سخنی با نامزدهای انتخابات

یک: از منظر نفر پنجم از چهار نفر!

یک/ ۱: صرف اینکه به کسی یا کسانی پول، غذا یا هر چیز دیگری بدهید، دلیل بر این نمی شود که ایشان حتما به شما یا لیست شما رای بدهند، چرا که در فتنه سال هشتاد و اشک، یکی از نامزدهای پرتبلیغ و پرخرج زد و از چهار نفر، پنجم شد! به عنوان مثال این نامزد که لابد معرف حضور همگان هست، گاهی به تمام ساکنین یک روستا یا یک شهر کوچک، غذا می داد، لیکن صرف این قبیل خوش خرجی ها، هرگز باعث نشد که مردم مورد لطف واقع شده، به ایشان رای بدهند. این حالا اسمش بی معرفتی است یا چیست، محل بحث ما نیست. به این نکته حتما دقت کنید. محل بحث ما و مد نظر ما، دقت شماست. عبرت شماست از انتخابات آن سال تلخ و شیرین.

یک/ ۲: در انتخاب افراد ستادتان اصلا عجول نباشید و با رعایت عنصر شایسته سالاری عمل کنید. اگر از یاد نبرده باشید، در انتخابات ۸۸ حتی رئیس ستاد انتخابات نامزد شماره پنج، روز رای گیری، در اوج بی مرامی و لامروتی، به شخص دیگری رای داد! پس ممکن است در صورت اعتماد بی مبنا به افراد، همچین بلایی سر شما هم بیاید. خودتان مراقب باشید.

یک/ ۳: الکی و همین طور هردمبیل پول خرج نکنید، به ویژه اگر پول تان کمی تا قسمتی، مال بیت المال باشد که به طریق اولی، مصداق بارز فعل حرام است. اگر هم پول خودتان است که حتما با علف خرس، باید تفاوتی داشته باشد! حتما از افراد ستادتان، آمار خرج و مخارج را بگیرید تا کلاه سرتان نرود. در فتنه ۸۸ نامزدی وجود داشت که اعضای ستادش، به اسم ناهار دادن به روستایی که کلا ۱۵۰ نفر جمعیت داشت، چیزی نزدیک ۱۵ میلیون تومان از آن بنده خدا تیغ زدند! خلاصه اینکه هوشیار باشید.

یک/ ۴: خیال نکنید که اگر ضد انقلاب از گوگوش تا سروش، به نفع شما درآمد، پس حتما پیروز انتخابات خواهید شد. در فتنه ۸۸ نامزدی وجود داشت که بر همین سیاق عمل کرد، حتی دراویش و فرق خاص و خواننده ها و چیزبازها و… هم به طرفداری از وی وارد گود شدند، اما آن نامزد، با شکست خوردن از آرای باطله، نام نیکی از خود برای همیشه تاریخ به جا گذاشت! این نکته را هم دقت کنید.

دو: از منظر اون یکی!

دو/ ۱: نه خودتان را بزرگتر از نظام تصور کنید و نه توهم کنید که رای دهندگان به شما، از ملت ایران بزرگترند. شما و هواداران تان، لابد زیرمجموعه همین نظام هستید که می خواهید وارد مجلس جمهوری اسلامی شوید.

دو/ ۲: قبل یا بعد از انتخابات، اگر به چیزی اعتراض دارید، حتما از راه قانون بروید و دور و بر آشوب نگردید و الا همان مردمی هم که به شما رای داده بودند، از گردتان متواری می شوند، به گونه ای که دیگر زنده و مرده شما برای مردم، حتی برای هواداران تان بی اهمیت می شود.

دو/ ۳: خیال نکنید که چون داماد فلان جا هستید، پس مردم بهمان جا، حتما باید به شما رای بدهند! باور کنید که زمینه سرور و شادمانی مردم را به طرق دیگری هم می توان فراهم کرد!

دو/ ۴: وزارت کشور و شورای نگهبان، به شما خواهند گفت که رتبه تان چیست. حرف در و همسایه و دوست و رفیق و بی بی سی و… ملاک پیروزی شما نیست، به خصوص که هنوز ساعت رای گیری تمام نشده باشد!

