تکلیف «مرگ بر امریکا» چه می شود؟!

علی اکبر بهشتی:

«تکلیف شعار «مرگ بر امریکا» چه می شود اگر دو فردای دیگر، اصلا سازمان ملل سال بعد، تابوی دیدار روسای جمهور ایران و امریکا هم بشکند؟!»

و این بیش از آنکه سئوال امت حزب الله باشد، زخم زبان زنجیره ای هاست، اما تا به تکلیف «مرگ بر امریکا» برسیم بگذار روایت کنم از فلان راننده خط ابتدای مجیدیه جنوبی – انتهای مجیدیه جنوبی.

به لطف طرح زوج و فرد، نیمی از هفته تاکسی سوارم. خط مجیدیه جنوبی خیلی تاکسی ندارد. مسیر کوتاهی است. لااقل به چهره، دیگر می شناسم اغلب راننده ها را. یکی شان از حدود ۲ ماه پیش، همه چیز حتی دربی بی رمق تهران را ربط می داد به مذاکره با امریکا و می گفت؛

«روحانی اگر به اوباما دست دهد، ال می شود، بل می شود. مذاکره خیلی خوب است، رابطه اما از آن هم بهتر است. کری و ظریفی (به وزیر خارجه می گفت؛ ظریفی!) باید بنشینند کنار هم مثل ۲ تا مرد، سنگ های شان را وا بکنند، جخت بلا دیدی ما هم این سمند را فروختیم، یکی صفرش را خریدیم!»

پیرمردی بود. به حرمت سن و سال، فقط یک بار با او وارد صحبت شدم مختصر و گمان می کنم مفید؛

«اگه رابطه با امریکا مریض شفا می ده، پس چرا رژیم پهلوی که اون همه با امریکا رابطه داشت سرنگون شد؟ تازه اون موقع امریکا رسما امریکا بود، نه بدهکارترین کشور دنیا!»

«والا چی بگم جوون؟!» همه پاسخ من بود که راننده داد. بعد از این مکالمه، چند بار دیگر سوار سمند زرد شدم. همچنان سرمست مذاکره بود و آنقدر از مزایای رابطه با امریکا می گفت که دست آخر صدای آن همسایه ارمنی ما را درآورد؛

«امریکا به عنوان حسن نیت، ابتدا باید اموال بلوکه شده ملت ایران را با احتساب سود، به ما برگرداند، بعد باید بابت کودتای ۲۸ مرداد، حمایتش از شاه و صدام و منافقین، آن ۸ سال جنگ، آن همه شهید، یکی اش آرمناک برادر خودم، آن همه ترور، آن همه ظلم و آن همه دشمنی، از ملت ایران عذرخواهی کند، بعد هم بی آنکه کاری با هسته ای ما داشته باشد، باید تحریم را کامل بردارد، آن وقت می نشینیم ببینیم حرف حساب شان چیست؟! مگر امریکا مدعی نیست که با ملت ایران دشمنی ندارد، خب! صرف مذاکره که به معنای دشمنی نداشتن نیست. این پیش شرط هاست که میزان صداقت امریکا را نشان می دهد.»

«والا چی بگم جوون؟!» این بار پاسخ راننده بود به همسایه رو به رویی ما. این همه گذشت تا اینکه دیشب هم مسافر او شدم. یاللعجب! حرف های پیرمرد ۱۸۰ درجه چرخیده بود، هر چند هنوز هم طعنه داشت؛

«ما این همه شهید دادیم، حتی شهید ارمنی دادیم که آخرش مذاکره کنیم با امریکا؟! امریکا آدم بود، اصلا ما را تحریم می کرد؟! جخت بلا تکلیف اون همه «مرگ بر امریکا» چه می شود؟ قرار بر مذاکره بود، از قبل می گفتین که ما این همه حنجره خودمون رو پاره نمی کردیم!»

غلط نکرده باشم پیرمرد تتمه همان جماعت بود که صبح می گفتند «درود بر فلانی» و شب نثارش مرگ می کردند، بی آنکه فلانی تغییری کرده باشد! به خدا خنده ام تا الان که مشغول تایپ هستم قطع نشده. خنده ای البته غم انگیز!

