از نامه ها تا وصیت نامه ها

تقدیم به روح مطهر شهید عبدالمجید رحیمی

امروز در این کشور، چندمین سالگرد شهادت چند شهید است؟ از غرب چه تعداد؟ از جنوب چه تعداد؟ پیکر چند تای شان هنوز برنگشته؟ همچنان چند مادر چشم به راه اولاد است؟ در آن کوران جنگ، کدام شان حتی وقت نکردند وصیت نامه بنویسند؟ اما شهدایی که وصیت نامه شان هست؛ کمی کمتر نامه بنویسند بعضی ها، و این وصیت نامه ها را بخوانند، بهتر نیست؟! شهید، وصیت نامه را با بصیرت می نویسد. وصیت نامه هیچ شهیدی سر از BBC درنیاورد، حتی شهید عبدالمجید رحیمی که کلاه فلزی جنگ، از سرش گنده تر بود؛ از هر طرف، چند سانت! پوتین از پایش بزرگ تر بود! لباس خاکی جبهه از تنش بزرگ تر بود! شلوار ۶ جیب گشاد بود به کمرش! آنقدر که چند تایی اضافه کرده بود به سوراخ های کمربند! می ایستاد کنار اسلحه، قد کم می آورد!

نه، من داستان نمی بافم. عکسش هست. نشانی اش را می دهم. بهشت زهرا (س) قطعه ۲۶ ردیف ۵۷ شماره ۳۶ را که پیدا کنی، می رسی به مزار یک شهید. عکسش هست. وصیت نامه اش هست. دستخطش هست. چه دستخط آشنایی. مثل دستخط های زنگ انشاء! از این دستخط مدرسه ای ها! که هنوز خیلی مانده دانش آموز شکسته بنویسد! خط مقدم، قشنگ تر از این نمی شد وصیت نامه نوشت! گلوله داشت می بارید! هوا سرد بود. دست می لرزید، دل اما محکم بود. بعضی ها پشت میز، چقدر بدخط و خرچنگ قورباغه شده خط شان. خطی که سر از صدای آمریکا دربیاورد، خط مقدم نیست! خط اختلاف است! به وحدت نیاز دارند نامه های سران قوا، حول محور وصیت نامه ها. اصلا بهشت زهرا (س) هم یک استان. امام دارد، رئیس جمهور دارد، بهشتی دارد، نماینده مجلس دارد، باهنر دارد، «شهادت، هنر مردان خداست» دارد، مادر شهید دارد، شهید دارد، شهید گمنام دارد، ایستگاه صلواتی دارد، زائر دارد… و مگر یک شهر، جز اینها چیز دیگری هم می خواهد؟! هیچ کجا سفر استانی به بهشت زهرا (س) نمی شود. دست نامه های تان را بگیرید و بگذارید کمی خاکی شود دستخط تان. بگذارید خراب شود این خط اتوی زمخت اختلاف!

«آقا» قشنگ گفت: «این نامه نگاری ها چیز مهمی نیست». آری! مهم وصیت نامه شهداست. شهدا حال دشمن را می گرفتند، فقط با ۱۶ سال سن، اعزامی از جنوب شهر. انگار «بصیرت» تنها درسی بود که فرا گرفته بودند.

امروز در این کشور، چندمین سالگرد شهادت چند شهید است؟ و چند روز مانده تا شروع عاشورا؟ در آستانه محرم، «وحدت» معروف است و «اختلاف» منکر. وصیت نامه شهدا «امر به معروف و نهی از منکر» است. خط درگیری با دشمن، همان جاست که عبدالمجید رحیمی نیز می توانست نق بزند در وصیت نامه اش که این چه کلاهی است؟ این چه لباسی است؟ این چه شلواری است؟ این چه پوتینی است؟ و چرا سن من اینقدر کم است؟! اما این شهید نوجوان، اتفاقا جبهه را برازنده خود کرده بود و خود را برازنده جنگ. وصیت نامه شهدا عیار است. نامه هایی که در این ترازو کم بیاورند، از ارزش صاحبان شان می کاهند. امام ما می گفت: «عرفا ۴۰ سال عبادت کردند، قبول باشد. کمی هم این وصیت نامه شهدا را بخوانند».

