کشیده غیبت در عصر جمعه

طنز/ “کشیده” را نخوانی، می خوری!

مازیار بیژنی ظاهرا ول کن نیست. ۲ هفته در میان، سه شنبه ها ضمیمه ای طنز برای روزنامه جوان تدارک دیده، که هفته گذشته اولین شماره اش درآمد. نامش هم “کشیده” است. کشیده، کمی مودبانه تر از سیلی است، اما تا صورت بی عدالتی و فتنه و انحراف و دروغ و دغل سرخ شود، فرقی نمی کند سیلی را کشیده بخوانی، یا کشیده را سیلی. جای “کشیده” در میان ویژه نامه ها و مجله ها و طنزنامه ها بسیار خالی بود و از این بابت باید به مازیار بیژنی و تیم همکارش دست مریزاد گفت. لابد سرشان درد می کند برای دعوا، که در این “برهه حساس کنونی” به این صرافت افتاده اند که به جای “صراحت”، سخن در لفافه نیش و نوش بگویند. باید مازیار و یارانش را کمک کرد. “کشیده” نیامده که تکرار کند مجلات گذشته را، بلکه آمده تا “خودش” باشد. همچنان که باورم هست مازیار بیژنی برای خودش یک سبک است و بیشتر از آنکه از جایی و کسی الگو گرفته باشد، خودش برای جماعتی از طنزپردازان و اهالی طرح و کاریکاتور، الگوست. ضمیمه سه شنبه های روزنامه جوان فرصت مغتنمی است برای آنانکه دستی بر طنز دارند. باید “کشیده” را همراهی کرد که در دعوا کشیده اول را نزنی، می خوری. کمک کردن به مازیار بیژنی لابد بهتر از کشیده خوردن از اوست. این “کشیده” از آن کشیده هایی است که اگر نخوانی اش، و اگر برایش ننویسی، بد می خوری! من چون دوست ندارم این چنین باشم، یعنی چون کشیده، صورت آدم را درد می آورد، دوست دارم خودم هم از اهالی کشیده باشم و برایش بنویسم. به هر حال کشیده زدن، کشیده خواندن، و کشیده نوشتن، بهتر از کشیده خوردن است!

باز طنز/ این وضع خوب حجاب!

جناب تمدن استاندار تهران گفته؛ “وضعیت حجاب در پایتخت خوب است”. ظاهرا ایشان هم مثل خواجه شیراز “خود، حجاب خود” تشریف دارند و الا این “یک نظر”هایی که ما در خیابان به چشم مان می خورد، خیلی هم خوب نیست! امید دادن و روحیه بخشیدن و مثبت اندیشی، یک چیز است، چشم بر واقعیت ها بستن و درد را کتمان کردن، یک چیز دیگر. اصلا گمانم ایراد از همین چشمان باحیای آقای تمدن باشد که زیادی به قول معروف “درویش” است. آدم به این سر به زیری ندیده بودم تا به حال. شاید هم اشکال از شیشه های دودی ماشین بعضی حضرات باشد که لاجرم خوب نمی توانند ببینند آن واقعیتی را که من و تو داریم می بینیم. این آقای تمدن، آن روی سکه هیزبازی است دقیقا، اما برای آنکه دادت به آسمان بلند شود از وضع حجاب، اصلا لازم نیست “هیز” باشی. کمی اگر “تیز” باشی، می فهمی که وضعیت حجاب در خیابان های پایتخت اصلا هم خوب نیست. یعنی فقط کافی است سرمان را از پنجره اتاق محل کارمان بیرون بیاوریم و به بهانه تازه کردن نفس، کمی هم منوکسید بدحجابی روانه ریه مردمک چشم مان کنیم. این مهم اگر “یک نظر” باشد اشکالی ندارد، اما اگر چشم بدوزی و چشم برنداری و با چشم شکار کنی رشته کوه البرز را، خب معلوم است که زمین را نمی بینی و گمان می کنی وضع حجاب پایتخت خوب است.

باز هم طنز/ امروز روز آخر دنیاست!

