جمعی از وبلاگ نویسان

یک: چند سالی می شود (و در ایام تبلیغات انتخاباتی تشدید می شود!) که رسانه ها، عمدتا روزنامه ها، آنجا که می خواهند حال نامزد وابسته به جریان دیگر را بگیرند، اینگونه خبر خود را تنظیم می کنند؛ فلانی در جمع تعدادی از وبلاگ نویسان با اشاره به… طرف که در جمع تعدادی از وبلاگ نویسان سخن می گفت… در این دیدار که با حضور جمعی از وبلاگ نویسان برگزار شده بود…

دو: متاسفانه این مسئله، نه چپ و راست می شناسد، نه اصلاح طلب و اصول گرا. کافی است تا مقاله نویسی یا سرمقاله نویسی یا حتی یادداشت روز نویسی، بخواهد نامزدی از جناح مخالف را تخفیف دهد، عدل برمی دارد و زلف کاندید مورد نظر را می بندد به ناف آنچه «جمعی از وبلاگ نویسان» می خواندش.

سه: من گاهی که رد دیدارهایی از این دست را می گیرم، متوجه می شوم در این دیدارها، فقط «جمعی از وبلاگ نویسان» حضور ندارد، بلکه جمعی از وزرا، جمعی از مدیران، جمعی از معاونان، جمعی از سیاسی بازها، جمعی از هواداران و جمعی از چه و چه، حضورشان بسی پررنگ تر است! حال چرا عده ای، همچین اخبار خود را تنظیم می کنند، لابد دیواری کوتاه تر از دیوار وبلاگ نویسان عزیز کشورمان پیدا نمی شود!

چهار: ممکن است شمای خواننده مدعی شوید که؛ «اصولا چرا تصور می کنی این «جمعی از وبلاگ نویسان»، به قصد تخفیف نامزد جناح مقابل به کار برده می شود؟!» پاسخ واضح است؛ ما که در فضا بحث نمی کنیم! کافی است تا تنظیم کننده خبری، روزنامه نگاری، مطلب نویسی قصد کرده باشد وانمود کند که کاندید جریان مقابل بی کس و کار، شل و ول و بدون طرفدار به درد بخور است، حتم کنید نمی نویسد؛ این دیدار در جمع تعدادی از دکترها یا مهندس ها یا دانشجویان یا اساتید برگزار شد، بلکه می نویسد؛ «جمعی از وبلاگ نویسان»! و اما به راستی، آیا وبلاگ نویسان تا این حد موجوداتی مجازی، ناراست و بدترکیب اند که برای خار کردن هر آن نامزدی که نمی پسندیم، باید پای «جمعی از وبلاگ نویسان» را وسط بکشیم؟!

پنج: باری این دغدغه را با یکی از اساتید خوبم در میان گذاشتم. ایشان که خود بارها و بارها چماق «جمعی از وبلاگ نویسان» را بر سر نامزدهایی که نمی پسندید بلند کرده بود، جواب داد؛ «ظاهرا حق با توست، اما این گونه تنظیم خبر و نگارش یادداشت از آنجا ناشی می شود که برای وب نویسی، لازم نیست حتی از خانه تان قهر کرده باشی!» به حضرت استاد گفتم: «می بخشیدها، اما وبلاگ نویسی هم مثل نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری و شوراها! شما فکر می کنید این همه نامزد انتخابات، ماشاء الله بزنم به تخته (واقعا زدم به تخته ای که آنجا بود!) لزوما از خانه شان قهر کرده اند؟!… اگر فکر می کنید همه می توانند وبلاگ نویس شوند، و وب نویسی، راحت ترین و بی خودترین کار ممکن است، آیا همه نمی توانند راننده یا خواننده شوند؟!… پس چرا نمی نویسید؛ طرف در جمع تعدادی از راننده ها یا خواننده ها یا چه می دانم… کت شلواری ها، کسبه، دکمه تا خرخره بسته ها سخن می گفت؟!»