*** *** ***

خب پوتین بزرگ تر بود از پای عبدالمجید. داشت بد می دوید. دید که همه دارند نگاهش می کنند! حتی بعضی ها چپ چپ که؛ اینم واسه ما شده رزمنده! خندید و گفت: چیز مهمی نیست. آنقدر در جبهه می مانم و با دشمن ولی فقیه می جنگم که روزی پوتین اندازه پایم شود!

البته نشد! عبدالمجید عاشق شهادت بود و زود پر کشید. و همان خط مقدم، هنگامی که وصیت نامه اش تمام شد، آن را برای همرزم بسیجی اش چند بار خواند و گفت: حتی یک خط وصیت نامه ام نمی خواهم دشمن را خوشحال کند. جایی اش که ایراد نداشت اخوی؟!

*** *** ***

اخوی های قوا! خرج پیدا کردن وصیت نامه این شهید، فقط یک بهشت زهرا (س) رفتن است. مزارش را هم که دیدید، نوشتم برای تان! خیلی به این بازدید نیاز دارید. آنجا عجب جای با صفایی است. آنجا رئیس جمهور محترم، رئیس جمهور شهید می بیند. رئیس قوه قضائیه، رئیس قوه قضائیه شهید می بیند. رئیس مجلس، نماینده شهید می بیند… و نامه، وصیت نامه شهید می بیند.

این نوشته در 20:06 ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

یک دیدگاه

 1. مرتضی اهوازی می‌گوید:

  بسم رب الشهدا و الصدیقین

 2. سجاد می‌گوید:

  در خانه اگر کس است، یک حرف بس است…

 3. سیداحمد می‌گوید:

  السلام علیک یا اولیاء الله…

 4. مرتضی اهوازی می‌گوید:

  این روزها عده ای مدام به من می گویند؛ ناراحتیم، نگرانیم! من واقعاً نمی فهمم؛ ناراحتی از چه؟!… و نگرانی بابت چه؟!… می خواهید برای تان خاطره ای از یک شهید بگویم که دیگر دلیلی برای هیچ غمی در ظاهر و باطن تان وجود نداشته باشد؟ از جمله شهدای «قطعه ۲۶» بهشت زهرای تهران یکی هم شهید «عبدالمجید رحیمی» است که فقط ۱۶ سال سن داشت که شهید شد. مزار این شهید با «مزار پلارک» فاصله ای ندارد. با تعدادی از رزمندگان مسجد جوادالائمه رفته بود منطقه. این شهید در روز اعزام به جنوب -که هفته بعد جالب است؛ سالگرد شهادتش است!- به دیگر رزمندگان می گفت: «هر وقت که از اخبار کشور، چیزهایی را می شنوم و ناراحت می شوم، یک لحظه که فکر می کنم سایه ولی فقیه بالای سرمان است، تمام غم و غصه ام فراموش می شود و خیلی زود می روم و سجده شکر به جا می آورم که اداره امور کشور دست جانشین معصوم است». حالا این شهید، مرامش بیشتر باید مورد توجه، اسوه و الگوی ما باشد، یا نامش؟!…
  http://www.ghadiany.ir/?p=6849

 5. مرتضی اهوازی می‌گوید:

  به طه به یاسین؛ کار قشنگی از شیعه فرکانس
  http://dl.shiafrequency.com/takfiles/BeTaha.mp3

 6. سیداحمد می‌گوید:

  دوستان محترم؛

  این متن را حسین قدیانی امروز ظهر نوشت برای کیهان، اما از آنجا که آقای حسین شریعتمداری باید نمایشگاه می رفتند، وقت نشد بخوانند و احیانا کار کنند در کیهان. شاید در شماره بعدی کیهان کار شد.

 7. سیداحمد می‌گوید:

  ممنون داداش حسین!

