ما و ریش حاج سعید

تقدیم به قاضی القضات محترم؛ آیت الله آملی

این روزها هر آن‌که در سر سودای عدالت دارد سخن از ریش حاج سعید می‌راند. ناظر به سخن مشهور چندی پیش سردار دلاور ما خیلی‌ها از دوست گرفته تا دشمن چماق «الوعده وفا» را بر سر حاج سعید می‌کوبند که مرد باش و به حرفت عمل کن و محاسن خود را بزن. بسی اضافه کند خداوند بر درجات امام راحل که گاهی چه زیبا می‌گفت این جمله را؛ «اتفاقا حرف مرد دو تاست». و مگر چه می‌خواهیم ما از دستگاه قضا؟ آیا جز اجرای عدالت؟ قدر مسلم قطار قوه قضائیه مدتی است که بیش از گذشته روی ریل عدالت افتاده. نه! اشتباه نشود. من هرگز نمی‌خواهم ادعا کنم که با بازداشت آقازاده‌های عالیجناب، قوه عدلیه ما شاخ غول را شکسته، اما شاخ غول تبعیض نمی‌شکند جز با همین قدم‌هایی که دستگاه قضایی اخیرا محکم برداشت. در این فتح شیرین، البته که سهمی ویژه دارد محاسن حاج‌سعید. او با زیرکی رجزی خواند که قوه قضائیه را در راه اجرای عدالت، مصمم‌تر از قبل کرد. اگر رجز حاج سعید، برای تحقق عدل و مبارزه با تبعیض، نقش کاتالیزور را ایفا کرده، پس زنده‌باد ریش حاج سعید، زنده‌باد دستگاه قضا. ریش حزب‌الله که جای خود دارد؛ آنجا که پای عدل در میان است، ما حاضریم جان خود را فدا کنیم، آنقدر که برای‌مان مقدس است مفهوم والای عدالت. جز ریش حاج‌سعید، محاسن بیداری دانشجویی نیز در راه اجرای عدالت، کمک حال دستگاه قضاست. احساس من این است که قوه قضائیه قبل و بعد از دیدار اخیر آیت‌الله آملی با دانشجویان آرمان‌گرا، تفاوت زیادی با هم دارد. اگر این روزها قوه قضائیه بیش از مصلحت، دنبال عدالت است، پس زنده‌باد دانشجویان بسیجی، زنده‌باد دستگاه قضا.

آری! حزب‌الله کی و کجا عهد بسته که فقط باید نقد کند یا فقط باید نق بزند؟! حزب‌الله به وقتش نقد می‌کند، حتی به وقتش نق می‌زند و لباس اپوزیسیون بر تن می‌کند اما حزب‌الله با آنکه محتاط و محافظه‌کار نیست، اهل انصاف است، به ویژه در حق قوای سه‌گانه تشکیل‌دهنده نظام جمهوری اسلامی. از همین رو اگر قوه قضائیه نسبت به قوه قضائیه یک ماه پیش عادل‌تر شده است، حزب‌الله با افتخار تقدیر می‌کند از آیت‌الله آملی، نیز از جناب محسنی اژه‌ای. ما که با مسؤولان ارشد نظام، دعوا نداریم. آنجا هم که ریشی گرو می‌گذاریم، برای اصلاح است، نه گروکشی. لذا اگر گامی به نفع عدالت برداشته می‌شود، آنچه ما از آن بیم نداریم، تقدیر است. حزب‌الله هم شجاعت انتقاد دارد و هم گستاخی تقدیر. ما زنده به آن نیستیم که با دلیل و بی‌دلیل از هرچه و هرکه انتقاد کنیم. حزب‌الله زنده به سربازی برای ولی فقیه است و سرباز نق بیخود نمی‌زند.

***

درباره قاضی‌القضات محترم، این نقد وارد است که ایشان بیش از آنکه اهل تحلیل سیاسی باشد، مرد دو دو تا چهار تاست و به همان سیاق فلسفی، منطقی و ریاضی، عدالت را اجرا می‌کند که باری پیش از این برای همیشه پاسخ آرای سروش را به نهایت استدلال داد. این خصلت اگرچه مضراتی دارد لیکن برای عزیزی در مقام قاضی‌القضات، سرشار از منافع کثیر است. بگذارید وارد مصادیق شوم. زمانی که رئیس‌جمهور محترم در نیویورک بود، خود از آن دسته بودم که فکر می‌کردم بهتر است قوه قضائیه، بگیر و ببندهای خود را هنگام حضور نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل متوقف کند اما آقازاده‌ها را نگیری، چون پدرشان آقای هاشمی دامت برکاته است! فلان و بهمان را نگیری، چون پارتی‌شان رئیس‌جمهور است! با اختلاس‌کنندگان دانه‌درشت برخورد نکنی، چون در افتادن با فتنه و انحراف به صلاح سرمایه‌داری نیست!… و در کمال شجاعت می‌خواهم این سیر را ادامه بدهم و بگویم: با برادر جنوب شهری‌ام سعید تاجیک برخورد نکنی، چون در هر دو دفاع مقدس ۸ ساله و ۸ ماهه بسیجی پای کار و بی‌ادعا بوده! همواره یکی از مهم‌ترین چالش‌های قوه قضائیه با عناصری از قوه مجریه بوده که خود را زالوصفتانه الصاق به خدمات دولت می‌کنند، گویی رای را به رئیس‌جمهور، ایشان داده‌اند، نه ملت. چیزی که فقط مختص به این دولت نیست. الحمدلله ما با دولت پر کاری مواجهیم. کجاست دولت؟ یا در سفر استانی است یا در سازمان ملل است یا مشغول افتتاح یا در ونزوئلا و یا در حال تیکه‌ انداختن به اصولگرایان! بفرمایید قوه قضائیه کی به عدالت رسیدگی کند تا خللی در «تحلیل سیاسی» وارد نیاید؟! و انصاف دهیم که آیا اینگونه، سنگ روی سنگ بند می‌شود در قوه قضا؟! پس همان به که جناب آملی تحلیل‌های سیاسی مرسوم را به نفع دو دو تا چهار تا (بخوانید به نفع عدالت) فدا کند. این فداکاری باور کنیم به نفع عدل است، حتی اگر یکی از قربانیانش خود من باشم! ۲ سال پیش نامه‌ای صریح و صمیمی به قاضی‌القضات نوشتم اما از آنجا که آیت‌الله آملی اهل دو دو تا چهار تاست، احساس کردند که طرف حسابم در نامه، به جای گریبان سران فتنه، یقه دستگاه قضاست. حال آنکه ما چه عداوتی می‌توانیم داشته باشیم با اول مجری عدالت در نظام جمهوری اسلامی؟! نقدی هم اگر هست، حکایت ریش‌ حاج سعید و محاسن بیداری دانشجویی کمک حال قوه قضایی است تا با هزینه کمتر و جسارت بیشتر و یک افکار عمومی آماده‌تر عدالت را اجرا کند.