فردای ۲۴ خرداد، زنگ زده بودم حاج سعید قاسمی. می گفت:

«ما راضی به خنده مردم، شادی مردم و جشن مردم ایم که رضایت خدا هم در رضایت این مردم است، اما بعضی ها… ما انقلاب کردیم، یه طعنه زدن، توی خونه نشستیم، یه طعنه زدن، جنگ رفتیم، یه طعنه زدن، شهید دادیم، یه طعنه زدن، شهید شدیم، یه طعنه زدن، شهید نشدیم، یه طعنه زدن، خرمشهر فتح شد، یه طعنه زدن، قطعنامه رو پذیرفتیم، یه طعنه زدن… با این همه اصلا باکی نیست، چرا که ما را به خدا نزدیک تر می کند، این زخم زبان ها.»

در ازای این همه زخم زبان اما زخم زبان «مرگ بر امریکا» کمترین سهم ماست. طرف حساب زخم زبان ما فقط و فقط شیطان بزرگ است. زنجیره ای ها دوست دارند به گواهی تیتر یک های خود، دشمنی با امریکا را از عامل اتحاد ملت، به مایه اختلاف و جر و بحث بدل کنند، اما زخم زبان ملت ما، جهانی تر از آن شده که با این نقشه ها از پا درآید. هیچ ملتی برای هیچ شعاری، آن اندازه که ملت ما برای «مرگ بر امریکا» رنج دیده، زحمت نکشیده. ما برای امام زاده خود متولی خوبی بوده ایم، و الا «مرگ بر امریکا» هرگز جهانی ترین شعار همه اعصار لقب نمی گرفت. آنچه ۳۵ سال پیش مایه اتحاد ما بود، اینک عامل وحدت ملل مختلف عالم شده. پس تکلیف زخم زبان ما معلوم است. «مرگ بر امریکا» با تلفن نیامده که با تلفن -آنهم تلفنی که معلوم نیست چه کسی میس اول را انداخت؟!- برود. «مرگ بر امریکا» با دیدار نیامده که با دیدار برود. «مرگ بر امریکا» با دیپلماسی نیامده که با دیپلماسی برود. اگر بناست ما دیپلمات ها را بفهمیم و درک کنیم، لااقل من باب اعتدال هم که شده، بر دیپلمات ها نیز فرض است که ما را بفهمند و درک مان کنند که ما حتی زبان بین المللی را با «DOWN WITH USA» آموخته ایم.

زنجیره ای ها زخم زبان جهانی ما را مظلوم گیر آورده اند. کم مانده بگویند؛ «نوسانات قیمت ارز تقصیر شعار مرگ بر امریکاست.» لیکن اگر علت تحریم، «امریکا»ست، نه «مرگ بر امریکا»، پس «مرگ بر امریکا».

جوان/ ۸ مهر ۱۳۹۲

این نوشته در یسار ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

یک دیدگاه

 1. بیست و شیشی می‌گوید:

  بسم الله القادر…

 2. سیداحمد می‌گوید:

  “«مرگ بر امریکا» با تلفن نیامده که با تلفن -آنهم تلفنی که معلوم نیست چه کسی میس اول را انداخت؟!- برود. «مرگ بر امریکا» با دیدار نیامده که با دیدار برود. «مرگ بر امریکا» با دیپلماسی نیامده که با دیپلماسی برود. اگر بناست ما دیپلمات ها را بفهمیم و درک شان کنیم، لااقل من باب اعتدال هم که شده، بر دیپلمات ها نیز فرض است که ما را بفهمند و درک مان کنند که ما حتی زبان بین المللی را با «DOWN WITH USA» آموخته ایم.”

  پس «مرگ بر امریکا»!

  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــ

  دوستان محترم؛

  قطعه ۲۶ امشب ان شاء الله با یک متن دیگر نیز به روز می شود…

 3. سینا می‌گوید:

  بی شوخی بعضیا از آمریکا هم بدتر و نامردترن… فقط قدرت آمریکا رو ندارن…
  بعد از کلی دوستی نه زنگی نه اس ام اسی نه حال و احوالی…
  هیچییییی……
  بازم ایول به مرام آمریکا!!!!!

 4. حافظ می‌گوید:

  ایولا حاجی!
  بسی لذت بردیم از این متن.
  خیلی ها سیاسی تحلیل کردند.
  خیلی ها در قالب علم سیاست مو شکافی کردند.
  .
  .
  ولی شما در قالب حرف دل مردم (منظورم همه اون ۷۰ و خورده ای درصدیه که شرکت کردن تو انتخابات) معنا کردی این دیدار رو.
  .
  .
  .
  پس مرگ بر آمریکا

 5. اسلامی ایرانی می‌گوید:

  گور پدر هر چی یانکیه، بلند صلوات.