  رئیس جمهور شهید… رئیس قوه قضائیه شهید … نماینده مجلس شهید…

  کاش بروند و ببینند…

 8. به جای امیر می‌گوید:

  غلط زیادی (گفت و شنود)

  گفت: تازه چه خبر؟!
  گفتم: از ایهود باراک، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی پرسیده اند، ادعای حمله اسرائیل به ایران به کجا رسید؟!
  گفت: خب! راست می گویند چون طی یک سال گذشته خیلی در این باره رجز خوانده اند.
  گفتم: ایهود باراک در پاسخ گفته است؛ چون ایران از تولید سلاح هسته ای منصرف شده است حمله را عقب انداخته ایم!
  گفت: اولا که ایران دنبال تولید سلاح هسته ای نبود. ثانیاً مسائل هسته ای ایران به کودک کشان صهیونیست چه ربطی دارد؟ ثالثاً؛ موز اگر قوت داشت کمر خودش را راست می کرد و رابعاً؛ اسرائیلی ها می دانند که رزمندگان اسلام برای جمع کردن بساط رژیم جعلی اسرائیل ثانیه شماری می کنند و…
  گفتم: راننده متخلف به افسر راهنمایی که می خواست جریمه اش کند گفت؛ اصلاً می دونی من کی هستم؟! افسر گفت؛ هر کی می خوای باش. یارو دوباره گفت؛ یعنی نمی دونی من کیم؟ و افسر بعد از جریمه پرسید؛ حالا بگو کی هستی؟ و یارو گفت؛ نوکرتم! مخلصتم! اصلاً بند کفشتم، گره نزن که خفه می شم!

 9. ! می‌گوید:

  به شماره کیهان چه کار داریم؟ همین قطعه ۲۶ خوبه!

 10. آزاد اندیش می‌گوید:

  سلام؛
  گاهی اوقات بعضی عوامل باعث میشه فراموشکار بشیم، همین “اخوی های قوا”!

 11. شیدا می‌گوید:

  عجب درسى است، درس بصیرت!!!

 12. م.طاهری می‌گوید:

  “…آنجا عجب جای با صفایی است…”

 13. جماران می‌گوید:

  در مکتب امام

  سعی کنید از بین شما «مطهری» پیدا بشود!
  من امیدوارم که خواهران و برادرانی که در مدرسه عالی شهید مطهری- رحمه الله- هستند و مشغول تحصیل و تبلیغ هستند توجه داشته باشند که مدرسه به اسم شهیدی است که برای اسلام مفید بود و نوشته های او و گفتار او مربی جوانان ما هست، و باید باشد. شما خواهرها و برادرها که در این مدرسه هستید برنامه تان را آن طور تنظیم کنید که از بین شما مطهری ها، یا یک مطهری، پیدا بشود. عزمتان جزم این معنا باشد، و توجهتان به خدا و اعمالتان خالص برای خدای تبارک و تعالی. جدیت کنید که در آن مدرسه که هستید تحصیل کنید. و بالاتر از تحصیل، تهذیب اخلاق [است].اسلامی باشید و علوم اسلامی را با نفوس اسلامی تکمیل کنید. در کنار تحصیل جدی در احکام اسلام و معارف اسلامیه، تهذیب اسلامی داشته باشید.
  صحیفه امام – ج۱۴ – ص۱۶۸

 14. سعید.ن می‌گوید:

  خیلی قشنگه:
  http://bibahane.ir/?p=387
  (چه دل بزرگی داشت این پسر…)
  … گفتم اگه بهت بگم خبر شهادت پدر یکی از دوستامونه، چجوری خبر میدی؟؟
  گفت: بارک الله! خیلی خوبه؛ تاحلا همیچین خبری نداده ام! خب اول میرم پسرش رو صدا میزنم بعد خیلی صمیمانه میگم: ماشالا چه هیکل درشتی داری! درست به بابای خدا بیامرزت رفتی! نه اینطوری نه…
  آهان فهمیدم. بهش میگم ببخشید شما تو همسایه هاتون کسی دارید که باباش شهید شده باشه! اگه گفت نه؛ میگم: پس خوب شد شما رکورد دار محل شدید… چون بابات شهید شده! یا میگم شما فرزند فلان شهید نیستید؟
  -گفت: نه خوب نیست… گفتی باید آرام آرام خبر بدم؛ بهش میگم: هیچی… نترسی ها… یه ترکش ریز ده کیلویی خورد به گردن بابات و از گردن به بابالاشو برده…
  http://bibahane.ir/?p=387

 15. سعید.ن می‌گوید:

  ممنون. عالی بود. اجرتون با شهدا…
  ::
  شهید، وصیت نامه را با بصیرت می نویسد…

 16. حنظله می‌گوید:

  خدا قوت اخوی؛ خواندنی است، ممنون!