***

سخن را با ریش‌ حاج سعید شروع کردم، بگذار در خاتمه من باب درد دل اشاره کنم به ۳ نکته:

۱ـ ما یک برتری داریم نسبت به سید شهیدان اهل قلم. اگر در ۸ سال دفاع مقدس همواره مصاحبه‌های آوینی با حاج سعید ناتمام می‌ماند، ما از این مزیت برخورداریم که تمام و کمال سخنرانی‌های داغ و آتشین این یادگار دوران عاشقی را بشنویم. در مدح محاسن حاج سعید، چیزها می‌توان گفت اما آن ریش که به کار عدالت می‌آید، حتما ریشه در خاک مجنون دارد. نشستن پای سخن حاج سعید، برای ما در حکم همسفری با «راهیان نور» است.

۲‌ـ خاضعانه و متواضعانه از آیت‌الله آملی می‌خواهم مقایسه کند زندان رفتن سعید تاجیک را با زندان رفتن دیگران. بچه حزب‌اللهی زندان هم که می‌رود، حکومتی می‌رود و قبلش در نامه‌ای به بزرگان از خطای خود عذر می‌خواهد. ما هم می‌توانستیم در فراق رفیق در بندمان، بندهای بیانیه حقوق بشر را یکی یکی ردیف کنیم جلوی چشم دستگاه قضا. ما هم می‌توانستیم سرکشی‌های گاه و بی‌گاه‌مان از خانواده سعید تاجیک را عکس یک رسانه‌مان کنیم. ما هم می‌توانستیم مثل خاندان اشراف، مثل اهل و عیال فتنه، مثل ورشکسته‌های سیاسی، مثل هرزه‌ها و بدکاره‌ها و بخت برگشته‌ها و پشیمان‌های از راه ولا، دبه در بیاوریم برای عدالت. ما اما این نمی‌کنیم، چرا که به ما می‌گویند «حزب‌الله». حزب‌الله اهل صبر است و بصیرت. ریش، جان، آبرو، رفیق، صورت، سیرت، اصلا همه هستی‌ ما فدای عدالت، فدای ولایت. انگار همین دیروز بود که سعید تاجیک به من گفت: زندان که سهل است، حاضرم بمیرم اگر ذره‌ای «آقا» را ناراحت کرده باشم. جناب آملی! بعضی‌ها با به رخ کشیدن بی‌بی‌سی به زندان می‌روند اما بچه حزب‌اللهی زندونم که می‌ره، با دلش می‌ره!

۳‌ـ با تمام عشقم به حزب‌الله، به حاج سعید و به سعید تاجیک، می‌خواهم نقدی درون گروهی را «عمومی» کنم. ما همه سرباز امام خامنه‌ای هستیم. ادبیات سرباز نباید به ادبیات فرمانده آسیب‌ بزند.

وطن امروز/ ۱۶ مهر ۱۳۹۱

این نوشته در صفحه اصلی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

یک دیدگاه

 1. سیداحمد می‌گوید:

  بسم الله…

 2. منم گدای فاطمه می‌گوید:

  شواهد بیانگر این است که شاهد یک متن ویژه خواهیم بود.
  منتظریم…

 3. دعا می کنیم که عاقبتش با این همه تلاش صادقانه و خالصانه ختم به خیر شود؛ دعا کنید!

 4. مرتضی اهوازی می‌گوید:

  خداوند ختم به خیر بفرماید… آمین!

 5. آزاد اندیش می‌گوید:

  عجب تیتری!
  🙂

 6. برف و آفتاب می‌گوید:

  آمین! 🙂

 7. ابوالفضل اشناب می‌گوید:

  “آزاد اندیش”!

  دقیقا میخواستم عین این کامنت را بگذارم که شما پیش دستی کردید!

  یا علی

 8. پاییز می‌گوید:

  به به…
  هر دم از این باغ بری میرسد…
  منتظریم شدید!

 9. آزاد اندیش می‌گوید:

  جناب اشناب؛
  می خواستیم پیشگویی کنیم، ولی در ارتباطِ تیتر و سر تیتر موندیم!

 10. دلخون می‌گوید:

  مطلب قبلی جدا اعصابمو بهم ریخت… خیلی حرص خوردم… انشالله این یکی اونجوری نباشه…

 11. به جای امیر می‌گوید:

  دلال (گفت و شنود)

  گفت: دستگاه قضایی اعلام کرده که ۱۶ نفر از اخلالگران بازار ارز را دستگیر کرده است.
  گفتم: چه عجب؟!
  گفت: اعلام شده که یکی از آنها طی یکسال گذشته هزار میلیارد تومان گردش مالی در حساب بانکی خود داشته است.
  گفتم: پس معلوم می شود که از مدت ها قبل رد پای این جرثومه های فساد و پلیدی را در اختیار داشته اند، پس چرا اینقدر لفتش داده و دست به دست کرده اند که کار به اینجا بکشد؟!
  گفت: آنقدر در برخورد با این جرثومه های فساد کوتاهی کرده اند که آنها نه فقط از شغل کثیف خود خجالت نمی کشند، بلکه به آن افتخار هم می کنند!
  گفتم: چه عرض کنم؟! می گویند یارو رفته بود خواستگاری، پرسیدند شغلت چیه؟ گفت؛ سر چهارراه اسلامبول دلار خرید و فروش می کنم! و خانواده عروس با خوشحالی پذیرفتند. اما، بعد از مدتی گندش دراومد و معلوم شد یارو مهندس بوده و الکی خودشو دلال ارز جا زده!

 12. ... می‌گوید:

  شما رو چه به ریش حاج سعید! نکنه بعلت گرانی به آرایشگری روی آوردید؟!