 6. به یاد سیدسجاد می‌گوید:

  مرگ بر آمریکا

 7. # می‌گوید:

  لیکن اگر علت تحریم، «امریکا»ست، نه «مرگ بر امریکا»، پس «مرگ بر امریکا».

  زیرکانه بود!

 8. شیدا می‌گوید:

  “اللهم صلى على محمد وال محمد”
  مرگ بر امریکا!

 9. "دیوونه داداشی" می‌گوید:

  مرگ بر صلـــــ آمریکا ـــــح!

 10. مرضیه می‌گوید:

  «مرگ بر امریکا» با تلفن نیامده که با تلفن -آنهم تلفنی که معلوم نیست چه کسی میس اول را انداخت؟!- برود.
  مرگ بر آمریکا

 11. پسرشهید می‌گوید:

  پس «مرگ بر امریکا».

  یاحسین

 12. یل می‌گوید:

  تا ظهور دولت یار…

  همچنان مرگ بر امریکا

 13. به جای امیر می‌گوید:

  کرایه (گفت و شنود)

  گفت: بالاخره معلوم نشد آقای روحانی درخواست تماس تلفنی با اوباما را کرده است یا اوباما پیشقدم شده بود؟
  گفتم: آقای ظریف گفته است حرف آمریکایی‌ها که می‌گویند درخواست برای تماس تلفنی از طرف آقای روحانی بوده است، اعتبار ندارد.
  گفت: وقتی حرف رئیس‌جمهور آمریکا در این حد و اندازه هم اعتبار ندارد، پس آقایان با چه تحلیل و توجیهی به آمریکا اعتماد کرده و این همه درباره آن تبلیغ می‌کنند؟!
  گفتم: چه عرض کنم؟! آدم قالتاقی از خیلی‌ها پول قرض گرفته و پس نمی‌داد. قاضی حکم کرد فردا او را سوار یک الاغ کنند و در شهر بگردانند و جار بزنند که او آدم قالتاقی است و بدهی‌های خود را نمی‌پردازد. غروب فردا صاحب الاغ که یک روز او را در شهر گردانده و جار زده بود از او کرایه الاغ را خواست و یارو گفت؛ مرد حسابی! از صبح تا حالا داری جار می‌زنی که من بدهی خود را نمی‌دهم حالا با چه رویی کرایه خرت را می‌خواهی؟!

 14. همشهری اقا مهدی باکری می‌گوید:

  این دولت اعتدال هر چی نداشته باشه، جیگر نوشته های شما رو بیشتر کرده!

 15. ستاره خرازی می‌گوید:

  امیدوارم این “کی بود! کی بود! من نبودم” برای روحانی تجربه و درس عبرت باشه.

  انقدر این حاشای اول زنگ زدن حال به هم زنه که با اینکه ما جواب تلفن رو دادیم، بازم من احساس تحقیر شدن می کنم.

  یه جور مشکوکی این ماجرا بو میده: نکنه روباه پیر این طرح رو یاد اوباما داد؟

 16. ناشناس می‌گوید:

  درست است که ظریف در نیویورک مصاحبه کرده و هولوکاست را پذیرفته؟!!!

 17. ترابیده می‌گوید:

  مرگ بر آمریکا

 18. سیداحمد می‌گوید:

  ۴۵ روز مانده تا عاشورا
  لبیک یا حسینِ زهرا…
  ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  زنده باد نام و یاد و راه شهدا…
  http://uploadtak.com/images/s532_mmotieehaftegi920531.mp3

 19. مجنون می‌گوید:

  پس مرگ بر آمریکا

 20. سینا می‌گوید:

  باید دید، نباید چشم ها را بست… هشت سال جنگ بود و خون های بسیار بر زمین ریخته شد و بنا به تشخیص بسیار صحیح امام (ره) صلح شد… چه کسی باید می گفت تکلیف شهیدان و… چه می شود؟! همان روزها هم خیلی ها اعتراض کردند که نادان بودند، خیلی ها هم که محتکر بودند ناراحت شدند و با عناوینی دیگر اعتراض کردند حتی سکته کردند چون خیلی ضرر کردند… خیلی از بسیجیان مخلص و خانواده های محترم شهدا هم که فرصت انتقام از جنایات صدام را از دست رفته دیدند ناراحت شدند… امروز هم اگر قرار است جامعه و کشوری بزرگتر داشته باشد، تکلیف ها را می داند، بقیه باید عاقلان باشند و عاقلانه حرف بزنند، نه اینکه هیزم به آتش آنانی بریزند که سی سال از تنش سود برده اند و امروز سود آنها قطع خواهد شد.
  آفرین بر همه آنان که با دانش و سخنوری پیش می روند. با سیاست پیش می روند به دنبال جنگ و تنش و محکومیت جهانی نیستند…