***

و اما گذشته از شوخی –که خیلی هم شوخی نبود نکات بالا– همین که عزم کرده اید بر تنور انتخابات جمهوری اسلامی بدمید، کار مقدسی است. پس نیت تان را خدایی و خالص کنید و از یاد نبرید که شعار بی منطق و خارج از حیطه وظایف یک نماینده ندهید. هیچ چیز برای مردم، شیرین تر از صداقت و روراستی نیست. رمز پیروزی شما می تواند همین راست گویی باشد. اگر هم راهی بهارستان نشدید، در جمهوری اسلامی، قحطی صندلی برای خدمت نیست. شرط است که قصدتان قدرت نباشد و خدمت باشد! گاهی هم بد نیست با خودتان زمزمه کنید که برای همین مجلسی که شما نامزد ورود به آن شده اید، خیلی خون ریخته شده. خیلی خون! مبادا که شرمنده این خون ها شوید که حساب تان سخت خواهد شد.

روزنامه جوان/ ۶ دی ۱۳۹۰

این نوشته در یمین ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

یک دیدگاه

 1. سیداحمد می‌گوید:

  بسم الله…
  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

  “در فتنه ۸۸ یکی از نامزدهای پرتبلیغ و پرخرج، از چهار نفر، پنجم شد.

  آن نامزد، با شکست خوردن از آرای باطله، نام نیکی از خود برای تاریخ به جا گذاشت.”

  از منظر اون یکی!

  خیال نکنید که چون داماد فلان جا هستید، پس مردم بهمان جا به شما باید رای بدهند. زمینه سرور و شادمانی مردم را به طرق دیگری هم می توان فراهم کرد!
  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  ممنون داداش حسین؛
  واقعا این نکات نیازمند یاد آوریست، چون بعضی ها فراموش کرده اند!
  توصیه هاتان به ظاهر طنز بود، ولی عجیب اینجاست که حقیقت محض بود!

  “برای همین مجلسی که شما نامزد ورود به آن شده اید، خیلی خون ریخته شده. خیلی خون! مبادا که شرمنده این خون ها شوید که حساب تان سخت خواهد شد.”

 2. پری می‌گوید:

  در جمهوری اسلامی، قحطی صندلی برای خدمت نیست.

  گاهی هم بد نیست با خودتان زمزمه کنید که برای همین مجلسی که شما نامزد ورود به آن شده اید، خیلی خون ریخته شده. خیلی خون!

  زمینه سرور و شادمانی مردم را به طرق دیگری هم می توان فراهم کرد!

  آخ‌ که چقدر شیرین است این شیخ…

 3. صبا می‌گوید:

  “شرط است که قصدتان قدرت نباشد و خدمت باشد!” و البته قربت!
  “مبادا که شرمنده این خون ها شوید که حساب تان سخت خواهد شد.” با اینهمه خون و جونی که پای این نظام گذاشته شده، واقعا خیلی جرئت می کنند مسئولین ما که زیر بار این همه حق می روند! البته عموما تکلیف بهشون میشه!!

 4. بی تاب هویزه می‌گوید:

  سلام
  نمی دونم باید بگم خصوصی یا نه!

  جمله آخر قبل ۳ ستاره، بهتر نیست باشه ” تمام نشده باشد”؟

 5. آرامش می‌گوید:

  نکات جالبی بود.

 6. چشم انتظار می‌گوید:

  داداش حسین
  قحطی صندلی برای خدمت که بماند بدون صندلی و ایستاده هم می توان خدمت کرد. اگر این عاشقان خدمت بدانند.
  متنتون آموزنده بود. نه تنها برای کاندیداها.

 7. آرامش می‌گوید:

  میشه یه سوال بی ربط بپرسم؟ اگه شد راهنمایی کنید.
  الان تو روزنامه های سراسری کدومشون صفحه مخصوص مطالب قرآنی دارند؟

 8. آرامش می‌گوید:

  نکاتی که گفتید حقایق تلخی بودند. به شعور بعضی ها باید شک کرد.

 9. م.اشرف می‌گوید:

  سلام به همگی

  “شیرین بیان”ی بود. معجونی از حلاوت ظاهر و تلخی فوق العاده ی باطن.

  متنی بس لطیف بود، از ان نوشته ها که باید پرینت بگیری و بدهی دست خلق الله

 10. سلاله 9 دی می‌گوید:

  “این حالا اسمش بی معرفتی است یا چیست، محل بحث ما نیست.”
  “خودتان مراقب باشید.”

  نکات مبسوط و ارزشمندی را ارائه دادید و زنده شد برای مان خیلی از خاطرات. خدا کند دقت کنند به این مطالب. کاش از منظر کاندیدای پیروز هم می نوشتید و یک سری تواصی هم به منتخبین می کردید.