 13. سلاله ۹ دی می‌گوید:

  ۳۳۳* حضرت امام رضا علیه السلام:

  خداوند مردان را به وسیله محاسن زینت داده است و فضیلتی برای مردان
  است و به وسیله ریش مردان از زنان شناخته می شوند…

  (سفینة البحار، ج۲، ص۵۰۸)

 14. سیداحمد می‌گوید:

  ۵۰ روز مانده تا عاشورا
  لبیک یا حسینِ زهرا…

 15. بهزاد می‌گوید:

  یک تار موی امثال حاج سعید می ارزد به……
  ولش کن. چیزی نگیم بهتره!

 16. بهزاد می‌گوید:

  راستی یاران را چه می شود که ذره ذره دست از آرمانهای پابرهنگان میکشند برای خوشایند مرفهین بی درد؟؟؟
  نه انقلاب ما انقلاب نان بود و نه ما احمدی نژاد را برای اقتصاد به پاستور فرستادیم. تمام حرف ما اسلام و حریت اسلامی بود و هست! که اگر این باشد نان هم در کنارش درست می شود.
  حال چه شده یار دیروز و کمی تا قسمتی امروز را، که دم از رابطه با آمریکا میزند و رسانه ها را به جرم وابستگی به “نهادهای امنیتی” مورد شماتت قرار میدهد که رسانه امنیتی را چه به سیاست!!!
  حاج محمود! ما ز یاران چشم یاری داشتیم!!!

 17. majid می‌گوید:

  بسم الله اخوی
  چرا شروع نمی کنی؟؟!!؟؟

 18. (سعید نوروزی) می‌گوید:

  http://bibahane.ir/?p=253
  اینم جالبه
  بخوانید
  حاج سعید و ریش هایش

 19. شیدا می‌گوید:

  دیشب ۶بار از خواب بیدار شدم، ببینم، ساعاتى دیگر شده، یا نه؟!!!
  صبحانه راهم خوردم و خبرى نیست!!
  خوبه که روز تعطیله اینجا!

 20. عمار می‌گوید:

  چشم انتظار خواهیم ماند.

 21. majid می‌گوید:

  سلام مجدد!
  از ساعتی که این تیتر رو نوشتی حدود ۱۳ ساعت می گذرد!! یعنی هنوز ساعاتی دیگر نشده؟؟؟ برخی مسئولین هم همین گونه وعده می دهند دیگه اخوی!

 22. حسین خرازی می‌گوید:

  برادر حسین سلام؛
  تقوا یعنی اینکه بخاطر ۴ تا حرف بی ارزش به رییس با ارزش جمهور توهین نکنیم.
  کما اینکه بعضی انتقادها وارد باشد. ماشاءالله

 23. حنظله می‌گوید:

  خوب یادم است آخرین نامه ای را که به قاضی القضات عزیز نوشتید!
  اصلا همان شد که پایمان به قطعه باز شد!

  خدا بخیر کند این بار را!!!

 24. saber می‌گوید:

  گزارش تصویری از شبکه نصر، اولین تلویزیون اینترنتی جمهوری اسلامی ایران
  http://www.nasrtv.com/modules/video/singlefile.php?lid=7073

 25. پاییز می‌گوید:

  آقای سعید نوروزی؛

  لطفا عکس آواتارتونو عوض کنید،
  با تشکر!
  ———-
  اِنقدر دوست دارم این “تا ساعاتی دیگر” یک چند روزی طول میکشه، جدی میگم.

 26. جماران می‌گوید:

  در مکتب امام

  تاکید بر ساده زیستی روحانیون
  من متواضعانه و به عنوان یک پدر پیر از همه فرزندان و عزیزان روحانی خود می خواهم که در زمانی که خداوند بر علما و روحانیت منت نهاده است و اداره کشور بزرگ و تبلیغ رسالت انبیا را به آنها محول فرموده است، از زی روحانی خود خارج نشوند و از گرایش به تجملات و زرق و برق دنیا که دون شأن روحانیت و اعتبار نظام جمهوری اسلامی ایران است، پرهیز کنند و برحذر باشند.
  صحیفه نور- ج ۲۰- ص ۱۲۵

 27. ف. طباطبائی می‌گوید:

  جناب سیدحمزه، تو پست “آری! ما جبهه ندیده ایم” جمله ای از امام خمینی نقل کرده که واقعا زیباست. اینجا کپی می کنم که همه دوستان بخونن!!
  ……………………………………………………………………………

  آمریکا اگر ما را محاصره­ی اقتصادی کند، فرزند رمضانیم؛
  و اگر محاصرۀ نظامی کند، فرزند محرمیم.

  امام خمینی (ره)

 28. آزاد اندیش می‌گوید:

  راستی آخرین نامه ای که به قاضی القضات نوشتین، چی بوده؟ لینکش؟

 29. سیداحمد می‌گوید:

  آزاداندیش؛

  نامه قبلی به جناب آملی لاریجانی، ماجراها داشت؛
  لینک نامه اینجا نیست، اما در گوگل سرچ کنید نامه را پیدا می کنید!

 30. کاف میم.نسیم می‌گوید:

  سعید را می شناسی؟…

 31. انسیان می‌گوید:

  ما با اشک خون به میدان مین زدیم و پا بر جنازه همرزمان گذاشتیم، چه باک که صدامیان بگویند جوجه بسیجی ها حرمت تن صد تکه همرزمشان را هم نگه نداشتند.
  یاد شهیدان رسم ماست. سیره حسین فهمیده سیره ماست. تانک عراقی حجله ماست. حتی اگر تانک فارس بخواد ما را زیر خودش له کنه.
  حاج حسین بذر پاش و قدیریان باشی مهم نیست که پرچم لا حکم الا نقد خودی ها را بالا برده باشی، مهم اینه که تو قطعه ۲۶ یه شبی تا به صبح سر مزار یه شهیدی با شهدا عهد بسته باشی بگی خدایا داروغه ناتیگهام می خواد رابین هود را تو غربت بی کسی حزب الله به مسلخ ببره تا دیگه جوجه بسیجی قد نکشه و بخواد خواب پرنس جان و آقازاده هاشو به هم بریزه! ما که از حالا غسل شهادت که نه شربت اسارت کاخ سفید را به جون اوباما ریخته ایم حالا مونده ۳۱۳ جوانمرد که در تاریکی شب از معبر مین متحجرهای دلارپرست به مسجد القصی معبر بزنند، نماز آزادی ابنا بشر را پشت سر انسان کامل اقتدا کنن.