شش: بگذارید وارد مصادیق شوم؛ بر منکر اختلاف و دعوای واضح ما با نامزدهای فتنه و انحراف لعنت، اما وبلاگ نویسان ما هر چقدر هم بد و بی خود باشند، بدتر و بی خودتر از اغلب سیاسیون ما که نیستند! آیا برای تخفیف آقایان ایکس بلانسبت ایگرگ (!؟) بهتر نیست به جای استفاده از عنوان «جمعی از وبلاگ نویسان» بنویسیم؛ «جمعی از سیاسی بازها»؟!… و انصافا در آخرین دیدار آقایان فلانی و بهمانی با طرفداران شان، حضور سیاسی بازها غلبه داشت یا چند نفر وب نویس؟!… من حالا نمی خواهم بگویم که لطفا یک نظرسنجی بگذارید ببینید مردم از چه جماعتی بیشتر حال شان بهم می خورد؛ جماعت وبلاگ نویس یا جماعت سیاسی باز؟! جماعت وب نویس فضای سایبر یا جماعت میرزابنویس وادی قدرت؟! جماعت وب نویسی که اغلب با هزینه شخصی، وب خود را به روز می کنند یا جماعت سیاست پیشه ای که اغلب با پول بیت المال، روز را به شب می رسانند؟!… اگر از نظر آحاد مردم، وب نویسی کار شریف تری در قیاس با خیلی کارهای دیگر است، و اگر از همین منظر، وب نویسان، نسبت به خیلی های دیگر شرف دارند، خوب است در رویه مد نظر مداقه به معنای تجدید نظر انجام دهیم و خواسته یا ناخواسته، این همه دل دوستان محترم و محترمه وبلاگ نویس را نرنجانیم. من وقتی «روزنامه یا روزنامه نگاری» می شنوم، هم یاد روزنامه های جبهه انقلاب اسلامی می افتم هم یاد جراید زنجیره ای، اما خود به خدایی، و به یمن و برکت حماسه ای که «اصحاب سایبر» در سال ۸۸ آفریدند، هر وقت «وبلاگ نویسی یا وب نویسان» می شنوم، فقط و فقط یاد دوستانی می افتم که با کمترین امکانات و کمترین حمایت، وب خود را به روز کردند تا در خط مقدم گوگل، «خامنه ای. دات. آی. آر» تنها نماند. روزگاری نام هر معصوم و پاک زاده ای را در اینترنت سرچ می کردیم، جز فحش و ناسزا نبود، امروز اما به لطف همت همین دوستان وبلاگ نویس، دشمن بارها و بارها اعتراف کرده که در فضای سایبر، غلبه مضاعف با جبهه نیروهای انقلاب اسلامی بوده. طرفه حکایت اینجاست؛ بچه حزب اللهی های فضای وب، علی رغم همه اشتراکات، بعضا با هم اختلاف سلیقه هایی دارند، لیکن نحوه مواجه شان با این اختلافات، بسیار شیک تر، شکیل تر و روادارانه تر از بگومگوهای انصار سیاست و بگم بگم های اعوان قدرت است. من کتمان نمی کنم که در میان انبوه وبلاگ نویسان، مثل هر جمع بزرگی، افراد خطاکار هم پیدا می شود، اما همه وبلاگ نویسان، هرگز همان عده معدودی نیستند که وب خود را، و هنر و قلم خود را به جریان فتنه و انحراف فروخته اند. نیک اگر بنگری، قاطبه وب نویسان، اصولا این جمع محدود را، بیش از آنکه «وبلاگ نویس» بدانند، «میرزابنویس نفوس سیاسی بازها» می خوانند. این نوشته، نوشته نشد، الا در پاسداشت خواهران و برادران وبلاگ نویس. باشد که لااقل روزنامه نگاران اصولگرای ما، آنجا که می خواهند به نامزد فتنه و کاندید انحراف طعنه بزنند، الکی ننویسند؛ در «جمع تعدادی از وبلاگ نویسان»! «جمع تعدادی از وبلاگ نویسان» یعنی سربازان بی ادعای امام خامنه ای در خط مقدم اینترنت. ما اصلا وب نویس نمی خوانیم کسانی را که پهنای باند، به «باند» می فروشند!

جوان/ ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۲

این نوشته در یمین ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

یک دیدگاه

 1. سیداحمد می‌گوید:

  بسم الله…

 2. احمدرضا می‌گوید:

  سلام
  به افتخار آزاده های سر افراز، مخصوصا پدر عزیزم…
  خاطره نحوه اسارت در شلمچه
  http://tariqevasl.blogfa.com/post/110

 3. صبا می‌گوید:

  سلام حاجی!
  ان شا الله خدا بهتون سلامتی بده.