 21. یه افراطی ضد اعتدال می‌گوید:

  آقا سینا؛
  جنگ و تنش به قول حسین آقا فی حد ذاته بد نیستند و صلح و رابطه هم فی حد ذاته خوب نیستند. این صحبت ظالمان و دیکتاتورهاست برای گول زدن مردم بیچاره که البته این روزها یه عده نوکر وابسته هم دارن تکرار میکنن. یه عده مردم هم رو سادگی حرفشون رو باور کردن.
  ته این منطق به اونجا میرسه که میگه امام حسین هم نعوذ بالله خشونت طلب بود و دنبال جنگ. اگه کسانی که این تحلیل ها رو دارند و صدای وا اسلاماشون هم بلنده در زمان امیرالمؤمنین بودن با این منطقشون قطعاً صداشون رو واسه حضرت هم بلند میکردن که بسه دیگه. چقدر جنگ. چقدر درگیری و تنش. ۵ سال حکومت و همش درگیری! کم اینکه گفتن و افتادن تو دامن معاویه و دیگه روی امنیت رو بعد از حضرت ندیدن.
  ما نمی تونیم خودمونو گول بزنیم. تا ظهور امام زمان هیچ صلح و آرامش واقعی وجود نداره و تنش و درگیری هست. درگیری بین مستکبران و مستضعفان. طاغوتیان و مؤمنان. دنیا پرست ها و خدا پرست ها. تنها کاری که ما باید بکنیم اینه که مشخص کنیم تو کدوم گروهیم.

 22. سینا می‌گوید:

  سلام بر شما؛
  اولا: صلح هم فی ذاته بد نیست و همه بزرگان تاریخ بارهای بار با دشمنان خونی خود وارد مذاکره شده اند و ما مستثنا نیستیم.
  دوما: ما به هیچ عنوان هیچ یک از استعمارگرانی که ایران را استثمار کرده اند تایید نمی کنیم. بیایید تا با همه آنها قطع رابطه کنیم و ایرانمان را بسازیم اما یک بام و دو هوا نمی شود! همه کسانی که حق وتو دارند استثمارگرند، اجازه بدهید با همه قطع رابطه کنیم نه اینکه فقط با یکی از آنها قطع رابطه باشد.

 23. م.طاهری می‌گوید:

  مرگ بر امریکا!

  از الان تا ابد.
  با تلفن یا بی تلفن.
  با روحانی یا بی روحانی.

 24. یه افراطی ضد اعتدال می‌گوید:

  سینا جان؛
  امروز آمریکا هم لونه تجمع طاغوتیانه و هم پشتیبان آنها و هم نماد آنها. مطمئن باش فرانسه و انگلیس و اسرائیل و بسیاری دیگر از کشورهای استعمارگر دیگه بدون آمریکا هیچ چیزی نیستند و دست از این رفتارشون برمیدارن. روسیه و چین هم قطعاً در صورت حذف روحیه استکباری آمریکا، خودشون خواهان حذف حق وتو میشن چون خیلی سود خاصی نمیبرن. سود چین که تو اقتصادشه و منافع روسیه هم در مقابله با منافع استراتژیک و دخالت های آمریکا در منطقه.امروز روسیه و چین با این حق وتو جلوی خیلی از خود سری های آمریکا رو گرفتند.

 25. م.طاهری می‌گوید:

  “غلط نکرده باشم پیرمرد تتمه همان جماعت بود که صبح می گفتند «درود بر فلانی» و شب نثارش مرگ می کردند، بی آنکه فلانی تغییری کرده باشد! ”

  آخ…دقیقاً.
  تازه فقط حرف پیرمرده که تتمه همان جماعت ممکن است باشد، نیست. من یک سری جوان با منطق و تحلیل های سیاسی این پیرمرد هم دیده ام.
  کپی برابر اصل قوم بنی اسرائیل اند بدون شک.

 26. حسن می‌گوید:

  در سازمان ملل به هر چی بزدل لعنت
  در تهران ما سید علی را صلوات

 27. سینا می‌گوید:

  آقا من یه سینای دیگه ام ها…!!!