 32. صادق می‌گوید:

  سلام؛

  دست دکتر نمک ندارد، مگر رهبری نگفت که همین پدر مرده! آرمانها را در دولت نهم و دولت دهم(تاکید آقا بر دولت دهم) زنده کرد؟

  بالاخره پیامک یا بود یا نبود؟؟؟ نصفه نیمه که نمیشود… چرا می پیچانید قصه را…
  اگر پیامکی هم نبود اظهارات همانروز صبح لاریجانی مقننه که بود… یک وبلاگ نویس به حضرات گفت سه تفنگدار و ۵۰ نفر هم آن را نخواندند و صدای قاضی القضات عزیز و محترم شما در آمد که به ما و برادرانمان توهن شده، حالا برادر قانونگذارش به محمود بیچاره میگوید رابین هود…

  جنبه محمود در سکوت را جز رهبری والله کسی ندارد…
  اگر اسوه صبر رهبر فرزانه مظلوممان باشد، بی شک در نظام نفر دوم دکتر است…
  چرا ختم الله علی قلوبهم شده ای عزیز؟؟؟

  راستی صدای فتنه گران از هنجره شما بیرون می آید… سبزی های ننه مرده هم میگفتند سپاه و بسیج محمود را رئیس جمهور کردند و از امکانات نظام استفاده شده… تو هم که هنجره فتنه مرده البته از بی بصیرتی…

  منتشر نشود هم مهم نیست، امیدوارم بخوانی…

 33. سیداحمد می‌گوید:

  انسیان؛

  یک بار دیگر کامنتت را ترجمه کن و بفرست چون چیزی سر در نیاوردم!
  ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  جناب صادق؛

  همین که متن را نفهمیدی و معنای این جملات را با چرندیاتی که سبزها می گفتند، یکی دانستی، بر همه دوستان آشکار می شود که درکت در چه حد است!

  “گمانم اگر سپاه نبود، اگر بسیجی سینه سپر نمی‌کرد، اگر حسین غلام کبیری حزب‌اللهی شهید نمی‌شد، اگر شورای نگهبان نبود، اگر آیت‌الله جنتی نبود، اگر به‌زعم رئیس‌جمهور؛ «رسانه‌های نهادهای امنیتی» نبودند، اگر ۹ دی نبود و اگر امثال همین خبرنگار مظلوم فارس نبودند، چپ، راست، کارگزار، دست در دست آقازاده‌های هاشمی دو لپی می‌خوردند حضرت خدمتگزار را.”

 34. سلاله ۹ دی می‌گوید:

  متن نامه قبلی به آیت الله آملی با تغییراتی در جلد دوم کتاب قطعه ۲۶ صفحه ۸۶۳ هم چاپ شده است…

 35. سیداحمد می‌گوید:

  یه پیام “بی زرگانی”

  ساعت ۱۴:۵۷
  تعداد افراد آنلاین: ۳۰ نفر

  ماشاءلله حزب الله
  داداش حسین عزیز بسیجی ها فــــــــــــــدایی داری…

 36. عطشان می‌گوید:

  یا علی
  خدا به خیر کنه!

 37. حذف یا سانسور کامنتا مسخره ترین کاریه که دارین می کنین!!! اینو خصوصی نوشتم! حالا عمومیش کن!!

 38. ای کاش شهید می‌گوید:

  سلام؛

  نظر دادن هم سخت می شود این روزها…!
  از همان اول هم سوژه بود…
  خوب است خط مقدم ۲۶ را خوب نگه داشتی…
  ولی…
  حق شهدا رو تا حدودی ادا می کنی… ولی…
  درد شهدا درد فرج است…
  شما که خوب لقمه های چربی!
  گاهی هم تلنگری بزن لابه لای حرفهایت…
  شاید فرجی حاصل بشود…
  شاید بادی به ریش بعضی ها بخورد… شاید…!

  یا علی

 39. برف و آفتاب می‌گوید:

  به نظرتون احتمال داره طنز باشه؟

 40. دلتنگ می‌گوید:

  پس کی دیگه؟
  دلمون آب شد……

 41. برف و آفتاب می‌گوید:

  نه! عمرا! پس می گیرم حرفمو. ببخشید!

 42. (سعید نوروزی) می‌گوید:

  به درخواست دوستان باید عکس فامیلمون (آواتر) رو بر داریم و عوض کنیم..
  دوستان نباید عوض کنند، نه؟
  ما باید عوض کنیم…
  ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  در اولین فرصت “اگه خدا خواست” عوض میشه.

 43. (سعید نوروزی) می‌گوید:

  اگر او را نمی شناسید سراغ او را در کلام و فیلم های شهید آوینی بگردید که میگوید: آقا سعید همان کسی بود که ما در جست‌وجوی او بودیم. او مظهر همان روحی است که حزب‌الله را از انسان‌های دیگر جدا می‌کند، او یکی از پرورده‌های میدان رزم و جهاد فی سبیل‌الله است.

 44. سیداحمد می‌گوید:

  جناب سعید نوروزی؛

  پاییز زودتر از شما در قطعه ۲۶ با این آواتار کامنت می گذاشت. ممنونم از لطف و همکاری شما!

 45. سعید نوروزی می‌گوید:

  مظلوم تر از بچه حزب اللهی ها
  خبرنگاران و چهره های حزب اللهی هستند…
  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  دوستان فعلا عکس آقا ابراهیم رو تماشا کنند وسط هفته عوضش میکنیم.
  با تشکر از اقا سید احمد
  با عذر خواهی از پایــــــیز

 46. انسیان می‌گوید:

  شهید عرب نوجوانی از کرمان بود. شب عملیات که گردان داشت به خط می زد توی میدون مین یه منور اتش گرفت شهید عرب واسه اینکه عملیات لو نره خودش را انداخت رو منور چند دقیقه ای منور دل روده شیهد عرب را جزقاله کرد ولی شهید لب از لب واز نکرد دم لحظه پرواز گفت: جان شهدا جان امام.
  مقایسه کنید به دهن دریدگی مدعیان، از یه طرف میان وعده قحطی می دن، از طرف دیگه کانتینر کانتینر دلار و سکه جابه جا می کنن، سرخاب ماتیک وارد می کنند، گرای حساب های بانک مرکزی را می دن، هیچ کس هم از خودش نمی پرسه مسئول اتاق بازرگانی ایران چین و ایران انگلیس کیه! بعد شیر مرد بسیجی یه نعره میزنه که یا جمع می کنی کاسه کوزه هاتونه یا با روش بین المللی بسیجی وار احمدی نژاد جمعش کنم.