 11. چشم انتظار می‌گوید:

  از منظر اون یکی اصل کاری!
  اگر اسب خدمت را زین کردید و با اخلاص، در مرحله ی اول موجب خشنودی خدا و خلق شدید. مواظب باشید در صورت انتخاب در دوره ی بعد، گرفتار فریب و اغوای جریانات انحرافی نشده و به راهی که با آن عهد بسته بودید ادامه دهید. والا تمام زحمات خود را بر باد فنا داده اید.

 12. چشم انتظار می‌گوید:

  بخشی از پیام آیه الله مهدوی کنی به مناسبت نه دی:
  از همان ابتدای فتنه سال ۸۸ معلوم بود که ولایت فقیه و موجودیت انقلاب اسلامی هدف اصلی دشمنان قرار گرفته است؛ همین مهم کافی بود که برخی می‌فهمیدند موضوع جنگ نرم دشمن علیه نظام جدی است و از همراهی با نامحرمان انقلاب پرهیز می‌کردند اما علیرغم هشدارهای مقام معظم رهبری
  عده‌ای با ژنرال‌ها و افسران جنگ نرم دشمن همراهی کردند و از سوی مردم لقب ساکتین و مردودین را گرفتند؛ مردم قصور آنان را فراموش نکرده‌اند و به همین دلیل در راهپیمایی عظیم ۹ دی تبری خود را از آنان اعلام کردند.
  http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13901004001072

 13. سلاله 9 دی می‌گوید:

  از منظر نفر پنجم از چهار نفر!
  تا دل تان هم بخواهد وقت دارید، در مناظره با رقیب هی وقت باقی مانده را سوال نکنید، حرف حساب بزنید. قبلش هم تحقیق کنید که چی به چی برمی گردد که یک وقت ضایع نشوید. فرق دیار باقی و دیارفانی را هم بدانید، خوب است.

  از منظر اون یکی!
  به هیچ عنوان احساس خطر نکنید و به این دلیل کاندیدا نشوید. مطمئن هم باشید که هیچ صحنه آرایی خطرناکی در کار نیست که بخواهید اسیرش بشوید یا نشوید. زیاد هم چیزچیز نکنید و سوژه دست خلق الله ندهید.

 14. م.طاهری می‌گوید:

  این هم شرط بلاغ
  خواه پند گیرند و خواه ملال

 15. مسعودساس می‌گوید:

  خدا به توفیقات شیخ بیافزاید!!

 16. مسعودساس می‌گوید:

  حضرت آقا:

  هرجا هستید، باید توجّه داشته باشید کارى که انجام مى‌دهید، در جهت میل صاحبان ثروت و قدرت نباشد؛

 17. آرامش می‌گوید:

  “به خصوص که هنوز ساعت رای گیری تمام نشده باشد!”
  بی تاب هویزه
  درسته دیگه.
  حسین قدیانی: درست نبود؛ درستش کردم!

 18. آرامش می‌گوید:

  آره واقعا باید پرینت بگیری بدی دست خلق الله (در جهت افزایش بصیرت)

 19. "دیوونه داداشی" می‌گوید:

  و از یاد نبردیم؛

  “!…خیلی خون ریخته شده… خیلی خون…!”

 20. سلاله 9 دی می‌گوید:

  خطاب به فتنه گرانی که دوست دارند راهی بهارستان شوند:

  “نظام جمهوری اسلامی سفینه نجات است. جای منافقین نیست. کشتی نوح نیست که در خشکی فتنه جفتک بیاندازی و در سیلاب واقعه جفت جفت وارد کشتی شوی.”

  بریده ای از متن “خاتمی ۲ نقطه: غلط کردم”

 21. از قسمت عبرت طنز گونه اش

  “باور کنید که زمینه سرور و شادمانی مردم را به طرق دیگری هم می توان فراهم کرد!”

  و از قسمت جدی متن

  “مبادا که شرمنده این خون ها شوید که حساب تان سخت خواهد شد”

  به دل نشست وحشتناک.

 22. مهدیار می‌گوید:

  مطلب خوبی بود. خصوصا تذکر در مورد یادآوری خون شهدا. شهدا چراغ راه ملت ایران هستند.
  حسین قدیانی: و به شما امر کردند که برای دیگر مطالب هم کامنت بگذارید تا با این تابلو بودن تان، آبروی شان را بیش از این نبرید!! برو عمو!! شهدا چراغ راه این ملت باشند یا نباشند، اصلا به جریان انحرافی ربطی نداره!! شهدا خونشون رو به خمینی فروختن، نه به این و اون!! اونم ۲ زار!!