 28. رضا می‌گوید:

  مرگ بر امریکا
  مرگ بر انگلیس
  مرگ بر اسراییل

 29. آتبین می‌گوید:

  افراطی ضد اعتدال:
  صاحب این توهم مستحق ترحم است! در صورت نابودی امریکا تنها اتفاقی که خواهد افتاد جایگزین شدن روسیه است و لاغیر. دشمنی روسیه جهان خوار با امریکای مستکبر جز به منظور غارت و چپاولگری بیشتر جهان نیست و تاریخ نوع رفتار روسیه را در دوران عدم حضور امریکا به خوبی به خاطر دارد. اساسن اصل دعوا بر سر هژمونی طلبی بر عالم و آقایی آن است و در این مسیر مقدس(!) ما چنان هنرمندانه نقش سرباز میز شطرنج زورآزمایی شرق و غرب را ایفا می کنیم که مستحق دریافت اسکاریم!

 30. یه افراطی ضد اعتدال می‌گوید:

  آتبین؛
  اولاً اسکار ارزونی جدایی و گذشته و آرگو. ما رو چه به اسکار؟
  ثانیاً درود خدا بر امام خمینی حکیم که برای همیشه تاریخ و تمام شبهات یه سخنرانی داره:
  “شعار مرگ بر شوروی می دهند که شعار مرگ بر آمریکا فراموش شود. هر چه ما بدبختی داریم از این آمریکاست پس هر چه فریاد دارید بر سر آمریکا بزنید.”

  اتفاقاً ما هم دنبال گسترش هژمونی اسلام و عدالت بر دنیا هستیم. اون سربازی هم که گفتی بیشتر به عمل کشورهایی مثل عربستان و ترکیه و قطر و انگلیس و فرانسه می خوره نه ما.
  به ما چه بعضی ها اینقدر عقده خود کم بینی و اسلام کم بینی دارن که هنوز تو توهم شرق و غرب قرن گذشته موندن. داداش! قضیه شرق و غرب ۳۵ سال پیش تموم شد. نمی خواید دست از تفکرات متحجرانه ۳۵ سال پیشتون بردارید؟ الان جنگ بین هژمونی ظلم و هژمونی عدالته. نماد یکیش آمریکاست و نماد دیگری ایران. خیلی سخت نیست فهمیدنش.
  چی کار کنیم که نمی خواید بفهمید الان تو خاورمیانه که محل اصلی دعوای متوهمانه هژمونی غرب و شرقه، این ایرانه که نقش تعیین کننده رو داره. فهمیدنش هم سخت نیست اگه بخوای بفهمی.

 31. چشم انتظار می‌گوید:

  نه چندان بی ربط!

  http://www.ghadiany.ir/1390/6814

 32. چشم انتظار می‌گوید:

  مرگـــــــــــــ بــــــــــــــر امـــــــــــــــریکــــــــــــــــــــا…

  و در ادامه، برای اینکه یانکی ها هم بی نصیب نمونند، کلمه ی امریکا رو بجای اسرائیل، قرار بدین تا به ۶۴ زبان زنده ی دنیا، نه از پشت گوشی تلفن! بلکه از عمق وجود بگیم؛ مرگ بر امریکا…
  اگه الان شهدا بودند، نمی گفتند؟! مرگ بر امریکا…
  ………………………………….
  persian: مرگ بر اسراییل
  arabic: الموت لاسرائیل
  english: Death to Israel
  hebrew: מוות לישראל
  afrikaans: Dood aan Israel
  albanian: Vdekje Izraelit
  armenian: Մահ Իսրայելին
  azerbaijani: İsrailə ölüm
  basque: Israelen Death
  belarusian: Смерць Ізраілю
  bengali: ইজরায়েলের মৃত্যু
  bulgarian: Смърт на Израел
  catalan: Mort a Israel
  chinese (simplified): 以色列去死
  chinese (traditional): 以色列去死
  croation: Smrt Izraelu
  czech: Smrt Izraeli
  danish: Død over Israel
  dutch: Dood aan Israël
  estonian: Surm Iisraelile
  filipino: Kamatayan sa Israel
  finnish: Kuolema Israelille
  french: Mort à Israël
  galician: Morte a Israel
  georgian: სიკვდილი ისრაელის
  german: Tod für Israel
  greek: Θάνατος στο Ισραήλ
  gujarati: ઇઝરાયેલ મૃત્યુ
  haitian creole: Lanmò ak pèp Izrayèl la
  hindi: इसराइल
  hungarian: Halál Izrael
  lcelandic: Death til Ísrael
  indonesian: Kematian bagi Israel
  irish: Bás ar Iosrael
  italian: Morte a Israele
  japanese: イスラエルの死
  kannada: ಇಸ್ರೇಲ್ ಡೆತ್
  korean: 이스라엘에게 죽음을
  latin: Mors Israhel
  latvian: Nāve uz Izraēlu
  lithuanian: Mirtis į Izraelį
  macedonian: Смрт за Израел
  malay: Kematian kepada Israel
  maltese: Mewt għall-Iżrael
  norwegian: Death to Israel
  polish: Śmierć Izraelowi
  portuguese: Morte a Israel
  romanian: Moarte Israel
  russian: Смерть Израилю
  serbian: Смрт Израелу
  slovak: Smrť Izraelu
  slovenian: Smrt v Izrael
  spanish: Muerte a Israel
  swahili: Kifo kwa Israeli
  swedish: Död åt Israel
  tamil: இஸ்ரேலுக்கு இறப்பு
  telugu: ఇజ్రాయెల్ కు మరణం
  thai: ตายไปยังอิสราเอล\
  turkish: İsrail’e Ölüm
  ukrainian: Смерть Ізраїлю
  urdu: اسرائیل کی موت
  vietnamese: Cái chết đến Israel
  welsh: Marwolaeth i Israel
  yiddish: טויט צו ישראל