 47. سیداحمد می‌گوید:

  انسیان؛

  احمدی نژاد عزیز را اگر دیدی، ازش خواهش کن و بگو به روش خودت جمع کن این وضعیت را!
  به خدا دعایش می کنیم اگر رسوا کند دست اندرکاران این نابسامانی های اقتصادی را!

 48. حنظله می‌گوید:

  همون کلیپ صوتی که با صدای شهید آوینی شروع میشه درباره حاج سعید!

  “آقا سعید فرمانده این محور عملیاتی، همان کسی بود که ما در جستجوی او بودیم. او مظهر همان روحی است که حزب الله را از انسانهای دیگر جدا می کند و البته درمیان رزم آوران ما دلاورانی چون سعید کم نیستند…”
  بعدش خود حاج سعید در باره هشت سال دفاع مقدس صحبت می کنه!

  “نهایتا از اون جنگ یا یه چیز گوگوری مگوری براش درست بکنیم و نهایتا بهش بخورونیم که عزیزیم پدرت و برادرت هشت سال نه ده سال… اون دو سالش که اولا اصلا معلوم نیست کجاس…”

 49. حنظله می‌گوید:

  “باز هم بالاخره مصاحبه ما با آقا سعید نا تمام می ماند و حسرت ادامه صحبت های او بر دل ما..
  او یکی از پرورده های میدان رزم و جهاد فی سبیل الله است و اگر انقلاب اسلامی هیچ دستاوردی جز پرورش انسان هایی اینچنین نداشت، بازهم می ارزید تا حزب الله جان و سر خویش را فدای حفظ آن کند…!”

  {شهید آوینی}

 50. کاف میم.نسیم می‌گوید:

  من که هنوز نخونده خنده م گرفته
  امان از دست این شوخ سوخته دل!…کاک حسین

 51. سیداحمد می‌گوید:

  “به ما می‌گویند «حزب‌الله». حزب‌الله اهل صبر است و بصیرت. ریش، جان، آبرو، رفیق، صورت، سیرت، اصلاً همه هستی‌ ما فدای عدالت، فدای ولایت.”

 52. سیداحمد می‌گوید:

  “ما همه سرباز امام خامنه‌ای هستیم. ادبیات سرباز نباید به ادبیات فرمانده آسیب‌ بزند.”

  داداش حسین عزیز!
  نکته های خوبی بیان کردید. ممنونم.

 53. جلال می‌گوید:

  آقای قدیانی! خودت فهمیدی چی گفتی؟ به نظر بنده شما اول موضع خودتون رو مشخص کنید، بعد تشریف ببرید شکار خرس!

 54. منم گدای فاطمه می‌گوید:

  همیشه از زاویه معقولی به مسائل نگاه می کنید. برخی ابهامات ذهنم برطرف شد.
  سپاسگزارم آقای قدیانی.

 55. دلخون می‌گوید:

  ممنون آقای قدیانی؛

  انقدر ما بعد از دستگیری فائزه تیکه و کنایه شنیدیم… اما همش فدای سر امثال حاج سعید قاسمی…

 56. حنظله می‌گوید:

  “بعضی‌ها با به رخ کشیدن بی‌بی‌سی به زندان می‌روند اما بچه حزب‌اللهی زندونم که می‌ره، با دلش می‌ره!”

  احسنت!

  خدا قوت اخوی! فوق العاده اس!

 57. کاف میم.نسیم می‌گوید:

  البته یک سوء تفاهمی هم پیش اومده واون اینه که: دو دو تا میشه پنج تا…کلا خدمت شما که عرض کنم کی به کیه!!

  به قول دوئل: کاملا بی ربط!

 58. میهمان می‌گوید:

  ……………

 59. میهمان می‌گوید:

  به خدا زندگی زیباست. به خصوص در ایران می توانست زیباتر هم باشد. چی نداشتیم؟ مردم داشتند پیشرفت می کردند. در سایه همین بود که مذهبی دنبال مذهب و غیر مذهبی هم دنبال کار خود. نویسندگان و هنرمندان زیادی آن موقع به اجتماع تحویل داده شد. ولی به بهانه اجرای شریعت زندگی را شخم زدید. تند رفتید. ضجه می زنید که به دنبال عدالت هستید ولی من فکر می کنم اشاره به عدالت از سوی شما مفهومش شرکت در قدرت است!!!!!!!!!اغلب شما افرادی هستید که استعدادی به جز حمله به دیگران ندارید. اینکه شیفته مذهب شوید که کار مهمی نیست. اگر توانستید فقر و تبعیض را بردارید…

 60. تیم جهاد مجازی مجاهد می‌گوید:

  با سلام
  از این پس مطالب خود را در مجاهد منتشر کنید.
  این مطلب شما در وبسایت تیم جهاد مجازی مجاهد منتشر شد.
  با درج لینک ما را یاری کنید.
  جهاد همچنان باقیست
  tjm.ir

 61. مرتضی اهوازی می‌گوید:

  ممنون داداش حسین؛ مخصوصا بابت نکات.

  سایت برادر محسنِ سابق!
  http://www.tabnak.ir/fa/news/274176/%D8%AA%D8%B9%DB%8C%DB%8C%D9%86-%D8%AA%DA%A9%D9%84%DB%8C%D9%81-%D9%85%D8%AD%D8%A7%D8%B3%D9%86-%D8%B3%D8%B9%DB%8C%D8%AF-%D9%82%D8%A7%D8%B3%D9%85%DB%8C

  سایت احمدتوکلیِ مسبوق به سابقه!
  http://alef.ir/vdcjomevtuqemoz.fsfu.html?166883

  این سایت زرد که میگن همینه؛ همینه!

