که حالا شاکی شده پرتاب کردم. قاضی پرسید؛ پس چرا سرش شکسته است؟ یارو گفت؛ آخه یک پاره آجر هم توی کاغذ بود!

 7. فرزند خراسان می‌گوید:

  چگونگی مواجهه با جهان جدید در گفت‌وگوی «وطن امروز» با دکتر «پرویز امینی»
  سراغ نهاد کوچک کیفی برویم
  ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  ح‌ق:
  رفقا حتما این مصاحبه رو با دقت بخونن…

 8. ناشناس می‌گوید:

  قشنگ معلومه مطلب یه دفعه ول شده!

 9. برف و آفتاب می‌گوید:

  تو اینستاگرام نمیشه نظرات رو تغییر داد؟ چه بد! 🙂
  حتی نمیشه تاییدشون نکرد؟ 🙂 🙂
  واقعا نمیشه؟!!

 10. برف و آفتاب می‌گوید:

  کامنت‌دونیش اصلا قشنگ نیست. 🙁

 11. چشم‌انتظار می‌گوید:

  سلام به همه رفقای خوب قطعه بهشتی ۲۶ و سپاس از داداش حسین عزیزم بابت این و عذر تقصیر از غیبت!
  هر چند که لایق نبودم، ولی حقیقتا هر زمان که توفیق پابوسی نصیب می‌شه، همه بچه‌ها رو یاد می‌کنم…

 12. قاصدک منتظر می‌گوید:

  کلا این دولت پر دردسر، مگر جز خون کردن جگر مردم کار دیگه‌ای هم داره!
  القصه! ذخایر دزد این نظام، زیر دِین ماله‌ی ماله‌کش اعظم‌اند و مدیر گروهشون، حتی دلش نمیاد یک نفر از نیمکت ذخیره‌شون کم بشه!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.