خیلی کم خودمان جن و پری و جن بوداده و جن بی بو و جن معطر و جن باکلاس و جن لاس وگاس و هری پاتر و اسی پاتر و “ع. غ” و جادوگر و رمال و اهل ورد و قیل و قال و فال و قهوه داشتیم، یک کشیش مسیحی هم عدل آمده وسط دعوای ما و مدعی شده که امروز شنبه راس ساعت ۱۸ -به وقت کدام قبرستان؟!- زلزله ای مهیب سراسر دنیا را فرا می گیرد و جهان به پایان می رسد. ایشان البته قبلا هم چنین ادعایی کرده بود، اما روز مقرر نه فقط جهان به خط آخر نرسید که همه چیز طبق روال عادی ادامه پیدا کرد. این بار اما همچین محکم روی ادعایش ایستاده که من یکی هم باورم شده!… اصلا آقاجان! اگر ما را ندیدید حلال کنید. آقای تمدن! به خدا قصد بدی نداشتم. ما را حلال کنید. آن دنیا اما چشمان تان را کمی بیشتر باز کنید، ممنون می شوم. بالاخره حوری پری ها را باید ببینی تا ۲ کلام اختلاط کنی باهاشان یا نه؟! همین طور چشم بسته که بهشت صفایی ندارد!

همچنان طنز/ عجب جمله ای!

یکی از کارگردانان کشور گفته؛ “احمدی نژاد باید مشایی را از کلوزآپ به لانگ شات منتقل کند”. این کارگردان متعهد کشورمان حکما اگر پزشک بود، می گفت: احمدی نژاد باید مشایی را از اتاق عمل به آمپول زنی منتقل کند! یا اگر ایشان مکانیک بود، بعید نبود بگوید: دکتر باید مشایی را از سرسیلندر به دهانه اگزوز منتقل کند! البته خوب شد ایشان مربی فوتبال نشد و الا تذکر می داد: رئیس جمهور باید مشایی را از پیستون انحرافی به نیمکت ذخیره سنجاق کند! باز جای شکرش باقی است که این کارگردان کشورمان مرده شور نیستند. در آن صورت کار کمی بیخ پیدا می کرد.

جدی/ این جمعه هم گذشت و…

بله دیگر! نیامد… می ترسم خبر مرگ خود را زودتر از خبر آمدن “مهدی” بشنوم. کاش خبر بیاید که به جای “خبر”، مردی در راه است؛ روح “آقاسی” شاد. قشنگ می گفت: کاش که همسایه ما می شدی…
روزنامه جوان/ ۱ خرداد ۱۳۹۰

این نوشته در یمین ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

یک دیدگاه

 1. یه بیست و ششی می‌گوید:

  حالا حورالعین درسته یا هور العین “هوری پری ها “؟
  “کارگردان متعد” ببخشید ولی “ه” جا افتاده.

 2. م.طاهری می‌گوید:

  بعد از همه آن شیرینی ها چقدر تلخ بود آخرین پاراگراف

  ترسم که بیایی و من آن روز نباشم

 3. سجاد می‌گوید:

  سلام
  به قول بعضی ها خیلی خفن بود!
  ” دکتر باید مشایی را از سرسیلندر به دهانه اگزوز منتقل کند!”

  عجب ها!.
  یا علی مدد.

 4. سیداحمد می‌گوید:

  بسیار عالی؛
  خصوصا بخش حجاب، البته باید بر این وضع اسفناک حجاب گریه کنیم! ولی خوب این بار خندیدم!
  واقعا جذاب بود، همه بخشها که اتفاقا طنز بود!

  و اما بخش پایانی، این جمعه هم گذشت و …
  “کاش که همسایۀ ما می شدی”

 5. فدایی رهبر می‌گوید:

  خیلی به این متن خندیدم. واقعا خندیدم ها

  یکی از کارگردانان کشور گفته؛ “احمدی نژاد باید مشایی را از کلوزآپ به لانگ شات منتقل کند”. این کارگردان متعهد کشورمان حکما اگر پزشک بود، می گفت: احمدی نژاد باید مشایی را از اتاق عمل به آمپول زنی منتقل کند! یا اگر ایشان مکانیک بود، بعید نبود بگوید: دکتر باید مشایی را از سرسیلندر به دهانه اگزوز منتقل کند! البته خوب شد ایشان مربی فوتبال نشد و الا تذکر می داد: رئیس جمهور باید مشایی را از پیستون انحرافی به نیمکت ذخیره سنجاق کند! باز جای شکرش باقی است که این کارگردان کشورمان مرده شور نیستند. در آن صورت کار کمی بیخ پیدا می کرد.

 6. چشم انتظار می‌گوید:

  کشیده غیبت درعصرجمعه بنوازد صورتک های پرمدعای توخالی راکه نمونه ی آن بسیاراست .
  امابوسه ی محبت ، درعصرغیبت ، بردستان نایب پرابهتِ امامِ درغربت .
  وآفرین برمازیارباطراوت ودرودبرداداش حسین باغیرت و ستاره های بامعرفت .