  کل هیکل رضایی و توکلی فدای یه تار ریش حاج سعید…

 62. آزاد اندیش می‌گوید:

  ما منتظر اقدام های در خور شان قوه قضاییه هستیم. اینچنینی!
  راستی فکر می کنم نذر ما(منیت، منیت!!) بود؛ در دوئلفا گفته بودیم کیک و آبمیوه(ساندیس) می دهیم دستگیر شوند! حالا خوشحال باشیم یا ناراحت؟؟

 63. مرتضی اهوازی می‌گوید:

  سیداحمد! کاش سر در قطعه یه پیام می‌ذاشتید که:
  اینجا “واقعا” قطعه‌ای از بهشت است؛ ورود متوهم‌ها ممنوع!

  چَر و چِرت زیاد شده این روزا…

 64. کاف میم.نسیم می‌گوید:

  این میهمان چرا خوانده و ناخوانده هر جا می رود؟ مگه ما انقلاب کردیم که مذهبی بره سی خودش و غیر مذهبی هم سی خودش؟
  مگه ما می خواستیم نویسنده و هنرمند تحویل بگیریم؟
  مگه بعد از انبیا و شهدای تاریخ،و بعد از این هشت سال جهاد فی سبیل الله اثری از هنر یافتیم؟ مگه آقاروح الله اومد که ما پیشرفت کنیم؟ اونم به معنایی که شما در ذهن می پرورانید؟ شیفتگان مذهب اگر هم به دنبال قدرت باشند برای اجرای عدالت است.
  ما تا ظهور باید خودمونو برسونیم و برای تحقق کلمه ی لا اله الا الله هر سختی رو به جان تحمل کنیم. زندگی از آنگونه که شما می گویی نمی دانم چقدر زیباست ولی زندگی زیر سایه ی مهدی فاطمه از آن زیباتر است.
  ما یه چیز نداریم و اون هم صبره.

 65. فدایی همت می‌گوید:

  “ما زنده به آن نیستیم که با دلیل و بی‌دلیل از هرچه و هرکه انتقاد کنیم. حزب‌الله زنده به سربازی برای ولی فقیه است و سرباز نق بیخود نمی‌زند.”

  “بعضی‌ها با به رخ کشیدن بی‌بی‌سی به زندان می‌روند اما بچه حزب‌اللهی زندونم که می‌ره، با دلش می‌ره!”

  ماجرای پیامک و رابین هود و سه تفنگ دار چیه؟ سعید تاجیک چرا زندانیه؟
  یه بخش خبری تو سایتتون برای رفع ابهامات بذارید بد نیست. اگه یه تحلیل هم بعد متن ها داشته باشید که دیگه نور علی نور میشه و بعضی ها… اشتباه برداشت نمی کنند.

 66. برف و آفتاب می‌گوید:

  – قسم چند شرط دارد: یکی اینکه کارى را که قسم مى‏خورد انجام دهد، باید حرام و مکروه نباشد.

  – آیا تراشیدن ریش فسق محسوب مى‏شود؟
  ج: تراشیدن ریش بنا بر احتیاط حرام است و احوط این است که احکام و آثار فسق بر آن مترتّب مى‏شود.

  منبع: حضرت آقا دات آی آر!

  حاج سعید هم می دونه چه قسمی بخوره دیگه!

 67. برف و آفتاب می‌گوید:

  بچه ها همه با هم؛ یه دست و جیغ و هورای بلـــــند، به افتخار دستگاه قضا!

  حالا دوباره همه با هم؛ یــــــــــــه برنامه!!

 68. نیاز می‌گوید:

  سلام.
  کاش من میتونستم یک لحظه فقط یک لحظه دولت را قبول داشته باشم…

  ولی میدونین واقعا جزء همون حزب الله هستین… هر کاری که کردین زیرش نمیزنین… تا دیدین به جایی رسید که شما نمی خواستین، ضد همه چی نمیشین! لااقل قبول میکنین که شما بودین که رای دادین. شما بودین که حمایت کردین… اما امیدوارم که هیچ وقت روزی نرسه که جز پشیمونی راهی نمونده باش!!!
  نه برای من نه برای شما

 69. شهید گمنام می‌گوید:

  سلام حاج حسین

  بشنو و باور نکن اگه ف ه زندان رفته باشه کل امت حزب الله ریشای خودشونو میزنن

 70. سعید نوروزی می‌گوید:

  ما همه سرباز امام خامنه‌ای هستیم. ادبیات سرباز نباید به ادبیات فرمانده آسیب‌ بزند…
  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  بچه حزب‌اللهی زندان هم که می‌رود، حکومتی می‌رود و قبلش در نامه‌ای به بزرگان از خطای خود عذر می‌خواهد…
  .
  احسنت خیلی خوب بود.

 71. سیدحمزه می‌گوید:

  *ما همه سرباز امام خامنه‌ای هستیم. ادبیات سرباز نباید به ادبیات فرمانده آسیب‌ بزند.*
  بسیار نکته به جایی بود. دلمان برای نوشته‌های شما تنگ شده بود.
  یا علی.

 72. عمار می‌گوید:

  عزیز دل بچه های حزب الله؛ حاج سعید قاسمی.

 73. صادق خطاب به سید احمد می‌گوید:

  سلام!

  تو جز پیگیری کامنتها کار دیگه ای نداری که هرکی هر چی میگه…
  مرد مومن، همین که اسامی اینها را در حمایت از دکتر مینویسی خودش…

  ضمنا دوستان اگر بخاطر انقلاب کار کردند، الان هم شرایط فتنه است، چرا همگی حضرات چماق دست گرفته اند و میکوبند جناب خدمتگزار را؟؟؟ مگر شرایط خاص کشور را نمی بینند؟

  حداقل اگر اعتقاد به احیاگری ارزشها توسط او و دولتش ندارید و منحرف میخوانیدش لااقل، گوش به فرمان رهبر که میتوانند باشند و بفهمند دیدگاه رهبر را…

  کامنتم مطالب دیگری هم داشت، چرا با جواب یک بخش شروع به تکفیر میکنید…

  سریع درک من را زیر سوال میبری که نکند وجدان خاموشت ذره ای بیدار شود و بفهمد که اوضاع کشور چگونه است؟؟؟

  از آن میترسم که رهبر معظم انقلاب در روزهای پیش رو شفاف تر از حضرت خدمتگزار و عملکردش دفاع کند و شما راه برگشت خود را خراب کرده باشید… همانطور که جناب آیت الله م آنقدر تند رفت که دیگر نمیدانم چگونه میتواند بین دو مفهوم “بزرگ ترین خطر از صدر اسلام” و “احیا کننده ارزشهای انقلاب” جمعی ایجاد کند و تضاد تفکراتش با رهبر عزیزمان را بپوشاند…

 74. چشم انتظار می‌گوید:

  حاج سعید قاسمی راست گفت! هنوز هم پای حرفش هست. مگه فائزه، زندان رفته؟ مگه اسم هتل اوین، زندانه؟! زندان واقعی مال امثال سعید تاجیک و بقیه ی حزب الله هست. فائزه و م.ه و… آرزوی همچین به اصطلاح زندان هایی رو دارند!!