 33. فرزند خراسان می‌گوید:

  خدایا! تبری جویی از دشمنانت را هرگز از ما نگیر؛

  پس مرگ بر آمریکا!

 34. سیداحمد می‌گوید:

  قربون مرام شهدا برم که همیشه به موقع میان؛ همیشه هوامونو دارن…
  ای خدا! شکرت…

 35. برف و آفتاب می‌گوید:

  چرا اینو درک نمی‌کنید که امریکا دشمن خداست؟ امریکا شیطان بزرگه. نه که فقط لقبش این باشه ها! خود خود ابلیس داره به امریکا و اسرائیل خط می‌ده!
  چین و روسیه و … هم که می‌گید چرا باهاشون رابطه داریم؛ اونا هم مثل اعتدال‌زده‌ها هستند! فکر می‌کنند می‌تونند هرجا که به نفعشون باشه با امریکا رابطه داشته باشند و نفعش رو ببرند! خیـــــلی با امریکا و اسرائیل فرق دارند!
  ایها الناس! امریکا دشمن فقط ایران نیست! دشمن کل بشریته! (غیر از نژاد خودشون)

 36. آتبین می‌گوید:

  اما در پاسخ به جناب یه افراطی ضد اعتدال عزیز:

  اولا لطف کنید و از سخنان حضرت امام به صورت گزینشی استفاده نکنید. ایشان بدون تردید محبوب ترین رهبر تمام ادوار تاریخ این سرزمین هستند و در بینش وسیع و سلامت نفسشان هم کوچک ترین تردیدی نیست. لکن هم ایشان در طول زعامت و امامت خود در پاره ای موارد مواضع خود را تغییر داده اند که شما خود بهتر از بنده از کم و کیف آن ها آگاهید. مخالفت ایشان با رییس جمهور شدن روحانیون و جمله تاریخی شان در باب آل سعود – «ما اگر حتی یک روز با صدام صلح کنیم، هیچ‎وقت با آل‎سعود صلح نخواهیم کرد.» – خود گواهی بر این مدعاست. حضرت امام در وصیت نامه ماندگار خود به این نکته اذعان کرده اند و در بسیاری از موضع گیری های ایشان مقتضیات زمان، مکان و اوضاع و احوال مدخلیت انکارناپذیری داشته است. وانگهی شعار یک انسان آزاده باید این باشد که: “نحن ابنا الدلیل”.

  ثانیا این که هدف انقلاب شکوهمند اسلامی ایجاد گفتمانی جدید در برابر سیطره قاهرانه غرب بود نکته ای است بسیار مستحسن. مع الاسف آن چه تا کنون شاهد آن بوده ایم یک سری حرکات شعاری و ژست های خوش آب و رنگ چیزی نبوده. آری! ما فرزندان بوعلی و سهروردی و صدراییم و “این شعله های پر فروغ اشراقی شرق را به آفتاب غروب گرفته ی غرب نخواهیم فروخت.” اما این ممکن نمی شود جز با داشتن تئوری های بدیل در حوزه های مختلف علی الخصوص اقتصاد و سیاست. الان سیستم آموزش و پرورش ما، سیستم آموزش عالی ما، اقتصاد ما، علوم انسانی ما و غیره همگی غربی اند. در این شرایط اگر جمهوری اسلامی ایران هم بر فرض محال و در عالم خیال پیروز کارزار باشد، این پیروزی پیروزی است منبعث از یک پارادایم به شدت غربی. شعارهای احساسی دادن و خود را با این پای چوبین غربی هماورد امریکا پنداشتن حکایت آن شعر مولوی است و عمارت کردن قلعه سلطان:
  قلعه سلطان عمارت می کند/ لیک دعوی امارت می کند