 17. دلخون می‌گوید:

  امروز نوری زاد اومده بود نمایشگاه…. خیلی خوشم اومد که مردم انداختنش بیرون… در عرض چند دقیقه نمایشگاه شلوغ شد؛ بیچاره غرفه های اول نمایشگاه به خاطر ازدحام جمعیت دکورشون بهم خورد… مردمم شعار میدادن مرگ بر منافق و مرگ بر ضد ولایت فقیه…. حقش بود… سعید قاسمی هم اومده بود و ماشالله تو غرفه فارس کلی حرف زد و ما هم از بس رو پا ایستاده بودیم کلی پا درد گرفتیم…

 18. آزاد اندیش می‌گوید:

  خیلی جالب شده، دو متن در صفحه ۲۰:۰۶

 19. آزاد اندیش می‌گوید:

  غایت خلقت جهان، پرورش انسانهاییست که بر هر چه ترس و شک و تردید و تعلق است، غلبه کنند و “حسینی” شوند.
  شهید آوینی
  شادی روح امام و شهدا، صلوات

 20. وارویک می‌گوید:

  روزگار غریبی شده که در برابر چشم همگان، قوای سه گانه کشور شده اند وزنه ای آویزان به پای امام و امت. رهبر و ملت که در حال صعود به قله های افتخار هستند.
  اینها برابر قانون قرار بود بشوند تسریع کننده حرکت نه کند کننده آن!

 21. برف و آفتاب می‌گوید:

  نامه هایی که در این ترازو کم بیاورند، از ارزش صاحبان شان (بد جور) می کاهند.

  خیلی به این بازدید نیاز دارند. و داریم.

 22. سلاله ۹ دی می‌گوید:

  دیروز اولین سالگرد درگذشت حاج یدالله سمیع بود. شادی روح این پیر ۷ شهید و شهدایش…

  و صلی الله علی سیدنا محمد و آله الطاهرین…

 23. سلاله ۹ دی می‌گوید:

  “امروز در این کشور، چندمین سالگرد شهادت چند شهید است؟”

  * سالگرد شهید ۱۶ ساله، رسول توکلی
  متولد: ۱۳۴۶
  شهادت: ۱۳۶۱/۸/۱۱
  محل شهادت: عین خوش
  عملیات: محرم

  فرازی از وصیت نامه شهید:

  پبام من به شما این است که پشت سر دیگران غیبت نکنید. ای مردم! زیارت عاشورا را بخوانید و برای پاسداری از خون همه شهیدان و حفظ شعائر اسلامی امر به معروف را فراموش نکنید…
  http://up.vatandownload.com/images/zwgbblltuauen1e9gb.jpg

 24. رهرو می‌گوید:

  سلام
  خطی که سر از صدای آمریکا دربیاورد، خط مقدم نیست! خط اختلاف است!

  عالی

 25. لبیک یا حسین می‌گوید:

  متن خوبی بود.
  دوست دارم یک متن بخونم با این تیتر: “وقتی رئسا در حد حضرات پایین می آیند”

 26. به جای امیر می‌گوید:

  نصف دیگر! (گفت و شنود)

  گفت: چند سایت ضدانقلابی، مدیرمسئول کیهان را به باد ناسزا گرفته که چرا در مناظره تلویزیونی خود ملاقات خاتمی با سوروس یا ملاقات ریچارد رورتی و جان کین با اصلاح طلبان را نشانه وابستگی جنبش سبز(!) دانسته است؟
  گفتم: یعنی جرج سوروس، سرمایه دار صهیونیست در ملاقات خود به آقای خاتمی درس استقامت در برابر اسرائیل و آمریکا را داده است؟! یا رورتی و جان کین و تیموتی اش و… آمده بودند که قرائت نماز اصلاح طلبان را درست کنند؟!
  گفت: به آقای اصغرزاده هم اعتراض کرده اند که چرا فلان و فلان و فلان سوال را مطرح نکردی و چرا به فلان و فلان سوال شریعتمداری، فلان جواب را ندادی؟!
  گفتم: به آدم فضولی گفتند اگر نصف دنیا را به تو بدهیم، قول می دهی که دیگر فضولی نکنی؟ و یارو گفت؛ باشه! قول میدم! اما نصف دیگرش را می خواهید به چه کسی بدهید؟!