 75. سعید نوروزی می‌گوید:

  به درخواست دوستان عزیز “پاییز-سیداحمد” آواتار رو تغییر دادیم.
  اما اواتار جدید:
  تا تو زمین سجده ای/ سیر به هوا نمیشوم…
  تربت اعلی مال کربلا

  دعا کنید..

 76. سیداحمد می‌گوید:

  جناب صادق؛

  تصمیم نداشتم جوابی به کامنتت بدهم ولی فقط این نکته را داشته باش که اگر حضرت آقا از دولت حمایت کند، بیشتر از شماها، این ماییم که خوشحال می شویم و اوضاع کشور که خوب باشد، ماییم که احساس آرامش می کنیم! مایی که به احمدی نژاد فقط و فقط برای سرباز ولایت فقیه بودن رای دادیم و لا غیر!
  احمدی نژاد اگر سرباز و مخلصِ حضرت آقا نباشد برای من با خاتمی فرقی ندارد!

 77. هوشنگ می‌گوید:

  باید به حال و روز خودمان گریه کنیم که شرایط به اینجا رسیده که سرداری بازمانده از روزهای عزت و افتخار دفاع مقدس برای اینکه در شک و گمان است که عدالت در مورد فرزندان فتنه اجرا خواهد شد یا خیر، محاسنش را که گواهی است بر عزت و شرف او، به گرو بگذارد!
  اما نگاه کردن به حال و روز عده ای بی ریشه خیلی تهوع آور است که بجای توجه به اصل قضیه و مشکل، قیچی بدست در پی ریش با ریشه ها هستند.

 78. سایه/روشن می‌گوید:

  بچه حزب‌اللهی زندونم که می‌ره، با دلش می‌ره!

 79. سلاله ۹ دی می‌گوید:

  ۳۳۴* امیرالمومنین حضرت علی علیه السلام:

  خداوند رحمت کند مردى را که حقى را زنده کند و باطلى را بمیراند و ستم را برچیند و عدل را به پا دارد!

  (غررالحکم، ح۵۲۱۷)

 80. مرتضی اهوازی می‌گوید:

  تفاوت حزب‌الله و دیگران را احساس کنید.
  http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13910716001275

 81. سیداحمد می‌گوید:

  دوستان محترم خصوصا تازه وارد ها!

  اصلا اصول ویرایشی و املایی را رعایت نمی کنید.
  کامنت های طولانی پر از غلط های عجیب و غریب!
  انتظار نداشته باشید کامنت هایتان با این وضعیت تایید شود. قبل از ارسال، خودتان یک بار کامنت هایتان را بخوانید!

 82. به جای امیر می‌گوید:

  پس گردنی! (گفت و شنود)

  گفت: تازه چه خبر؟!
  گفتم: یک پهپاد با عبور از رادارها و سیستم های هشداردهنده رژیم صهیونیستی تا چند کیلومتری یکی از مراکز هسته ای اسرائیل پیش رفته است.
  گفت: خب! دیگه چه خبر؟!
  گفتم: مقامات اسرائیلی اعلام کرده اند که این پهپاد ساخت ایران است و اطلاعات مربوط به مرکز اتمی اسرائیل را به تهران مخابره کرده است.
  گفت: نتانیاهو که آنهمه رجز می خواند و قمپز در می کرد که قصد دارد به تاسیسات هسته ای ایران حمله کند!
  گفتم: غلط زیادی کرده است یارو در دعوا با یک آدم قلدر پس گردنی محکمی خورده بود ولی به رفیقش می گفت ضربه شدیدی به او زدم. رفیقش با تعجب پرسید؛ چه جوری؟ و یارو گفت؛ با پس کله ام محکم زدم به کف دستش!

 83. جماران می‌گوید:

  در مکتب امام

  اگر درست و بجا برخورد نکنید
  همه مسئولید!
  از آنچه در نظر شرع حرام و آنچه برخلاف مسیر ملت و کشور اسلامی است و مخالف با حیثیت جمهوری اسلامی است بطور قاطع اگر جلوگیری نشود همه مسئول می باشند. و مردم و جوانان حزب اللهی اگر برخورد به یکی از امور مذکور نمودند به دستگاه های مربوطه رجوع کنند و اگر آنها کوتاهی نمودند، خودشان مکلف به جلوگیری هستند.
  صحیفه نور – ج۲۱ – ص ۱۹۶

 84. فنجان گرافیک می‌گوید:

  سلام
  وب فوقالعاده ای دارید… خدا قوت… سری هم به ما بزنید!
  مایل به تبادل لینک هستید؟
  منتظرم
  یاعلی

 85. آزاد اندیش می‌گوید:

  نامه را خواندیم، خیلی سوز داشت…

 86. زهرا می‌گوید:

  ما اما این نمی کنیم، چرا که به ما می گویند «حزب الله». حزب الله اهل صبر است.
  …..
  می گفت بچه خیبری ساکته.
  آخرش چی می شه؟ موجی شدیم توی این روزگار، ما جنگ ندیده ها.

 87. ابوالفضل می‌گوید:

  با سلام؛
  به وبلاگ ما سر بزنید.
  با تشکر از همه…

 88. بیقرار می‌گوید:

  http://www.1bikas.com/post/81
  آقای قدیانی! این جوابی است برای شما. بخوانید اگر گوشی شنوا دارید.

 89. اسلامی ایرانی می‌گوید:

  نمی نویسی، نمی نویسی، ۲ روز میرم سفر ۵۸ تا مطلب و مقاله
  آپ میکنی. خوب نکن برادر من. چه گناهی کردم آخه!
  ق ق هم اگه زیاد اصرار میکنه، حاج سعید قسمت “حق النساء” رو بزنه
  الخلاص.