  “خار” یا “خوار”؟

 4. سیداحمد می‌گوید:

  اشاره خوبی داشتید؛
  سپاس!

  واقعا قابل تقدیرند سربازانِ فعال انقلاب در فضای وب نویسی.

 5. به جای امیر می‌گوید:

  چراغ (گفت و شنود)

  گفت: از ثبت نام نامزدهای ریاست جمهوری چه‌خبر؟!
  گفتم: تا آخر وقت دیروز ۳۶۶ نفر ثبت نام کرده بودند و امروز هم تعداد دیگری ثبت نام می‌کنند.
  گفت: مگه هیچ شرط و شروطی برای ثبت نام نامزدها نیست؟!
  گفتم: چه عرض کنم؟! «ماما» از اتاق زایمان بیرون آمد و به همسر خانم زائو گفت؛ مژده! یک دختر به دنیا آمد و شوهر خوشحال شد و مژدگانی داد. چند دقیقه بعد دوباره ماما گفت؛ مژده یک دوقلوی پسر و دختر دیگر به دنیا آمدند و شوهر با خوشحالی مژدگانی داد. دقایقی بعد، ماما بیرون آمد و گفت؛ مژده یک دوقلوی دیگر آمدند! و شوهر به ماما گفت؛ اینها چشمشان به روشنایی خورده، برو چراغ را خاموش کن وگرنه همینجوری تا صبح می‌آیند!

 6. معز می‌گوید:

  سلام

  دست شما درد نکنه. مثل همیشه تازه و نکته سنج. ما هممون سربازیم با بضاعتهای مختلف یکی مثل شما سردار رشید و جنگنده یکی ام مثل من….
  ولی حکایت اینجاست: ما در این راه حتی از کشته شدن و کشتن هیچ باکی نداریم چون وظیفمون رو انجام میدیم.
  راستی گفته بودین در این ساعات منتظر سه مطلب باشیم…
  ما که چشممون به این صفحه سفید شد، خواب هم قربونش برم، امان ازم بریده، پس شب خوش…

 7. مهتاب می‌گوید:

  به نظر من که اینها توهمات نویسنده است که به عنوان وب لاگ نویس بهش برخورده.

 8. برف و آفتاب می‌گوید:

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت استاد گرامی؛
  تقدیر و تشکر خود را به خاطر حمایت جنابعالی از وبلاگ‌نویسان مظلوم و جان‌برکف اعلام می‌داریم.

  ___________________________________ جمعی از وبلاگ‌نویسان 😉

 9. چشم انتظار می‌گوید:

  در تأیید بند شش، پاراگراف اول، باید به حضورتون عرض کنم که؛ بیش باد! 🙂

 10. دلخون می‌گوید:

  به خاطر این متن… مطمئن باشید اگر کاندید می شدین ۲ هزار تا رو رای شما می رفت! 🙂

 11. .........نه نقطه می‌گوید:

  خیلی ممنون…
  کاش ما را هم در زمره ی همان وب نویس های سرباز و بی ادعای خامنه ای بنویسند.

 12. سیداحمد می‌گوید:

  آجرک الله یا بقیة الله…
  شهادت آقا امام علی النقی بر اهالی قطعه ۲۶ تسلیت باد…

  http://uploadtak.com/images/b7858_motieimadheemamhadi0.mp3

  زیارت جامعه کبیره:
  http://www.uploadtak.com/images/v9234_motieiziaratejameeka.mp3

 13. چای پولکی می‌گوید:

  سلام. دستتون درد نکنه. مدتی بود دلسرد شده بودم از بروز کردن وبلاگ. از دوستان می شنیدم که دیگه دوره وبلاگ گذشته و الان دیگه ارتباطات تو شبکه های اجتماعی صورت می گیره. ولی با خوندن این متن تون، انگیزه پیدا کردم وبلاگم رو هرچند با مطالب دریافتی، نگه دارم و زود به زود بروز کنم. ممنون.

 14. پیام من به همه کسانی که حرف می زنند و یا در مطبوعات، وبلاگ ها و محیط های دیگر می نویسند این است که مخالفت کردن، رد کردن و محکوم کردن یک فکر سیاسی و دینی یک چیز است و ابتلای به رفتار غیر اخلاقی و دشنام و هتک حرمت چیز دیگر. من این مسائل غیر اخلاقی را قاطعانه و بطور کامل رد می کنم.

  امام خامنه ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.