 7. چشم انتظار می‌گوید:

  متاسفانه عده ای ازمخالفین آقای مشایی جمله ی استاندارمتمدن راسانسورکرده اند ایشان احتمالابایدگفته باشند : وضعیت حجاب درتهران خوب است که کنترل شود!!!!!!
  البته اگرقراراست انسان متمدن باشدخوب همین حجاب هم ازسرمان زیادی است مگه نه !!!!!!

 8. چشم انتظار می‌گوید:

  اگر کارگردان محترم مثل من معلم بود می گفت : احمدی نژادبایدمشایی را ازسرکلاس درس به سیاه چال ببرد.

 9. چشم انتظار می‌گوید:

  وخوش به سعادت بابااکبر وسایرشهدا که هرجمعه میهمان امام مهربانشان عزیزفاطمه اند.

 10. مرتضی اهوازی می‌گوید:

  این جمعه هم گذشت و…
  بله دیگر! نیامد…

  بد سوز داره این جمله!

 11. به جای آقا سید احمد می‌گوید:

  بازدید امروز: ۱۵۸
  افراد آنلاین: ۶
  فدایی داری داداش حسین

 12. فاران(نه وبلاگ فاران) می‌گوید:

  مرده شور بود چی میگفت؟از کنجکاوی کهیر زدم….

 13. فاران(نه وبلاگ فاران) می‌گوید:

  “همچنان طنز “را عالی اومدی…..

 14. فاران(نه وبلاگ فاران) می‌گوید:

  تغییر عبارات پس از ظهور انشاءالله:
  برنامه” تا جمعه ظهور”رادیو معارف به “جمعه ظهور”
  “به سوی ظهور” به اسم “حکومت نور”
  “برای ظهورش صلوات” به “به یمن حضورش صلوات”
  تغییر خواهد یافت

 15. سلاله 9 دی می‌گوید:

  پس منتظر خواندن” کشیده نوشت” هایتان هم هستیم.
  طنزهای متن خیلی قوی بود.
  در مورد حجاب هم وقتی در جامعه اسلامی نهی از منکر را به بهانه های واهی بگذاریم کنار،نباید انتظار داشته باشیم که وضع از این بهتر باشد.چند روز پیش مادرم می خواست در مورد حجاب با یکی از اقوام صحبت کند و تذکر دهد،من آن وسط هی می گفتم :”نگو مامان زشته.ناراحت میشه “رفتم نمایشگاه کتاب،از دیدن حجاب بعضی ها سر درد گرفتم و به خودم گفتم امثال تو حقشونه.وقتی خجالت می کشید که حکم خدا را بیان کنید،بایدم وقتی می روید بیرون ،از دیدن بعضی صحنه ها حرص بخورید.
  چینش اسامی جن ها و جن گیرهاو خرافه ها کنارهم خیلی جالب بود،مخصوصا که بین آن همه اسامی “ع. غ”واسی را هم گنجانده بودید.
  ببخشید خط دهم وضع حجاب،می فهمی اشتباه تایپ شده.خط هفتم روزآخر دنیا هم فکر کنم” ندیدید” درست باشد.

 16. زینب اصغریان می‌گوید:

  سلام بر بسیجی قهرمان که همیشه در جبهه نبرد حق و باطل حاضر است آجرک الله
  استاد
  اگر افتخار دهید تبادل لینک کنیم همیشه مطالبتان قابل استفاده است

 17. زینب اصغریان می‌گوید:

  ای علی زمانه
  نام تو در باران

  نام تو در رنگین کمان هفت رنگ سرخ

  نام تو در گلها و گلدان ها

  نام تو در مرجان و مروارید دریاهاست

 18. م.اشرف می‌گوید:

  سلام به همگی
  قسمت “عجب جمله ای” کولاک بود. در حدی که باید پرینت کنی و بین دوستان بخش کنی و یا برای دوستان ایمیل بزنی.

 19. سلاله 9 دی می‌گوید:

  ببخشید اما چرا این نوشته تان در جوان امروز نبود؟
  حسین قدیانی: به صفحه آخر جوان آگهی خورد. فردا کار می شود.

 20. هانی می‌گوید:

  عجب که برخی ها فکر می کنند حجاب پایتخت خوب است!!!!!!!!!!!!! (از همان شکلکهایی که دهانش باز میماند و چشمانش گرد)

 21. ز.ح می‌گوید:

 22. بنام خدا
  سلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.