 90. سیداحمد می‌گوید:

  دوستان محترم؛

  تا دقایقی دیگر “قطعه ۲۶” به روز می شود…

 91. سیداحمد می‌گوید:

  من که نفهمیدم منظور “بیقرار” را اصلا!

 92. ابوالفضل می‌گوید:

  من پیشنهاد میکنم دولت این ۳۰ نفری را که به جرم اخلال در نظام اقتصادی دستگیر کرده، بعنوان اعضای کابینه به جای وزرا معرفی کنه و مجلس هم در بست بالاترین رای را به اینها بده.
  باور کنید کاری که این ۳۰ نفر در عرض دو ماه سر این مملکت آوردن، کل نظام سلطه و غرب در این ۳۴ سال نتونست سر این مردم بیاره و این نشان از توانایی بسیار بالای این افراد هست که اگر در مسیر درست هدایت بشن، انقلابی بسیار بزرگ در دنیا ایجاد میشه!

 93. گمنام گنهکار می‌گوید:

  و سلام نام خداست

  *ما همه سرباز امام خامنه‌ای هستیم. ادبیات سرباز نباید به ادبیات فرمانده آسیب‌ بزند.*
  احسنت به زیبایی این جمله، اما…
  داداش حسین!
  باید قبول کرد که بعد اون مقاله که برای اول شخص دستگاه قضا نوشتید و چقدر به جا و محکم بود و چقدر همون وبلاگ حقیر بنده از اون مطلب شما حمایت کرد؛ اما دیگه مطالبتون و مقالاتتون بوی سازش کاری میده، نمیدونم چرا؟
  کماکان لذت وافی رو از دست نوشته هایتان میبریم، اما…

 94. از عاشقان حاج سعید قاسمی می‌گوید:

  حرف مرد دوتاست به کوری چشم ف.ه… هر چند که ما حاج سعید سه تیغه را هم دوست داریم… اصلا” حرفی هست؟

 95. چند وجبی می‌گوید:

  سلام /
  مطلب تان عالی/
  خدا قوت/
  با یکی از عمارها منتظرتان هستیم/
  یاحق./..

 96. آذرخش مبارز می‌گوید:

  سلام
  وقتی فائزه زندان رفتنش از نرفتن بدتر است (مبلمان و راحتی بسی از منزلشان بهتر است)؛ ریش زدن حاج سعید هم از نزدن بدتر می شود دیگر!!!
  پس چرا حاج سعید ریشش را بزند که ما خودمان آرزوی چنین زندان رفتنی را به گور می بریم!

 97. گاه می‌گوید:

  متواضعانه عرض کنم صادق لاریجانی عقلش به لغات خاضعانه و خاشعانه نمی رسد. هر کجا لازم بود دهان شما را گل می گیرد. فعلا شده یار غار هاشمی و در ظاهر عمال گسترش عدالت.

 98. در آرزوی چمران می‌گوید:

  به نام خدا
  و سلام
  اصل حرف همان بود که آخر زدی، چرا این قدر بالا و پایین می کنی!؟ ما همه سرباز امام خامنه‌ای هستیم. ادبیات سرباز نباید به ادبیات فرمانده آسیب‌ بزند.

 99. عزیز دل حسین قدیانی می‌گوید:

  باشه… خر ما کی دم داشت که حالا داشته باشه؟ اولین کامنتی بود که واست گذاشته بودم و شما با کمال بی ذوقی نذاشتینش!

 100. amid_m110@yahoo.com می‌گوید:

  شما فحش خوار مادر بدید برید زندان قهرمانید. بعد از هفت سال بصیرتتون بشه جک خاص و عام قهرمانید. جبهه رفته و جبهه نرفته قهرمانید. اختلاس ۳۰۰۰ میلیاردی و پرونده بیمه و … هم که رو بشه قهرمانید. کشور رو ببرید وسط جنگ بعدش جام زهر رو بکشید بالا قهرمانید. واسه دختر بچه ها شیر باشید واسه قداره کش ها موش بازم قهرمانید.
  قهرمان طلبکار.

  امام حسین که رفت جنگ، کسی رو بزور نبرد. آدمایی که حق کسی گردنشون بود رو هم دک کرد. این چه لشکر حسینیه که مردم بی خبر رو میده دم تیغ. دور و برشم پر مال مردم خور و دزده.

  نکنه دولت خدمتگذار این وام ها رو میداده به دشمنا؟ اصلا هم خبر نداشته؟
  من الان می فهمم که وقتی آقا میگه نظرات آقای رئیس جمهور به من نزدیکتر است از آقای هاشمی یعنی چی!
  یه بار هم گفته بود هیچ کی برای من هاشمی نمیشه!
  بمیرم که بد دوره ای شده واسه حکومت. این یوتیوب و گوگل، جور حافظه تاریخی خراب ملت رو می کشن.

  حالا ببینم منتشر میکنی یا تنهایی می خونی و به ریش ملت می خندی!

 101. gold account می‌گوید:

  رهبر معظم انقلاب فرمودند: غربی‌ها تسلیم شدن ملت ایران را دنبال می‌کنند اما کوچک تر از این حرفها هستند که ملت ایران را به زانو در آورند.

 102. بازتاب: ما و ریش حاج سعید

 103. رضا می‌گوید:

  نفست گرم

  قلمت روان رزمنده، یا علی

 104. Fatima می‌گوید:

  درسته من دیر اومدم توى این سایت…! درسته دیر نظر دادم…! اما باز هم نمیتونم نظر ندم.

 105. Fatima می‌گوید:

  هیچ اشکالى نداره که شما همیشه کامنتمو نصفِ نصف مى کنید! بالاخره کسانى که نظراتشون کامل گذاشته میشه، از رفقاتون هستن… مثل اینکه همه جا تبعیض قائل میشن. خیلى ممنون…! من که می دونم این کامنت رو هم سانسور مى کنید…

 106. سیداحمد می‌گوید:

  fatima؛

  با دقت و بی غلط ویرایشی و املایی کامنت بگذارید و قبل از ارسال، یک بار کامنتتان را بخوانید!
  کامنت های شما فقط به دلیل مشکلات ویرایشی، حذف شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.