 27. مجنون می‌گوید:

  یا علی

 28. سلاله ۹ دی می‌گوید:

  “امروز در این کشور، چندمین سالگرد شهادت چند شهید است؟”

  ** سالگرد شهید ۱۶ ساله، عبدالمجید عبدی
  متولد: ۱۳۴۵
  شهادت: ۶۱/۸/۱۴
  محل شهادت: عین خوش
  عملیات: محرم

  http://portal.farsedu.ir/portal/channels/FcKUploadedFiles/fa/7683/Images/abdi.jpg

  “من هیچ گونه توقعی از هیچ کس ندارم، فقط یک خواسته و آن هم اینکه مسجد روستای ما که چند سالی نیمه کاره مانده است را تکمیل کنید، اگر در توان تان باشد…”

 29. sarbaze1404 می‌گوید:

  سلام داداش حسین بچه بسیجی ها!
  در خباثت دشمنان همین بس، که بعد از مناضره ی حاج حسین با اصغرزاده تو ماهواره پخش کردن که ببینید اینا خودشون با هم متحد نیستیند و خودشون تو استکبار ستیزی مشکل دارن.
  دشمنان اسلام ناب محمدی (صلوات فراموش نشه) اول از آقایانِ (اشباح الرّجال) بی بصیرت حمایت می کنند اما وقتی که دیدن زدن اونا بیشتر به نفعشونه، مثل پاکت سیگار له شون میکنند.
  یاعلی

 30. نهضت سرخ می‌گوید:

  خیلی عالــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــی بود.
  باید بی بصیرتا بخونن.

  وقتی عصبانیت توام با نارحتی رو از چشمان ناز آقا دیدم موقعی که به شدت تذکر میداد راجع به کشاندن دعوا بین مردم، از ته دل از خدا خواستم مسئولانمون رو هدایت کنه اگر نه فلاکت.
  اللهم احفظ قائدناالخامنه ای

 31. پاییز می‌گوید:

  بسم الله الرحمن الرحیم

  زندگی همان جنگ بود. بعد از جنگ، بوی باروت می‌دهد این زندگی! آسمان ابری است. باران نمی‌بارد. دل روزگار گرفته حتی! مدرسه‌ات غمگین است. کجایی پس شهید دانش‌آموز؟!
  .
  رئیس جمهور شهید…
  رئیس قوه قضائیه شهید …
  نماینده مجلس شهید…
  .
  ممنون، واقعا عالی بود،
  چقدر شهدا بزرگن و من چقــــــــدر در برابرشون کوچیکم، خیلی کوچیک…
  هر وقت به شهید همت نگاه میکنم بیشتر به حقارت خودم و روح کوچیکم پی میبرم، و این شهدایِ نوجوون با این سنّایِ کم و اون حرفای بزرگشون، آدمو له میکنن، و قلب آدمو مچاله میکنن، انقدر که آدم زیر بار این همه سنگینی میخواد دق کنه

 32. نهضت سرخ می‌گوید:

  ای کاش در صفحه اصلی هم لینک نظرات رو میذاشتید که مخاطبین همون جا کلیک کنن برای نظر دادن. این پست و نظراتش مهجور مونده!

 33. سیداحمد می‌گوید:

  نهضت سرخ؛

  متوجه منظورتان نشدم!
  یعنی چه که لینک نظرات را در صفحه اصلی بگذاریم؟!
  شما در همه پست ها، در ستون های مختلف می توانید کامنت بگذارید!

 34. بیشمار نقطه چین می‌گوید:

  امام علی(ع):

  خواص جامعه همواره بار سنگینی را بر حکومت تحمیل می کنند زیرا در روزگار سختی یاریشان کمتر، در اجرای عدالت از همه ناراضی تر، در خواسته هایشان پافشار تر، در عطا و بخشش ها کم سپاس تر، به هنگام منع خواسته ها دیر عذرپذیر تر، و در برابر مشکلات کم استقامت تر هستند.

 35. رضا می‌گوید:

  درسته بهشت زهرا مثل یه کشور همه چیز داره، ولی رییس تشخیص مصلحت نداره!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.