  سال ها از بیانات داهیانه ی رهبر فرزانه ی انقلاب مبنی بر جنبش نرم افزاری می گذرد. کجاست نظریه ها و تئوری های مستقل ما در اقتصاد؟ در فرهنگ؟ در جامعه شناسی؟ در هنر؟ در ادبیات؟ در فلسفه؟ در روان شناسی؟ و غیره؟ خروجی دانشگاه های ما در این راستا چه بوده؟ حوزویان ما چه کردنده اند؟ حاشا که با حلوا حلوا کردن دهان شیرین شود. اگر حقیقتن هدف غایی ما درپیچیدن طومار پارادایم غالب غربی است که هست، این لاف های گزاف با این انبان خالی و مشت های تهی، آب در هاون کوفتن و باد به غربال پیمودن است و راهی به دهی نمی برد.

  ثالثا در مورد خاورمیانه که فرمودید، بنده تقریبن با شما هم عقیده ام که ایران یکی از موثرترین بازیگران در ((منطقه خاورمیانه)) است و این تاثیر جز به مدد پایمردی شهدا و پیشرفت های کشورمان به دست نیامده است. لکن این کجا و لاف گزاف همترازی با امریکا و برتر نشستن از چین و روسیه کجا؟! باید واقع بین بود و از سقوط در ورطه دون کیشوتیسم اجتناب کرد. چون اگر بنا بر رویارویی مستقیم باشد که القاعده در صف مقدم امریکا ستیزی قرار دارد و اگر بنا بر قدرت نظامی و اقتصادی باشد که به گرد پای چین و روسیه نیز نمی رسیم و اگر بنا بر داشتن تئوری های جایگزین باشد که چیز مشت پر کنی در دست و بال نداریم…

 37. یه افراطی ضد اعتدال می‌گوید:

  آتبین عزیز؛
  ممنون از پاسخ جامع و منصفتون.
  شک نکنید من اگر نسبت به وضع مملکت و کم کاری ها و شعارها از شما شاکی تر نباشم، راضی تر نیستم. لیکن در این وضعیت تنها چیزی که اتفاقاً از شعار دور است و به واقعیت نزدیک است، شعار مر گ بر آمریکا و مرگ بر اسراییل است. ما اینها رو گفتیم و بابتش ۳۵ ساله داریم بها میدیم. بگذریم که شعار فی حد ذاته بد نیست. قرآن خودش بزرگترین و رساترین شعاره.
  شعار اونجاست که فکر کنیم این وضعیت فعلی جهان که همه مردم رو از آمریکا گرفته تا آفریقا و اروپا و خاورمیانه، دچار نا امیدی، افسردگی، فقر، جنگ و نا امنی کرده ما رو به ساحل خوشبختی میرسونه. شعار اینه که فکر کنیم رابطه با آمریکا ذره ای از مشکلات ما رو به صورت پایدار حل میکنه.
  کاملاً حق با شماست که ما در بسیاری از موارد مثل اقتصاد و فرهنگ و … تقلید کننده از غرب بودیم.اونم یه تقلید کننده نابلد. ولی اگه میگم قدرتمندیم و آینده روشنی در انتظار ماست به خاطر اینه که خدا اراده کرده حق را بر باطل پیروز گرداند و مکتب اهل بیت رو در عالم غالب گردونه. جامعه ایده آل اسلامی جز در زمان امام زمان محقق نمیشه و اگه در تاریخ مرور کنیم، انصافاً ملت ایران با وجود تمام نقص ها واقعاً درخشان عمل کرده. کجای تاریخ خانواده هایی پیدا میکنید که چندین فرزند خود را در راه رضای خدا و پیروزی حق بدهند و شعارشان مدام این باشد که ” اللهم تقبل منا هذا القلیل”؟
  اگر ضعف مسئولان ما نبود حقیقتاً امروز وضع ما اینگونه نبود. امام هرگز نمیخواست جامعه رو از حالت انقلابی خارج کنه و قصد داشت به سرعت تغییرات مد نظر اسلام رو به وجود بیاره. حیف که برخی از مسئولان ما هدف انقلاب رو متوجه نشده بودند و زود سرد شدند و حیف که تمدن غربی به سرعت همه شئون زندگی ما رو در برگرفت و قدرت مانور رو از ما گرفت و ” ظهر الفساد فی البر و البحر “، ما رو احاطه کرد. بگذریم که ندای صلح با آمریکا از گذشته شعار این عده از مسئولان بوده.
  اگه قدرتی هست نه از شعارهای مسئول نما های ماست و نه از اقتصاد ربوی ما و نه حتی از اس ۳۰۰ های روسی و پهپادهای آمریکایی غنیمت گرفته شده ما. اگه قدرتی هست در ایمان مردم ماست. در ایمان کسانیست که اگر چه در ظواهر جامعه زیاد قابل مشاهده نیستند ولی نا شناخته های زمینند و معروفان اهل آسمان. بگذریم که مؤمن ترین آنها یعنی نایب امام زمان هم در آسمان ها شناخته شده است و هم در زمین. اگه قدرتی هست به خاطر اینه که کلاً همه امور دنیا دست صاحب ماست.
  بگذریم که امروز آمریکا بدهکارترین کشور دنیاست و نتیجه قدرت نظامیش در عراق، بهتر از این نمیتونست به نفع ایران باشه و کمک های نظامی و اقتصادی و لجستیکی تمام دنیا به اسراییل، قدرت شکست گروه کوچکی وابسته به ایران در غزه رو نداره. اون روز که سپاه امام حسین (ع) در مقابله با یزیدیان، هیچ گونه قدرت مادی نداشتند و کاملاً در ضعف مادی بودند، پیروز نهایی امام حسین (ع)شد. پیروزیی که دامنه اش از رسوایی و شکست اولین ظالم یعنی قابیل گرفته تا به درک واصل شدن دجال و شیطان به دست امام زمان (عج) گسترده است. امروز که اگه مادی هم نگاه کنیم انصافاً وضع آمریکا و اروپا هم در اقتصاد و فرهنگ و سیاست و قدرت نظامی، در مقایسه با ایران چندان تعریفی هم نداره. تازه اونها تحریم هم نیستند! تازه ما کشورهای دیگه رو غارت نکردیم!
  در مورد القاعده هم هرگز در صف مقدم مبارزه با آمریکا نیست. القاعده در صف مقدم مبارزه با اسلامه. چه غلطی کردن بر ضد آمریکا و چه جنایتی مونده که نکرده باشن در حق مسلمین؟ نمونه زندش همین سوریه. القاعده رسماً شده نوکر بی جیره آمریکا و اسراییل و قاتل مسلمونا. در باب تئوری و نظریه هم اتفاقاً خوبش رو داریم ولی متأسفانه به علت کم کاری و خود کم بینی و لکنت زبون در مقابله با تمدن غرب نتونستیم عرضه کنیم.

 38. صبر می‌گوید:

  برف و آفتاب؛

  آخه نژاد خودشون که سرخ پوسته! بهتره یه کم در مورد شکل گیری جمعیت نه سرزمین امریکا بخونی!
  کشور امریکا تشکیل شده از مهاجرین انگلیسی، فرانسوی و… و سیاه پوستانی که بصورت برده از آفریقا برای بیگاری میاوردن! که سیاه پوستان امریکا از نسل آفریقا هستن.
  بعدش هم اینو بدون، فلسفه لاتاری که هر سال برگزار میشه اینه که امریکا خودشو کشتی نوح می دونه و فکر می کنه یه روز همه از بین میرن! برای همین می خواد از هر نژاد و مذهبی در اونجا باشه و باز برای همین کشوری است آزاد برای تمام مذاهب دنیا و نژادهای زرد، سرخ، سیاه، سفید! ماشاءالله ایرانی های چشم و ابرو مشکی هم اونجا هوا خواه خیلی دارن! و جمعیتشون ۴ میلیونه!
  اگه خط پرواز امریکا ایران راه بیفته، خوب میشه، چون این پولی که ایرانیا خرج می کنن در دبی و ترکیه و اونا کلفت میشن و علیه ایران قلدری می کنن تو ایران خودمون خرج میشه! من طرف گروه خاصی نیستم اما هر چی به نظرم درست میاد میگم شاید بعضی ها بر اساس تعصب رو گروهشون مخالف باشن! که خیالی نیست!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.