 23. جواد می‌گوید:

  احسنتکم الله!!!!

 24. مثل باران می‌گوید:

  امروز اول ماه صفر،

  نماز اول ماه و صدقه فراموش نکنیم.
  .
  .
  .
  اللهم صلعلی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

 25. « برای همین مجلسی که شما نامزد ورود به آن شده اید، خیلی خون ریخته شده. خیلی خون! »

 26. بهترین کیست؟ من نسبت به شخص،هیچ‏گونه نظرى ابراز نمیکنم؛ اما شاخصهایى وجود دارد. بهترین، آن کسى است که درد کشور را بفهمد،درد مردم را بداند،با مردم یگانه و صمیمى باشد،از فساد دور باشد،دنبال اشرافیگرى خودش نباشد.آفت بزرگ ما اشرافیگرى و تجمل ‏پرستى است؛فلان مسئول اگر اهل تجمل و اشرافیگرى باشد،مردم را به سمت اشرافیگرى و به سمت اسراف سوق خواهد داد. (بیانات امام خامنه ای در جمع مردم استان کردستان‏)

 27. چای پولکی می‌گوید:

  امام علی(ع) می فرماید:

  مراقب افکارت باش که گفتارت می شود .

  مراقب گفتارت باش که رفتارت می شود .

  مراقب رفتارت باش که عادتت می شود .

  مراقب عادتت باش که شخصییتت می شود .

  مراقب شخصییتت باش که سرنوشتت می شود .

  ***********************************
  ممنون بابت متن زیبا و نکته دارتون.

 28. ستاره خرازی می‌گوید:

  ان شاالله که نتایج انتخابات دل ما رو شاد کنه فعلا که بش فکر میکنم میریزم به هم دیشب تو خونه صحبت کردم گفتم اگر افرادی که میترسیم تایید شن چی؟
  پدرم گفتن کسی که مرتد میشه حکمش اینه که گردنشو بزنن اگه برگرده مسلمونم بشه باز باید گردنشو بزنن اشعث بن قیس مرتد شد ولی باز برگشت عثمان بش حکومت شهری رو سپرد بعد از عثمان هم امام علی ع اون رو در همون سمت باقی گذاشتن به خاطر قبیله ش و نفوذی که داشت.
  گفتم این که نفوذ و قبیله ای نداره؟
  گفتن یادت رفته ف ه گفت ما آوردیمش رو کار
  تو مطمئن باش آقا از همه چیز اینها خبر دارن توشون نیرو دارن از همه بهتر می دونن باید با اینها چه کار کنن ماجرای معین یادته؟ ما وظیفمون اینه که شیعه ی تنوری باشیم هر چی آقا گفتن فقط چشم الان وظیفمونه گوشمون به کلام آقامون باشه و خوب تحقیق کنیم و خوب روشنگری کنیم بقیش با خداست
  خدایا خودت دل حزب الله رو شاد کن

 29. سیداحمد می‌گوید:

  ستاره خرازی بزرگوار؛

  لطفا سری به این آدرس بزنید و مثل سایر دوستان برای خود عکسی انتخاب کنید.

  http://in-my-place.blogsky.com/gravatar.htm

 30. ستاره خرازی می‌گوید:

  چطوره؟فقط یه خورده مات و محوه اونم ان شاالله درست میشه
  تجربه ی جالبی بود آموزش زیاددیدم ولی تا حالا عملی نشده بود

 31. سیداحمد می‌گوید:

  بسیار عالی؛
  ممنون از همکاری شما.

 32. سنگربان می‌گوید:

  بعضی ها تا چند وقت پیش که می خواستند انتخابات امسال تحریم کنند….
  الان هدف شون چیه معلوم نیست؟!
  اگه آدم به ساختگی بودن انتخابات و متقلب بودن برگزار کنندگانش اطمینان داشته باشه، دیگه نباید راضی بشه بیاد تو صحنه و خودشو ضایع کنه…..
  این آمدن ، یعنی اینکه اطمینان دارن انتخابات سالم بوده که امید رای آوردن دارن ….
  ولو با عوض کردن تابلو و قایم شدن پشت شعارها واسم های مختلف ……
  این کارشون ، دروغگو بودنشون رو ثابت می کنه و ادعای پوچ فتنه ۸۸…….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.